Lietuvoje

2019.12.19 12:04

Gydytojai rezidentai skambina pavojaus varpais – baiminasi, kad liks be kalėdinių premijų

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.12.19 12:04

Vienkartinės išmokos prieš didžiąsias metų šventes vėl kelia erzelį tarp gydytojų rezidentų. Gruodžio pradžioje gavę „melagingą“ pranešimą apie kalėdines premijas, kurių, vėliau paaiškėjo, nebus, šiandien tikina, kad dalis gali likti ir be Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskirtų vienkartinių išmokų.

Praėjusią savaitę sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo visiems gydytojams rezidentams metų pabaigoje skiriamos vienkartinės išmokos. Vienkartines išmokas, sieksiančias apie 860 eurų, gydytojams rezidentams perves gydymo įstaigos, kuriose gydytojai rezidentai dirba. Tiesa, nurodyta suma yra tik „ant popieriaus“, realiai gydytojams rezidentams į rankas turėtų būti išmokėta apie 500 eurų.

Premijos turėtų būti mokamos prieš pat Kalėdas, gruodžio 20 dieną, tačiau mokėjimų išvakarėse patys gydytojai rezidentai apie laukiančią paskatą arba beveik nieko nežino, arba jiems pateikiama klaidinanti informacija.

Pavyzdžiui, Vilniaus Santaros klinikose dirbanti ketvirtų metų gydytoja rezidentė (pašnekovės vardo jos prašymu redakcija neatskleidžia – LRT.lt) sako buvusi informuota, kad premijos ji apskritai negaus. Mat būtent gruodžio 20 dieną ji turėjo išeiti gimdymo atostogų. Moteris, nenorėdama prarasti daugiau nei pusę mėnesio algos siekiančios išmokos, privalėjo planus koreguoti.

„Aš turėjau išeiti gimdymo atostogų iki 20 dienos, bet kai sužinojau šitas naujienas, susiplanavau kitaip. O kaip čia gali jaustis? Atrodo, kad tos kalėdinės premijos turėtų būti paskata, kad tu gerai visus metus dirbai. Dabar, net jeigu tu gruodžio 20 dieną turi nedarbingumo lapelį dėl ligos, tu tiesiog susirgai ir tą dieną darbe nesi – negauni vienkartinės išmokos“, – piktinosi gydytoja rezidentė.

„Tokią informaciją man pateikė ligoninės finansų skyrius. Sako, kad toks yra įsakymas iš SAM. Jeigu kas nors nepatinka, tai reikėtų kreiptis į SAM finansų skyrių. Yra toks įsakymas, kad vienu metu negalima gauti dviejų išmokų, reiškia, nedarbingumas yra viena išmoka, o premija jau būtų antra“, – pasakojo moteris.

Vyresniųjų gydytojų rezidentų alga, pašnekovės teigimu, šiuo metu į rankas siekia apie 750 eurų, nustatytas darbo krūvis siekia 40 valandų per savaitę, neskaičiuojant budėjimų laiko. Minėta premija kiekvienam jų būtų nemenka finansinė parama. Palyginimui, praėjusiais metais rezidentams prieš Kalėdas išmokėtos premijos siekė 80 eurų.

Tačiau gydytojai rezidentai pasigenda detalesnės informacijos apie premijų išmokėjimo terminus bei tvarką. Esą nenormalu, kai apie išmokas sužinai tik iš žiniasklaidos priemonių.

„Premijos turėtų būti mokamos rytoj (penktadienį), bet vakar pinigų įstaiga dar nebuvo gavusi. Tai jie sako, kad per rytojų nespės. Mes kol kas apie tas premijas nesame informuoti, žinome tiek, kiek ir likusi dalis visuomenės, perskaičiusi vieną straipsnį žiniasklaidos priemonėse. Mūsų niekas neinformavo, kad mums bus skiriamos kažkokios premijos, kada jos bus skiriamos, ar iš tikrųjų jas gausime“, – tikino gydytoja rezidentė.

Santaros klinikos: išmoka nuo ligos nepriklauso

LRT.lt kalbinta Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė Motiejūnienė tikina, kad rezidentus pasiekusi tokia informacija yra klaidinga. Jos teigimu, gruodžio 20 dieną gydytojams rezidentams premijos išmokės ta gydymo įstaiga, kurios rezidentūros bazėje jie yra įtraukti.

„Gruodžio 20 dieną premijas gaus tie, kurie pas mus yra rezidentūros bazėje. Kodėl mes taip sakome? Todėl kad viskas keičiasi kiekvieną dieną. Tiems, kas yra 20 dieną kitoje rezidentūros bazėje, kitoje įstaigoje: Antakalnyje, psichiatrinėje ar kitur, premijas išmokės tos įstaigos. O nuo to, ar jie serga ar neserga – nepriklauso. Mes akcentuojame tai, kad jie turi būti tą dieną įdarbinti mūsų ligoninėje kaip gydytojai rezidentai, tai yra turėti santykį su mūsų rezidentūros baze“, – tikino A. Bilotienė Motiejūnienė.

LRT.lt primena, kad gydytojams rezidentams metų gale vienkartinės premijos skiriamos iš SAM sutaupytų lėšų, kurios siekia 1,5 mln. eurų. A. Verygos teigimu, premijas skirti rezidentams nuspręsta dėl to, kad tai yra viena pažeidžiamiausių visuomenės grupių.

2017 metais gydytojų rezidentų premijoms buvo skirta beveik 100 tūkst. eurų, vyresniesiems rezidentams buvo išmokėtos po daugiau nei 80 eurų siekiančios vienkartinės išmokos. Praėjusių metų pabaigoje vienkartinės – maždaug 277 eurų siekiančios premijos buvo skirtos visiems, tiek jaunesniesiems, tiek vyresniesiems, rezidentams. Iš SAM sutaupytų lėšų tam buvo skirta daugiau nei 500 tūkst. eurų.

SAM duomenimis, šiemet gydytojų rezidentų stipendijai tapus dalimi atlyginimo, jaunesniųjų rezidentų vidutinis darbo užmokestis su darbdavio socialinio draudimo įmokomis siekia kiek daugiau nei 1,3 tūkst. eurų, vyresniųjų rezidentų – 1,4 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.