Lietuvoje

2019.12.19 20:24

Nausėda: mažesnė rinkimų kartelė galima tik 2024 metais

atnaujinta 20.31
Jonas Kisielius, BNS 2019.12.19 20:24

Mažesnė Seimo rinkimų kartelė galima tik per 2024 metų parlamento rinkimus, teigia prezidentas Gitanas Nausėda.

Anot jo, nuleisti ją kitąmet vyksiantiems rinkimams – neteisinga.

„Pirmiausiai manau, kad pats įstatymas rengiamas jau per vėlai. Todėl visuomenei susidaro įspūdis, kad yra rengiamas tik dėl ateinančių rinkimų ir, manau, kad toks įspūdis yra visiškai teisingas“, – portalo delfi.lt laidoje „Dėmesio centre“ ketvirtadienį sakė šalies vadovas.

Pasak jo, nereikia įstatymo keisti, kai lieka tiek mažai iki Seimo rinkimų.

Eiliniai Seimo rinkimai numatyti 2020 metų spalį.

„Būtent šia prasme reikėtų vertinti galbūt ir tą mano anksčiau nuskambėjusį pasiūlymą taikyti 4 ir 6 proc. karteles. Taip, teoriškai aš ir dabar neatsisakau, tokia idėja gali būti, tai sulygintų su kitų rinkimų principais, bet tai turėtų būti daroma tik per kitus rinkimus, o ne tuose, kurie jau netrukus įvyks“, – kalbėjo prezidentas.

Jis ketvirtadienį vetavo Seime priimtą rinkimų įstatymą, mažinantį patekimo į parlamentą kartelę partijoms ir koalicijoms iki 3 ir 5 procentų.

Dabar nustatytas atitinkamai 5 proc. ir 7 proc. barjerai.

Šalies vadovas pabrėžė, kad nustatyti žemesni rinkimų slenksčiai lemtų didesnį Seimo susiskaldymą į smulkias frakcijas ir mažesnį Vyriausybės stabilumą.

Prezidentas anksčiau buvo reiškęs paramą siūlymui mažinti kartelę iki 4 ir 6 procentų.

Seimas, daugiausia valdančiųjų balsais, įstatymą dėl rinkimų kartelės mažinimo priėmė gruodžio 10 dieną.

Valdantieji „valstiečiai“ su „socialdarbiečiais“ tikina, jog jiems užteks balsų atmesti prezidento veto.

Dėl veto rinkimų kartelėms Seimas spręs sausį.

J. Narkevičiaus klausimas daugiau nebegalės būti nukeliamas, teigia prezidentas

Susisiekimo ministro J. Narkevičiaus atsakomybės klausimas turės būti išspręstas, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

Jo teigimu, sausio viduryje planuojama išplėstinė valdančiosios koalicija taryba yra paskutinė riba jam atidėti.

„Daugiau nukėlimų nebus, tikrai noriu sulaukti šito sprendimo. Tikrai nemanau, kad bus galimybė pasislėpti dar už kokių nors aplinkybių, nes tai bus aukščiausio valdančiosios koalicijos organo sprendimas“, – ketvirtadienį naujienų portalo delfi.lt laidoje „Dėmesio centre“ sakė prezidentas.

„Jeigu tas sprendimas bus labai neįtikinamas arba su kreivais argumentais, tada atsisuksiu veidu į ministrą pirmininką. Klausimas, kas toliau?“ – teigė jis.

G. Nausėda neatmetė galimybės, kad J. Narkevičiaus klausimas gali išprovokuoti ir paties premjero atsistatydinimą.

„Tą atsistatydinimą gali išprovokuoti paprasčiausi dalykai – ir tas nelemtas klausimas dėl ministro, kuris valdančiosios koalicijos norais nėra sprendžiamas. Mes to klausimo nepaliksime“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Tiesiog tas klausimas turės būti sprendžiamas, tada pažiūrėsime, kokios šito sprendimo pasekmės“, – pridūrė jis.

Prezidento teigimu, paprasčiausias kelias būtų, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga į susisiekimo ministrus deleguotų kitą asmenį.

„Tačiau matant kokiomis pastangomis stengiamasi išlaikyti būtent šį ministrą, aš manyčiau, kad galimi ir kiti scenarijai: kad ši partija tiesiog traukiasi iš koalicijos, gali trauktis ir pats premjeras“, – svarstė prezidentas ir pridūrė, kad kol kas niekas negali atsakyti, koks kelias bus pasirinktas.

G. Nausėda taip pat tvirtino kol kas pasitikįs premjeru Sauliumi Skverneliu, o atsakymų dėl prie jo namų asfaltuoto kelio, kai pinigų tam skyrė Vyriausybė, jis teigė laukiantis iš Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos.

Premjeras S. Skvernelis antradienį paskelbė, kad sausio pradžioje turėtų būti šaukiama koalicinė taryba aptarti susisiekimo ministro J. Narkevičiaus klausimo. Ketvirtadienį „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis patikslino, kad taryba vyks sausio 14 dieną.

Pasak premjero, su ministru susijusi situacija gali privesti iki Vyriausybės pasitraukimo.

Ir S. Skvernelis, ir R. Karbauskis šią savaitę pakartojo nematantys priežasčių atleisti susisiekimo ministrą.

Susisiekimo ministras sulaukė kritikos dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių, elgesio per komandiruotę užsienyje, lėšų skirstymo asfaltuoti keliams. Papildomų pinigų keliams sulaukė J. Narkevičiaus rinkimų apygarda bei gatvė, kurioje gyvena premjeras S. Skvernelis.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija yra pradėjusi tyrimus ir dėl ministro J. Narkevičiaus, ir dėl premjero S. Skvernelio.