Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.22 07:48

Siekia, kad rinkimuose dalyvautų daugiau neįgaliųjų, bet savivaldybėms tai – iššūkis

Kitąmet vyksiančiuose Seimo rinkimuose, prie balsadėžių Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tikisi išvysti daugiau neįgaliųjų. Savivaldybės įpareigotos visas patalpas, kuriose vyksta balsavimas pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Tačiau pačios savivaldybės sako, kad tai padaryti bus iššūkis – pinigų permainoms žadėjusi Finansų ministerija jų kitąmet nebeduos.

Neįgalieji neslepia, šįmet atlikti pilietinę pareigą buvo sudėtinga. Į kai kurių rinkimų apylinkių patalpas lengvai įvažiuoti negalėjo vežimėliuose sėdintieji, kitur balsavimo kabinos nebuvo pritaikytos. Pasak neįgaliųjų draugijos pirmininkės, būtina keisti padėtį.

„Jūs sutikit – jūs nenorėtumėt visko daryti namie. Teisingai? Pirkti maisto, nes yra barbora, balsuoti, nes galėtų būti elektroninis balsavimas, dirbti namuose, nes dabar taip yra populiaru. Ir šiaip - niekada neišeiti iš namų ir kiną žiūrėti, nes televizoriai dabar geri. Nesmagu. Kodėl žmogus turintis negalia turėtų įrodinėti, kad jis turi išeiti į visuomenę ir būti jos dalimi?“ – LRT TELEVIZIJAI sakė Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko.

VRK apsisprendė: jau kitąmet Seimo rinkimams visas patalpas, kuriose vyksta balsavimas, pritaikyti taip, kad ir neįgalieji galėtų sklandžiai dalyvauti. Pasak komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės, šįmet beveik 67 procentai apylinkių buvo tiNkamos. Su savivaldybėmis sutarta – kitais metais pritaikymas bus ne kosmetinis, o realus. Komisijai jau yra tekę pralaimėti teismuose prieš savo teises gynusius neįgaliuosius.

„Patalpos būtų tinkamos neįgaliesiems – ne tik tai deklaruojama, kad patalpos pritaikytos rinkėjams su negalia, patalpos yra pirmajame aukšte, bet kad ir būtų atitinkamai ir pandusai, liftai įrengiami atitinkamus reikalavimus vėlgi atitinkantys pandusai - ne šiaip nuolydžiai paprasti”, – teigė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Tačiau savivaldybės teigia, kad pritaikyti visoms patalpoms reikalingi septyni su puse milijono eurų. O juos žadėjusi Finansų ministerija ruošdama kitų metų biudžetą nusprendė pinigų nebeskirti.

„Savivaldybės ieškos įvairių kaip padėti neįgaliesiems, kad jie galėtų balsuoti. Galbūt informuos apie gretimą apylinkę, galbūt ten, kur yra galimybė. tačiau nuvylė. tikrai tas sprendimas neskirti lėšų ir šiandien dar yra atviras klausimas – ar tikrai bus galima pritaikyti 100 proc. kaip yra įstatyme reglamentuota“, – kalbėjo Savivaldybių asociacijos patarėja Audronė Vareikytė.

Kitąmet Seimo rinkimai planuojami spalį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi