Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.02 18:34

Vietoj pamokų moksleiviai rinkosi į mišias

LRT.lt, 15min.lt, BNS 2015.09.02 18:34

Visuotinis streikas – malda prie Aušros vartų. Tokį protestą pasirinko tautinių mažumų organizacijų atstovai, į mišias sukvietę Vilniaus, Vilniaus rajono, Šalčininkų ir Trakų moksleivius. Nors streiko išvakarėse nebuvo įvardinta, kiek tiksliai mokyklų bendruomenių prisijungs prie streiko, prie Aušros vartų susirinko ne vienas šimtas žmonių.

Visuotinis streikas – malda prie Aušros vartų. Tokį protestą pasirinko tautinių mažumų organizacijų atstovai, į mišias sukvietę Vilniaus, Vilniaus rajono, Šalčininkų ir Trakų moksleivius. Nors streiko išvakarėse nebuvo įvardinta, kiek tiksliai mokyklų bendruomenių prisijungs prie streiko, prie Aušros vartų susirinko ne vienas šimtas žmonių.

Bendrai maldai trečiadienį prie Aušros vartų susirinko išties daug Vilniaus krašto mokyklų mokinių, jų tėvų, mokytojų.

Susirinko tūkstančiai

Kaip BNS informavo Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), protesto akcijoje dalyvauja visos Vilniaus rajono (32) ir Šalčininkų rajono (18) mokyklos – nors mokinių nėra, bet mokytojai dirba. Širvintų ir Švenčionių rajonuose, anot ministerijos, protestuojančių mokyklų nėra, o Trakų rajone iš 7 mokyklų protestuoja keturios, Vilniaus mieste prie akcijos, ŠMM duomenimis, prisijungė taip pat ne visos tautinių mažumų mokyklos. Į protestuojančias Vilniaus ir Trakų rajono mokyklas atvyko apie pusė moksleivių, pamokos vedamos pagal grafiką, nurodė ministerija.

Vilniaus savivaldybė informavo, kad aktyviausiai proteste dalyvavo šešios įstaigos: Vladislovo Sirokomlės vidurinė (neatvyko apie 95 proc. mokinių), J. Lelevelio (neatvyko 82 proc.), Darželis-mokykla „Šaltinėlis“ (neatvyko apie 78 proc.), L. Karsavino (apie 56 proc.), Grigiškių gimnazija (21 proc.) bei Lazdynų vidurinė (apie 17 proc.). Dar keliose kitose tautinių mažumų mokyklose į pamokas neatvyko po kelis procentus vaikų. Visose protestuojančiose mokyklose pamokos vyko.

Dalis, kaip neslėpė patys, pasinaudojo proga vietoj pamokų ateiti čia, tačiau dauguma tvirtino ėję, nes nori prisidėti prie savo mokyklų ir viso švietimo stiprinimo tautinių mažumų mokyklose. Kaip 15min.lt sakė Vilniaus tarybos narė ir viena iš protesto akcijos organizatorių, Tėvų forumo atstovė Renata Cytacka, kiek tiksliai susirinko žmonių į mišias, neskaičiuota.

„Bet turime patvirtinimą iš visų Vilniaus krašto lenkiškų ir kai kurių rusiškų mokyklų, kad jos arba solidarizuojasi, arba yra čia, bet tikrai tėvai pareiškė, kad neleis šiandien“, – po mišių sakė politikė.

Dauguma vaikų, dalyvavusių streike – atėjusių į mišias, buvo vyresnių klasių moksleiviai, kai kurie – vos pirmokai ar antrokai. Vieną tokią grupelę vedusios kelios mokytojos pasipiktino net klausimu, kodėl jie čia dalyvauja, o ne veda pamoką. „Nenorime nieko sakyti, nesakysime ir iš kur esam“, – nurėžė viena iš jų.

Pasak R. Cytackos, moksleivių amžius labai įvairūs, tikrai nėra taip, kad prie streiko prisijungtų tik vyresnieji ar tik mažieji moksleiviai. Jų atvykimą esą organizavo tėvai. Išties iš karto po mišių absoliuti dauguma vaikų, tėvų, kitų dalyvavusiųjų patraukė per Aušros vartus labai organizuotai, nepasklido po miestą, ko galima buvo tikėtis, kai vienoje vietoje susirenka tiek moksleivių.

Organizavo tėvai

Mišiose melstasi, kad švietimo įstaigų plėtra būtų sėkminga ir naudinga vaikams bei stiprybės tiems, kurie mokslo metus turėjo pradėti kovoti dėl savo teisių. Tačiau politinių lozungų ar bent užuominų į jas buvo išvengta.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) antradienį surengtoje spaudos konferencijoje paskelbė, kad streiką organizuoja ne politinė partija, o mokinių tėvai ir juos vienijančios organizacijos.

