Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.20 22:19

Ekspertai perspėja, kad liberalizuoti savivaldybių vidaus sandoriai nenulems kokybiškesnių paslaugų

Prieš dvejus metus sugriežtinęs Seimas vėl liberalizavo savivaldybių vidaus sandorių sudarymo tvarką. Jai pritariantys sako, kad tokie sandoriai su savivaldybių įmonėmis garantuotų mažesnes paslaugų kainas. Pasisakantys prieš tokius sandorius teigia, kad kokybiškas ir mažesnes kainas įmanoma pasiekti tik skelbiant viešuosius konkursus.

Vandens, šilumos tiekimo, atliekų tvarkymo, keleivių vežimo, gatvių priežiūros ir panašias kitas paslaugas savivaldybėms iš savo įmonių galės pirkti neskelbiant konkursų. Tam pritarę parlamentarai teigia, kad savivaldybės atsako ne tik už paslaugų kokybę, bet ir kainą, o privačioms įmonėms esą svarbiausia pelnas. Buvęs Vilniaus meras ir europarlamentaras Juozas Imbrasas teigia, Vakarų Europos šalių miestai vis dažniau gyventojams teikia municipalines paslaugas.

„Praktikoje nepasiteisino, nes nedera interesas – vieniems reikia pelno, kitiems reikia mažos kainos, todėl ir dauguma Europos valstybių – ir anglai, ir prancūzai – pasimokė iš tų klaidų ir grįžo į tai, ką mes padarėme dabar. Savivaldybėmis patikėti, nes jos vis dėlto atsakingos prieš piliečius, jie yra išrinkti“, – teigia J. Imbrasas.

Savivaldybių asociacija teigia, savivaldybės nebūtinai sandorius sudarys su savo įmonėmis, galės skelbti viešuosius konkursus.

„Yra daug tokių atvejų, kai savivaldybės jau yra nukentėjusios nuo viešųjų pirkimų, tai yra, įmonė arba pabėga, neatliekant sutartų paslaugų, arba su laiku denpinguoja kainą, kai savivaldybės įmonė bankrutuoja arba yra uždaroma ir tam, kad užtikrinti būtinų socialiai jautrių paslaugų nepertraukiamumą tam tikrais atvejais vidaus sandoriai yra būtini“, – sako Savivaldybių asociacijos patarėjas teisės klausimais Aleksandras Tiaškevičius.

Panorama. Patvirtintas Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos skyrybų susitarimas

Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė teigia, valdantieji skubos tvarka liberalizavo vidaus sandorius, kurių patys buvo atsisakę prieš dvejus metus.

„Kai nėra daromos konkurencingos procedūros, nepasižiūrima, ar rinkoje galima gauti panašiomis sąlygomis už geresnę kainą kokybiškesnę paslaugą, tai reiškia, kad sumoka mūsų žmonės. Tai ir yra didžiausia blogybė, kas padaroma su šitais sprendimais. Matyt, mes laukiame tokių skandalingų auksinių šaukštų arba klozetų, arba kitokių istorijų“, – tikina A, Bilotaitė.

Konkurencijos tarybos atstovai taip pat sako, bus ribojama konkurencija. Kokybiškas ir nebrangias paslaugas teikiančios privačios įmonės gali būti išstumtos iš rinkos. Kad vidaus sandoriai turi būti išimtiniai, o ne taisyklė, yra pasisakęs ir Konstitucinis Teismas.

„Mes turime, tarkime, infrastruktūrinių objektų valdytojų, tokių kaip baseinai, turime atliekų tvarkytojų. Dėl atliekų tvarkymo Konkurencijos taryba yra atlikusi rinkos tyrimą, kuris parodė, kad tose savivaldybėse, kur veikia privatūs ūkio subjektai, kaina už tokias atliekas galutiniam vartotojui yra nuo penkių iki net 100 procentų mažesnė, lyginant su tomis savivaldybėmis, kuriose paslaugos yra teikiamos savivaldos įmonių“, – teigia Konkurencijos tarybos narė Medeina Augustinavičienė.

Įstatymo pataisos turėtų įsigalioti nuo kitų metų. Opozicija kreipsis į prezidentą, kad jas vetuotų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi