Lietuvoje

2019.12.18 19:49

Viena ranka duoda, kita – atima: vaiko pinigus pakėlė, bet tėvai gali prarasti lėšas, skirtas popamokinei veiklai

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.18 19:49

Viena ranka duoda, kita atima. Nors valdantieji vaiko pinigus pakėlė 10 eurų, tėvai gali prarasti 15 eurų, kurie skiriami vaiko popamokinei veiklai. Nuo kitų metų pinigai būreliams bus skirstomi pagal prioritetus. Juos pirmiausia gaus socialiai remtini vaikai bei tie, kurie rinksis mokslo pakraipos būrelius. Tėvai piktinasi įvedama tvarka.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sako, kad reikia didinti susidomėjimą mokslu, o kitomis sritimis, pavyzdžiui, sportu, vaikai esą ir taip domisi.

Devynmetis Audrius Aničas lanko krepšinio treniruotes. Popamokinei veiklai visi vaikai per mėnesį gali gauti vidutiniškai 15 eurų. Tačiau kitąmet žaidžiantiems krepšinį gali tekti mokėti ir visą būrelio kainą, mat prioritetu taps tie, kurie rinksis mokslinės pakraipos būrelius, taip pat gaunantys socialines išmokas.

Pasak tėvo, tai tampa socialine pašalpa, o ne būrelių rėmimu.

„Mano nuomone, turi būti, kad jei reikia skirti socialiai remtiniems, tai ir turi būti papildomai skiriamos lėtos bendrai“, – LRT TELEVIZIJAI sako A. Aničas.

Būreliams kitąmet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skirs 12 milijonų eurų. O kadangi pinigai iš Europos Sąjungos fondų, esą reikia ir vadovautis Europos prioritetais.

„Europos Komisija mano, kad prioritetas turi būti teikiamas tiems, kuriems labiausiai reikia“, – mano švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Kornelija Tiesnesytė.

„Aš labai noriu tikėti, kad kol kas tų krepšelių užteks visiems teikėjams, kurie pradėjo mokslo metus, nes viduryje mokslo metų nutraukti finansavimą būtų skaudu, ypač tai skaudžiai smogtų regionams ir mažesniems miesteliams“, – atsako Sostinės krepšinio mokyklos steigėjas Andrius Čerškus.

Ir nors plaukimas – vienas populiariausių būrelių, pirmiausia pinigus gaus tie, kurie lankys gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos būrelius.

„Nacionaliniame lygmenyje matome, kad šitą sritį reikia patempti, pakelti į viršų, nes kitos sritys turi didelį užimtumo lygį ir daug kas tuo domisi“, – aiškina K. Tiesnesytė.

Sprendimus, kam skirti pinigus, priima savivaldybės, tačiau turi vadovautis ministerijos rekomendacijomis.

„Yra laidojama pati krepšelio idėja, kad kiekvienas vaikas gautų pinigų, kuriuos galėtų nunešti bet kokiai įstaigai“, – mano Vaikų ir jaunimo centro direktorius Valdas Jankauskas.

Valstybės biudžete pinigų būreliams nenumatyta. Nors opozicija siūlė kitaip, lėšų tam pritrūko. Opozicija skaičiuoja, kad, atėmus 15 eurų būreliams, vaiko pinigų pakėlimo 10 eurų, kuo didžiuojasi valdžia, tėvai gali nepajusti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.