Streiko organizatoriai reikalauja panaikinti suvienodintą lietuvių kalbos egzaminą ir pusantro karto padidinti mokinio krepšelį tautinių mažumų mokyklose, įvesti privalomą lenkų kalbos egzaminą lenkiškose mokyklose. Taip pat nepamirštamas mokyklų reorganizacijos procesas Vilniaus mieste, kai kelios mokyklos iš vidurinių tapo pagrindinėmis.

Lietuvos lenkų mokyklų tėvų forumo atstovė Danuta Narbut tvirtino, kad streikas numatytas tik trečiadienį, esą galbūt tautinių mažumų – lenkų ir rusų – balsas pagaliau pasieks šalies vadovus. O apie tai, kurios mokyklos protesto akcijoje dalyvaus, niekas niekam pranešti neprivalėjo – streiką organizuoja ne mokyklos, o tėvai.

„Pasirinkta labai graži streiko forma – mišios prie Aušros vartų. Kadangi neprabyla į valdžios atstovų nei mintis, nei koridorius ir atgula kažkur stalčiuose visų tėvų (net 60 tūkst. parašų surinkta) prašymai, tai tėvai nusprendė prašyti Aukščiausiojo ir Dievo Motinos pagalbos“, – aiškino Seimo narė, LLRA atstovė Rita Tamašunienė.

LLRA lyderis Valdemaras Tomaševskis pripažino, kad jo sūnus prisidės prie streiko ir į mokyklą neis.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) antradienio pavakarę išplatino pranešimą spaudai, kuriame paragino LLRA vadovus „ne politikuoti ir kviesti streikui, o verčiau skatinti tautinių mažumų mokyklų mokinius mokytis, nes geras išsilavinimas yra sėkmingos ateities garantija“.

ŠMM taip pat pažymėjo, kad tautinių mažumų mokyklų abiturientai gerai laiko prieš kelerius metus įvestą bendrą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, gauna šimtukų. Juo labiau kad tautinių mažumų mokyklų mokiniams galioja palengvinimai, jiems leidžiama padaryti daugiau klaidų. Numatyta, kad šie palengvinimai galios iki 2019–2020 mokslo metų.

Lietuvoje veikia 51 mokykla, kurioje galima mokytis lenkų mokomąja kalba, 32 mokyklos rusų mokomąja kalba, viena mokykla baltarusių mokomąja kalba ir 36 mišrios, kuriose mokoma lietuvių, lenkų, rusų kalbomis.

Per 15 metų mokinių mokyklose lenkų kalba sumažėjo beveik perpus (48 proc.), lietuvių mokomąja kalba – 39 proc. Tuo tarpu mokyklų, kuriose mokoma lenkų kalba, sumažėjo 35 proc., mokyklų lietuvių mokomąja kalba – 48 proc.

A. Butkevičius: tai – politikavimas

Premjeras lenkų tautinės mažumos mokyklų streiką vadina politikavimu. Algirdas Butkevičius teigia nematantis priežasčių, kodėl šios mokyklos turėtų būti nepatenkintos, nes mokinio krepšelis lenkų tautinių mažumų mokyklose ir taip 40 proc. yra didesnis nei lietuviškose.

„Šią situaciją vertinu kaip politikavimą ir nesuprantu, dėl kokių priežasčių jie raginami neiti į mokyklą. Vis dėlto manau, kad Švietimo ir mokslo ministerija visa tai turėtų nuodugniai ištirti ir išsiaiškinti. Man visiškai nesuprantama, dėl kokių priežasčių galima elgtis taip neatsakingai“, – LRT RADIJUI sako A. Butkevičius.

L. Linkevičius: Lietuva tai šmeižiama

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad kai kurie politikai šmeižia Lietuvą, kaltindami dėl tariamos lenkų diskriminacijos švietimo srityje.

Ministro teigimu, švietimui lenkų kalba Lietuvoje sudarytos geresnės sąlygos nei bet kokioje kitoje šalyje. Trečiadienį planuojamus protestus L. Linkevičius pavadino „politiniais žaidimais“, į kuriuos įpainiojami vaikai.

„Visame pasaulyje yra 20 mln. lenkų, gyvenančių ne Lenkijoje, ir 200 tūkst. – Lietuvoje. Užsienyje yra pora šimtų mokyklų (lenkų kalba), iš jų apie 90 – Lietuvoje. Lietuvoje galima gauti išsilavinimą (lenkų kalba) nuo vaikų darželio iki aukštosios mokyklos“, – trečiadienį Žinių radijui teigė ministras.

„Manau, tai nėra jau taip blogai. Aišku, galima situaciją tobulinti, bet teigti visam pasauliui (apie diskriminaciją), ką daro kai kurie mūsų politikai, šmeiždami Lietuvą, tai tikrai neatsakinga“, – kalbėjo L. Linkevičius

Švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad tautinių mažumų mokyklų abiturientai gerai laiko prieš kelerius metus įvestą vieningą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, gauna šimtukų. Tautinių mažumų mokyklų mokiniams galioja palengvinimai, jiems leidžiama padaryti daugiau klaidų. Numatyta, kad šie palengvinimai galios iki 2019–2020 mokslo metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi