Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.19 11:17

Lietuvos kariams leista vykti į 11 misijų, palikta galimybė juos siųsti į Siriją

Jūratė Skėrytė, BNS 2019.12.19 11:17

Per artimiausius dvejus metus Lietuvos kariai vyks į 11 misijų užsienyje, palikta galimybė, esant reikalui, juos siųsti į Siriją.

Tai numatoma ketvirtadienį priimtame Seimo nutarime. Už jį balsavo 115 parlamentarų, nė vienas nebuvo prieš ir nesusilaikė.

„Tai yra savotiškas Lietuvos indėlis į bendrą veikimą su sąjungininkais. Suprantame, kad kai sąjungininkams reikia mūsų, mes turime būti šalia, nes kai mums reikės, neduok Dieve, X valandą, galėsime tikėtis, kad sąjungininkai bus su mumis“, – prieš priimant nutarimą sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Priimdami šį nutarimą parlamentarai davė leidimą nuo 2020 metų sausio 1 dienos iki 2021 metų gruodžio 31 dienos Lietuvos kariams ir civiliams dalyvauti NATO operacijoje Afganistane „Tvirta parama“ (iki 60 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų), operacijoje Kosove (iki penkių karių ir civilių), karinėje mokymo operacijoje Irake (iki 11), Europos Sąjungos karinėje operacijoje operacijoje „Sophia“ (iki 20), kovos su piratavimu jūroje operacijoje „Atalanta“(iki 30), ES karinėje mokymo misijoje Malyje (iki 11), Centrinės Afrikos Respublikoje (iki 11).

Taip pat toliau leista vykti į Jungtinių Tautų vadovaujamą operaciją Malyje „Minusma“ (iki 50), karinę mokymo misiją Ukrainoje (iki 60).

Iki 40 Lietuvos karių ir civilių galės būti siunčiami ir į JAV vadovaujamą operaciją „Įgimtas ryžtas“.

Dabar keli instruktoriai dalyvauja šioje misijoje Irake. Prieš keletą mėnesių Lietuvos valdžios ir kariuomenės atstovai svarstė Jungtinių Valstijų prašymą atsiųsti karių į Siriją dalyvauti operacijoje „Įgimtas ryžtas“ prieš „Islamo valstybės“ grupuotę.

Tačiau tokius svarstymus sustabdė Turkijos įsiveržimas į kurdų apgyvendintą šiaurinę Sirijos dalį ir Rusijos įtraukimas į paliaubų susitarimus. Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sakė, kad kol kas nėra prielaidų Lietuvos kariams dalyvauti šioje tarptautinėje operacijoje nėra.

Lietuvos kariai nuo kitų metų bus galės būti siunčiami ir į tarptautinę jūrinio saugumo užtikrinimo operaciją Hormūzo sąsiauryje (iki penkių karių ir civilių).

Pagal nutarimą, artimiausius dvejus metus karinėse misijose vienu metu galėtų dalyvauti iki 303 Lietuvos karių. Nuo 2017 iki šių metų pabaigos galiojančiame mandate į misijas užsienyje buvo leidžiama siųsti 255 karius.

Krašto apsaugos ministerija pranešė, jog planuojama, kad artimiausius dvejus metus tarptautinėse operacijose dalyvaus apie 160 Lietuvos karių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi