Lietuvoje

2019.12.19 13:24

Strasbūro teismas: Lietuva pagrįstai iš šalies išsiuntė Rusijos TV darbuotojus

Vaidotas Beniušis, BNS2019.12.19 13:24

Europos Žmogaus Teisių Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuva nepažeidė Rusijos valstybinės televizijos darbuotojų teisių, išsiųsdama juos iš šalies dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.

„Byloje nebuvo nieko, kas rodytų, jog teismai suklydo vertindami arba nepagrįstai taikė įstatymus“, – paskelbė Strasbūro teismas.

Televizijos „Rossiya-24“ reporteris, garso ir vaizdo operatoriai bei redaktorius iš Lietuvos buvo išsiųsti po incidento 2016 metų kovo mėnesį Vilniaus Rusijos forume, kuriame kasmet dalyvauja opozicijos aktyvistai.

Migracijos departamentas uždraudė jiems į šalį sugrįžti vienus metus. Sprendimuose buvo cituojama Valstybės saugumo departamento informacija, kad televizijos kanalo „Rossiya-24“ atstovai gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui.

Rusijos piliečiai dėl išsiuntimo pateikė skundus Lietuvos teismams, bet jie juos atmetė.

Vyriausiasis administracinis teismas nustatė, kad Rusijos televizijos komanda atvyko neturėdama akreditacijos ir pateko į forumo vietą apgaulės būdu, o tai išprovokavo konfliktą su apsaugos darbuotojais.

Lietuvos teismo vertinimu, incidento su Rusijos opozicijos aktyvistu Gariu Kasparovu metu pareiškėjai naudojo mobiliuosius telefonus, o ne profesionalią įrangą, taip demonstruodami, kad ketino ne rinkti informaciją, o atlikti provokuojančius veiksmus.

Rusijos piliečiai tikina, kad žurnalistinį darbą vykdė taikiai, norėdami pakalbinti ir nufilmuoti forumo dalyvius, tačiau kai kurie organizatoriai ir konferencijos dalyviai juos užsipuolė.

Tačiau Strasbūro teismas atkreipė dėmesį, kad nors buvo perspėti policijos, jie kitą dieną mėgino dalyvius filmuoti mobiliuoju telefonu, taip pat buvo gauta informacijos, kad paskutiniąją forumo dieną jie tikriausiai planuoja sukelti kitą konfrontaciją.

„Teismas neįžvelgė pagrindo nesutikti su išvada, kad išsiuntimas ir draudimas atvykti buvo būtinas dėl nacionalinio saugumo tikslų“, – konstatavo Europos Žmogaus Teisių Teismas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.