Lietuvoje

2019.12.21 15:07

Ugniagesiai teigia, kad dirba ir valytojais, ir kiemsargiais, tačiau už tai pinigų negauna

Asta Martišiūtė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.12.21 15:07

Ugniagesiai gelbėja ne tik žmonių gyvybes gaisruose, jie gelbėja nuo netvarkos ir netgi nuo parazitų. Pasirodo, ugniagesiams gelbėtojams liepiama valyti langus, šveisti tualetus. Išnaudojimu besiskundžiantiems pareigūnams vadovybė atšauna, jeigu nevalysite, sumažės atlyginimai.

Todėl ugniagesiai nesiginčydami dirba ir valytojais, ir krosnies kūrikais, ir kiemsargiais. Tačiau kai toje pačioje sistemoje valyti patalpas apsiima administracijos darbuotoja, priedas prie atlyginimo priklauso.

Vėlyvą ketvirtadienio dienos vakarą viename iš Lietuvos didmiesčių ugniagesių būrys grėbė lapus. Tik ugniagesiams, statutiniams pareigūnams, kalbėti be vadovybės leidimo griežtai draudžiama.

„Vakar turėjau lapus grėbti. Daug ką tenka daryti, grindis plaunam, remontus darom. Kartais ir su elektra dirbam“, – sakė ugniagesys.

Pasirodo, kiemsargio, valytojo ir dar kitokios prievolės įrašytos į statutinių pareigūnų pareigybes, kurios įvardintos abstrakčiai – darbo vietos susitvarkymas. O ši sąvoka traktuojama labai įvairiai.

„Remontus darom. Jeigu špakliuoji ir reikia į gaisrą, meti špaklių, lendi į kovinį drabužį ir važiuoji gelbėti gyvybių. Būna, kad su elektra dirbame, nors nei kompetencijos turime, nei žinių. Rizikuojame, ką ne taip padarysime, patys nukentėsime. Čia taip nuo seno yra“, – aiškino ugniagesys gelbėtojas.

Ugniagesiams valymo ir tvarkymo darbai užkraunami tiek didžiuosiuose miestuose, tiek mažesniuose miesteliuose.

„Šeštadienis pas mus tvarkymo diena. Nors pas mus dirba valytoja, bet ji nesutvarko, tai mes tvarkome. Ir grindis plauname, ir langus, baldus tenka atitraukti. Mes suprantam, kad valytoja negali išvalyti techninių patalpų, kur mūsų technika, ten mes patys išsivalome, bet visa kita, kodėl turime dirbti už valytoją“, – klausė ugniagesys.

Dar vienas ugniagesys tikino, kad papildomai už tuos darbus niekas nemoka: „Taip ir sutaupo valdžia. Tie sutaupyti pinigai tenka kažkam kitam, bet tik ne ugniagesiams.“

Tiesa, sistemoje yra išimčių. Kai tos pačios pareigos užkraunamos administracijos darbuotojui, jam papildomai ir sumokama. Taip yra Mažeikiuose.

„Valytojos mes neturime, papildomas susitarimas sudaryta su personalo darbuotoja dėl valymo paslaugų. Jai sumokama. O kiti padaliniai turi lauko tualetus, ten išsiurbia viską, o vienas burys turi vidaus tualetą, bet vyraiu patys išsivalo. Papildomai pinigų nemokame, nes jeigu darvi vietos tvarkymas yra įrašytas į pareigybę, tai niekas už tą darbą ir nemoka“, – sakė Mažeikių ugniagesių komandos viršininkas Aurijus Jusys.

Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas teigė, kad dėl to visą laiką buvo ginčų, bet ir buvo grasinimų, kad jeigu nevalysite, pakeisime grafiką ir nepatogu bus.

„Tokk lengvas šantažas ir ugniagesiai sutinka. Apsitvarkyti tai nereiškia, kad reikia būti kiemsargiais, statybininaikis, plytelių klojėjais“, – sako jis.

Priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo departamento vadovas Saulius Greičius sako nematantis nieko blogo, jeigu ugniagesiai dirba papildomus darbus, nes didžiąją laiko dalį vis tiek neturi ką veikti.

„Mums tikrai nėra problemos įvesti kiemsargio etato ir valytojos, bet turime suprasti , kad toiu atveju mes pamažisime užmokesčio fondą . Šiai dienai darbo užmokesčio fondą buvome nukreipę į darbo užmokesčio kėlimą, išmokėti viršvalandiai pirmą kartą išmokėti, apie 400 eurų. O pasitvarkymas numatytas vidaus taisyklėse ir pareigybėse? Ar tualetą iššveisti ir langus nuvalyti, darbvo vietos susitvarkymas? Tikiuosi, kad valytojos tuos darbus atlieka“,– teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt