Lietuvoje

2019.12.30 14:47

13 sveikatos srities naujovių, kurios mūsų laukia 2020-aisiais

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.12.30 14:47

Nuo 2020-ųjų Lietuvoje įsigalioja daugiau nei tuzinas įstatymų pataisų, susijusių su sveikatos sritimi: kompensuojamaisiais vaistais, gydymo paslaugomis bei papildomomis išmokomis. Trumpai primename, ką artėjantiems metams parengė Sveikatos apsaugos ministerija bei Lietuvos Seimas.  

Pataisos, įsigaliosiančios nuo sausio 1 d.

1. Pacientams padaryta žala bus atlyginama pagal naują modelį

Pacientas, kuriam sveikatos priežiūros įstaigoje buvo padaryta žala, ne vėliau kaip per 3 metus nuo tos dienos galės kreiptis į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją. Kreiptis gali pats pacientas arba jam artimas asmuo. Komisija privalės per 3 mėnesius išnagrinėti paciento skundą ir nustatyti kompensacijos dydį už padarytą turtinę ar neturtinę žalą. Nesutinkantis su komisijos sprendimu asmuo galės kreiptis į teismą.

Kompensacija bus mokama iš sąskaitos, kurioje bus kaupiamos sveikatos priežiūros įstaigų įmokos. Sąskaitą administruos Valstybinė ligonių kasa.

Iki šiol pacientams nustatyta žala būdavo atlyginama iš civilinės atsakomybės draudimo lėšų. Įsigaliojus naujam modeliui, sveikatos priežiūros įstaigos nebeprivalės draustis civilinės atsakomybės draudimu.

2. Vaistus gaminančių, platinančių ar registruojančių įmonių parama medikams bus vieša

Visi vaistų registruotojai ar jų atstovai privalės informuoti Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą (VVKT) apie bet kokią medikams suteiktą paramą. Farmacijos kompanijos remia medikus ir farmacijos specialistus organizuodamos įvairius profesinius renginius, gydymo įstaigoms teikia paramą, apmoka specialistams už jų teikiamas konsultacijas, skaitomus pranešimus. Tokio pobūdžio bendradarbiavimas gali turėti įtakos mediko pasirinkimui skiriant vaistus. Nuo šiol tokio pobūdžio parama bus viešai skelbiama VVKT interneto svetainėje.

3. Insulto diagnostikai bus taikomi dar aukštesni reikalavimai

Nuo 2020 m. sausio 1 dienos įsigalioja sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytas įsakymas, kuriuo patvirtinti detalūs medikų veiksmai ir jų kontrolė esant ūminiam galvos smegenų insultui. Nuo šiol insultą diagnozuoti galės tik insulto gydymo centrai ir tarpinės pagalbos ligoninės.

Šiuo metu Lietuvoje yra 6 insulto gydymo centrai – Santaros klinikos, Kauno klinikos, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Klaipėdos jūrininkų ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė bei 5 tarpinės pagalbos ligoninės – Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė, Marijampolės ligoninė, Regioninė Telšių ligoninė, Tauragės ligoninė bei Utenos ligoninė.

Pacientas į gydymo įstaigą turi būti atvežamas ne vėliau kaip per 1 val. Per 30–60 min. nuo paciento atvežimo turi būti atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas. Nuo to priklauso galimybė pacientui laiku pritaikyti tinkamą gydymą ir taip sumažinti negalios tikimybę arba užtikrinti visišką išgijimą. Taip pat turi būti atliekami tyrimai, reikalingi gydymo taktikai ir pakartotinio insulto prevencijai parinkti.

4. Pradinukų tėvai epidemijos metu gaus ligos išmoką

Nuo Naujųjų ne tik priešmokyklinukus, bet ir pradinukus auginantys tėvai galės pasinaudoti ligos išmoka, jei švietimo įstaigose nustatomas karantinas dėl epidemijos. Ligos išmoką vaikus karantino metu prižiūrintys tėvai ar globėjai galės gauti ne ilgiau kaip 14 dienų.

5. Gydymo įstaigoms – tik elektroninės licencijos

Gydymo įstaigoms licencijos bus išduodamos, keičiamos, stabdomos ar panaikinamos tik elektroniniu būdu.

Popierinių licencijų atsisakymas, tikimasi, padės sutaupyti laiko ir žmogiškųjų išteklių, iki šiol skirtų popieriniams dokumentams tvarkyti, kaupti ir informacijai teikti. Gydymo įstaigoms už licencijų išdavimą, jų duomenų tikslinimą reikės mokėti mažesnę rinkliavą, o už popierinės formos licencijos dublikato išdavimą valstybės rinkliavos nebeliks.

Visa informacija apie licencijas bus kaupiama viešoje Licencijų informacinėje sistemoje (LIS). Valstybė galės stebėti išduodamų licencijų skaičių ir tendencijas. Licencijos gavėjas pats galės išsispausdinti licencijos išrašą ir neprivalės rašyti prašymo bei rengti dokumentus licencijos dublikatui gauti. Be to, per sistemą bus kur kas paprasčiau patikrinti, ar licencija galioja.

6. Daliai tyrimų nebereikės paciento rašytinio sutikimo

Įsigalioja supaprastinta tvarka, kai nebereikia rašytinio paciento sutikimo norint atlikti paprastesnes procedūras, tokias kaip kraujospūdžio matavimas ar tyrimai echoskopu. Tokios procedūros nepažeidžia paciento audinių ar organų ir gali sukelti tik nežymų poveikį sveikatai.

Nauja tvarka leis sumažinti gydytojams tenkančią administracinę naštą, daugiau laiko jie galės skirti paciento konsultacijai.

7. Psichikos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims – daugiau kompensuojamų psichoterapijos seansų

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nuo šiol vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems, turintiems psichikos ar elgesio sutrikimų, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis bus apmokama 30 psichoterapijos seansų. Iki šiol buvo kompensuojami 24 seansai per metus. Įvertinęs paciento būklę, gydytojas galės papildomai dar skirti iki 10 individualių arba šeimos psichoterapijos seansų. Psichoterapijos seansai gali būti individualūs, arba šeimos. Vieno seanso trukmė – 1 valanda.

Taip pat psichoterapiją nuo Naujųjų galės taikyti ir daugiau specialistų, įgijusių reikiamą kvalifikaciją: ne tik gydytojas psichoterapeutas, bet ir kiti gydytojai, slaugytojai, akušeriai, baigę 4 metų mokymo programą ir įgiję atitinkamas kvalifikacijas.

Tikimasi, kad, padidinus kompensuojamų seansų skaičių, kartu išaugs pagalbos kokybė, pacientai dažniau bus gydomi taikant psichologines intervencijas, o ne vaistus.

Pataisos, įsigaliosiančios nuo gegužės 26 d.

8. Įsigalioja nauja medicinos priemonių reglamentavimo tvarka

Nuo gegužės į medicininių priemonių reguliavimo sritį įtraukti produktai, neturintys medicininės paskirties. Tokių produktų sąraše – regos nekoreguojantys kontaktiniai lęšiai, estetinių procedūrų priemonės, medžiagos, skirtos injekcijoms po oda, riebalų nusiurbimo ir kitų grožio procedūrų įranga.

Unikali priemonių identifikatorių sistema (UDI sistema) leis nustatyti ir atsekti šias priemones, padės tirti incidentus, išsiaiškinti padirbtus gaminius. Patys naudotojai galės tikrinti informaciją apie medicinos priemonių patikimumą Europos medicinos priemonių duomenų banko „Eudamed“ duomenų bazėje.

Importuotojai ir platintojai privalės patikrinti, ar medicinos priemonė paženklinta CE ženklu, ar yra atitikties deklaracija, dalyvauti skundų ar incidentų nagrinėjimo procese, pranešti apie suklastotus gaminius.

Atnaujinta medicinos priemonių reglamentavimo tvarka parengta pagal naująjį Europos Sąjungos (ES) reglamentą. Vienodas priemonių vertinimas visose ES narėse leis šalių institucijoms keistis duomenimis siekiant užtikrinti tik saugių medicinos priemonių tiekimą pacientams.

Pataisos, įsigaliosiančios nuo liepos 1 d.

9. Kompensuojami vaistai – už ačiū

Mažas pajamas gaunantiems asmenims nereikės mokėti priemokos už jiems paskirtus kompensuojamuosius vaistus ar medicinos priemones.

Vaistai 100 proc. bus kompensuojami vaikams iki 18 metų, I invalidumo grupę turintiems asmenims, taip pat pensininkams, kuriems nustatytas didelis specialiųjų poreikių lygis, ir be išimties visiems 75 metų ir vyresniems šalies gyventojams.

Tikslinė asmenų grupė nustatyta atsižvelgiant į 2017 m. skurdo rizikos lygį. Pagal jį didžiausias skurdas vyravo 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje (33,4 proc.), taip pat vaikų (25,7 proc.) ir neįgaliųjų, kurių veikla dėl sveikatos sutrikimų buvo apribota (35,1 proc.) grupėse. Įstatymo projekto rengėjai teigia, kad senyvo amžiaus asmenys ir neįgalieji yra tos grupės, kurioms dažniau nei kitiems reikalinga medicininė pagalba.

10. Receptinius vaistus galėsime pirkti internetu

Receptinių vaistų bei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių bus galima įsigyti internetu, naudojantis e. sveikatos sistema.

Šioje sistemoje neišvykdami iš namų pacientai galės matyti visų vaistinių pasiūlymus, konsultuotis su vaistininku bei užsisakyti ir apmokėti už pasirinktus vaistus bei kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones.

Tikimasi, kad tvarka ne tik palengvins vaistų ir medicinos priemonių įsigijimą toli nuo vaistinių gyvenantiems arba sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms, bet ir padės pacientams sutaupyti.

11. Kaune pradės veikti Ekstremalių sveikatai situacijų centras

Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) į Kauną perkeliamas siekiant užtikrinti efektyviausią ir tinkamai koordinuotą pasirengimą šalies ekstremalioms situacijoms. Po ilgų svarstymų darbo grupėse priimtas sprendimas, kad ekstremali situacija turi būti valdoma iš Lietuvos vidurio.

Centras bus įkurdintas valstybei nuosavybės teise priklausančiose patalpose, tačiau dalis etatų bus paliekama ir Vilniuje.

Pataisos, įsigaliosiančios nuo lapkričio 1 d.

12. Masažuotojais galės dirbti tik licenciją turintys asmenys

Nuo ateinančio lapkričio masažuotojo praktika verstis galės tik tie specialistai, kurie bus įgiję atitinkamą galiojančią licenciją.

Nauja masažuotojo medicinos norma buvo patvirtinta 2019 m. spalį. Pagal ją prieš paslaugą teikdamas masažuotojas turi sudaryti masažo veiksmų planą, paslaugas teikti pagal savo kompetenciją, užtikrindamas jų kokybę. Masažuotojas gali dirbti savarankiškai arba medicininės reabilitacijos specialistų komandoje, bendradarbiaudamas su kitais sveikatos priežiūros specialistais.

Masažuotojai privalo taikyti tik saugius, mokslo ir praktikos įrodymais pagrįstus masažo metodus ir procedūras, naudoti tik saugius prietaisus ir priemones, kurie atitinka Lietuvos reikalavimus.

13. Keičiasi gydymo įstaigų turto valdymas

Valstybės ir savivaldybių turtas gydymo įstaigoms bus perduodamas patikėjimo pagrindais. Tai leis įstaigoms racionaliau išnaudoti turimas patalpas

Šiandien įstaigos, gavusios neatlygintinai ilgalaikį materialųjį turtą, turi juo rūpintis: remontuoti, apmokėti išlaikymo išlaidas, apdrausti. Pagal šiandien galiojančius teisės aktus, tokio turto priežiūrai negalima skirti lėšų iš PSDF biudžeto. Reiškia, naudojamos lėšos iš įstaigos turimų resursų, skirtų sveikatos priežiūros paslaugoms teikti.

Panaudos teise turimo turto gydymo įstaigos šiandien negali išnuomoti. Perteklinis plotas neretai lieka tuščias ir nepanaudotas, tačiau už jo išlaikymą vis tiek tenka mokėti.

Įsigaliojusi nauja tvarka leis gydymo įstaigų ilgalaikio turto nusidėvėjimo sąnaudas įtraukti į paslaugų kainą. Tokiu reglamentavimu gydymo įtaigos iš PSDF biudžeto gaus papildomų lėšų turto nusidėvėjimui dengti.

Tikimasi, kad nauja tvarka paskatins įstaigų savarankiškumą, o kartu ir sudarys prielaidas bazinėms paslaugų kainoms didėti, nes į jas būtų įskaičiuotos ir ilgalaikio turto nusidėvėjimo sąnaudos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.