Lietuvoje

2019.12.19 15:51

Vilniaus širdyje bandyta suorganizuoti propagandinį koncertą, už kurio kyšo Kremliaus ausys

Šimašius: estiškoje pakuotėje būtume gavę tikriausią sovietinės propagandos dozę
LRT.lt2019.12.19 15:51

Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasidalijo žinia apie tai, kaip, anot sostinės vadovo, buvo patikrintas valdininkų budrumas.

R. Šimašiaus teigimu, iš koncerto, kurį organizatoriai norėjo surengti pačioje Vilniaus širdyje, išlindo Kremliaus ausys.

Kaip socialinėje erdvėje rašo miesto meras, šią savaitę į savivaldybę atkeliavo prašymas, kuriame koncertinė agentūra „Artmusic“ siūlė gegužės mėnesį Vilniaus Rotušės aikštėje surengti nemokamą „Unity Songs“ koncertą, kuris, jų teigimu, keliauja per skirtingas pasaulio sostines. Koncerte dvi grupės – „Soprano“ ir „Tureckio choras“.

Mero tikinimu, situacija iš pradžių atrodė ganėtinai įprasta, nes savivaldybė dažnai sulaukia koncertų organizatorių derinimų dėl renginių, tačiau, pasidomėjus šiuo atveju, išaiškėjo gana nemalonūs faktai.

„Pasidomėjome su komanda atidžiau – nors estų prašyme minima, kad koncertas sulaukia tarptautinės žiniasklaidos dėmesio, internete apie jį informacijos skurdokai. Tačiau greitai išlindo tai, ką ir įtarėme iškart, – Kremliaus ausys. Matyt, neatsitiktinai ši šalis neminima prašyme – Rusija žino, kad lietuviai tokiai propagandai atsparesni nei dauguma vakariečių“, – rašo Vilniaus meras R. Šimašius.

Kaip teigia meras, oficialioje projekto svetainėje jau galime rasti ir „Moscow“ pavadinimą, taip pat Rusijos URM, Maskvos valdžios pėdsakus ir net mūsų šalyje draudžiamą sovietinę raudoną žvaigždę.

Vilniaus meras pasidalino nuotraukomis iš šio koncerto organizatoriaus renginių, kuriuose ant atlikėjų atlapų matyti Georgijaus juostelės, dominuoja sovietinė simbolika, taip pat karinės uniformos simbolikos fragmentai.

„Berlyne šis sovietinės propagandos koncertas netgi turi įžūlumo fone rodyti Antrojo pasaulinio karo vaizdą, kai sovietų kariai okupuotame Berlyne iškelia Sovietų Sąjungos vėliavą“, – nuostabos dėl tokio elgesio neslepia Vilniaus meras.

R. Šimašiaus teigimu, jeigu šis organizatorių renginys būtų netyčia praslydęs valdininkams pro akis, „estiškoje pakuotėje būtume gavę tikrų tikriausią sovietinės propagandos dozę“.

„Ir viskas pavadinta „From Moscow with love“. Ačiū, Maskva, bet tokios meilės mums nereikia“, – teigia Vilniaus miesto vadovas.

Vilniaus mero tikinimu, koncerto organizatoriai sulaukė sostinės valdžios atsakymo, tačiau jis buvo lakoniškas ir aiškus: „Laisvam Vilniui nereikia nei rusiškos propagandos, nei sovietinės simbolikos, kuriai nejaučiame jokios nostalgijos. Todėl nei Rotušės aikštėje, nei bet kurioje kitoje viešoje Vilniaus vietoje jūsų koncertas neįvyks. Nei 2020-aisiais, nei vėliau.“

„Jau kažkada sakiau – Vilnius yra miestas, kuriame rusų kultūra ir laisva mintis gali plėtotis neįsprausta į propagandos rėmus, kuriame gerbiamas didžių Rusijos sūnų ir dukrų, tokių kaip Andrejaus Sacharovo, Annos Politkovskajos, Boriso Nemcovo, ir kitų kovotojų už demokratiją atminimas. Bet joks Kremliaus bandymas paserviruoti dar vieną propagandos dozę čia taip lengvai nepraeis“, – rašo meras.

Vilniaus meras žada artimiausiu metu išsiųsti laiškus ir miestams, kuriuose jau vyko tokio pobūdžio koncertai, kad tų miestų vadovai įvertintų, ar tikrai tokio pobūdžio renginiai yra reikalingi jų miestuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.