Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.18 21:20

KAM siūlo siaurinti informacijos prieinamumą, bet ekspertai įspėja – gali kirstis su Konstitucija

Krašto apsaugos ministerija siūlo siaurinti informaciją, kurią žiniasklaida ir visuomenė galėtų gauti iš valstybės ir savivaldybės institucijų. Šios galėtų nebesidalinti jokia informacija apie klausimus, dėl kurių dar nepriimtas sprendimas. Pasak kritikų, siūlymas galimai kertasi su Konstitucijoje įtvirtintomis laisvėmis. Pataisas siūlanti Krašto apsaugos ministerija teigia nesiekianti riboti teisės žinoti: pataisos reikalingos norint sklandžiau keistis informacija su sąjungininkais.

Į valstybės institucijų darbą pažvelgti gali būti dar sunkiau. Krašto apsaugos ministerija siūlo sukurti naują žiniasklaidai ir visuomenei neprieinamos informacijos kategoriją: tarnybinio naudojimo informacija. Tai plati sąvoka. Pasak kritikų, demokratijai būtina diskusija taptų sunkiai įmanoma.

„Mes neturėtume galimybės formaliai gauti informacijos, o dalis valstybės, savivaldybės tarnautojų, kurie savo poziciją visuomenei viešina, pagal tą įstatymą, jeigu jis būtų priimtas, galėtų būti išmesti iš darbo arba kitaip nubausti“, – sako žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Pagal ministerijos siūlymą, valstybės ir savivaldybių institucijos galėtų nebesidalyti informacija apie klausimus, dėl kurių nepriimtas galutinis sprendimas; paslaptyje privalėtų likti ir valstybės tarnautojų nuomonės apie sprendimų priėmimą. Po užraktu taip pat nugultų informacija apie valstybės įstaigų darbo organizavimą.

„Įstatymo pakeitimo tikslas nėra riboti informacijos teikimą ir sklaidą“, – tvirtina Krašto apsaugos ministras Ramundas Karolis.

Pakeitimai, sako ministras, reikalingi sklandžiau keistis informacija su NATO sąjungininkais. Lietuvai trūksta papildomos žemiausios saugomos informacijos kategorijos, kurią turi kitos valstybės. Tai esą sukuria nesklandumų.

„Yra instrukcijos vilkams arba „Boxeriams“ vokiečių, yra siunčiama kaip tarnybinio naudojimo, pagal mus – tai turi būti riboto naudojimo. Pagal mus, tos instrukcijos tada turi būti seife. Bet jos turi būti ir „Boxeryje“. Tai ką, išeitis yra „Boxerį“ paskelbti seifu?ׅ“ – teigia R. Karoblis.

Tačiau siūloma nauja saugomos informacijos kategorija pavojingai abstrakti, sako ekspertai.

„Yra pagrindas manyti, kad tokia abstrakti formuluotė gali kirstis su Konstitucija, nes riboti teisę gauti informaciją pagal Konstituciją galima tik labai retais pagrindais: kai reikia apsaugoti žmonių sveikatą, garbę, orumą, konstitucinę santvarką... daugiau nėra tų pagrindų“, – aiškina MRU profesorius Vytautas Sinkevičius.

Pataisos parengtos vykdant premjero Sauliaus Skvernelio pavedimą.

„Tai yra tik siūlymai, idėjos, mes diskutuosime dėl jų. Kalbant apie KAM – jos poreikius galima išspręsti nekeičiant tokių įstatymų, kaip visuomenės galimybė gauti informaciją“, – sako premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.

Metų pradžioje siūlyta uždrausti skatinti nepasitikėjimą valstybės institucijomis – pataisos atšauktos, kilus pasipiktinimui, kad jos ribos teisę institucijas kritikuoti. Pernai žiniasklaida atkirsta nuo registrų centro duomenų – po kilusio skandalo, duomenys vėl atverti tik iš dalies. Neribotą prieigą prie informacijos turinčios sugrąžinti pataisos iki šiol įstrigusios Seime.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Panorama. Nors valdantieji pakėlė vaiko pinigus 10 eurų, tėvai gali prarasti 15 eurų, kurie skiriami vaiko popamokinei veiklai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi