Lietuvoje

2019.12.18 08:53

Pranckietis apie sumažintą rinkimų kartelę: nieko naujo neatsitiko

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis LRT RADIJUI sako, jog, sumažinus rinkimų kartelę parlamento rinkimuose, situacija Seime nepasikeis. Anot jo, partijų fragmentacija jau egzistuoja.

Reaguodamas į Seimo opozicijos lyderio Juliaus Sabatausko pasisakymus, esą, registruodamasis ir susilaikęs balsavime dėl rinkimų kartelės mažinimo, V. Pranckietis prisidėjo prie korupcinio įstatymo priėmimo, pastarasis nesistebi, jog atsiranda nepatenkintų.

„Aš jaučiuosi atsakingas už Seimo darbą. Negaliu prisijungti prie tokios veiklos, kaip nuomonės nereiškimas. Aš nežinojau, kad tai bus ribinė tų balsų suma. Galbūt man reikėjo pabėgti iš salės ir pasislėpti krūmuose, bet balsavimas įvyko.

Jei jis būtų neįvykęs, diskusija dar ilgai tęstųsi, biudžeto priėmimo metu susirinktų pakankama dauguma ir būtų nubalsavę. Jau geriau dabar pabaigti šį procesą, sudaryti sąlygas biudžeto priėmimui, o ne ginčytis dėl kartelių“, – pažymi V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas tikina, jog sumažinus kartelę parlamento rinkimuose situacija nepasikeis.

„Aš, tiesa, nežinau, kuo skiriasi trys ar keturi procentai, nes niekas nepateikė argumentų. Ar trys, ar keturi, ar penki – politologų diskusija vyksta. Kas keisčiausia, kad vieni rodo į vieną pusę, kiti į kitą, bet įvairių šalių pavyzdžiai yra labai įvairūs.

Didelis vertinimas visuomenėje, kad čia bus kažkokia didesnė fragmentacija Seime, tai ji ir dabar yra. Šiuo metu yra dešimt partijų ir trys judėjimai, todėl nieko čia naujo neatsitiktų. Gal netgi atsirastų mažiau partijų“, – teigia V. Pranckietis.

Paklaustas, ar, registruodamasis į minėtą balsavimą, ieško švelnesnio santykio su Ramūnu Karbauskiu, Seimo pirmininkas tikina neturintis tikslo draugauti su žmogumi, kuris atskyrė jį nuo protingų žmonių.

„Norėjau būtų drauge ir tą nuolat kalbu. Kad specialiai registruočiausi, kad kam nors patikčiau – man net minties nebuvo, kad aš galiu nesiregistruoti“, – sako jis.

Biudžetą vertina teigiamai

Antradienį posėdyje Seimo nariai priėmė 2020 metų valstybės biudžetą. Už balsavo 85 parlamentarai, 48 buvo prieš, dar 3 susilaikė. Anot Seimo pirmininko, galutiniai darbai bus baigti savaitės pabaigoje.

„Kai kuriems pareigūnams ir Seimo narių padėjėjams buvo pakeltos atlyginimų ribos, kad nebūtų ant minimalios ribos. Buvo dalykų, kurie yra kasdieniai ir juos būtina atlikti“, – kalba V. Pranckietis.

Po pirmadienį priimto biudžeto valdantieji džiaugėsi, o opozicija jį peikė. V. Pranckiečio aiškinimu, ginčai atvedė į pokyčius.

„Galima visada kritikuoti, nes norima išleisti daugiau, o surinkti mažiau. Opozicijos darbas yra kritikuoti. Nors visos sritys yra papildomai finansuotos, bendras bruožas tas, kad visada yra per mažai. Atliepta daug interesų“, – pažymi Seimo pirmininkas.

Konservatoriai žada kreiptis į prezidentą Gitaną Nausėdą su nepatenkintų grupių parašais. Nors šalies vadovas ne kartą užsiminė apie galimybę biudžetą vetuoti, V. Pranckietis tikina nematantis argumentų, dėl ko prezidentas turėtų tai daryti.

„Nemanau, kad prezidento tikslas stabdyti NATO įsipareigojimus ar pensijų didinimo finansavimą. Yra atsižvelgta į jo siūlymus, dėl to rimtų priežasčių nėra“, – neabejoja Seimo pirmininkas.