Lietuvoje

2019.12.17 20:40

Kova dėl Punios šilo persikėlė į teismą: koks likimas laukia vieno vertingiausių Lietuvos miškų?

Salomėja Pranaitienė, Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.17 20:40

Kova dėl vieno vertingiausių Lietuvos miškų – Punios šilo persikėlė į teismą. Nevyriausybinė organizacija - Baltijos aplinkos forumas Vilniaus apygardos administracinio teismo prašo panaikinti sprendimą, kuriuo šią liepą buvo sustabdyta Punios šilo rezervato plėtra. Šiuos darbus aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos nurodymu, liepą sustabdė Saugomų teritorijų tarnyba, tad jos sprendimas ir apskųstas.

Dėl Punios šilo bylinėjasi aplinkosaugininkai. Vieni, iš nevyriausybinės organizacijos, reikalauja, kad visas šilas taptų rezervatu, tad prašo panaikinti sprendimą, kuriuo šią liepą buvo sustabdyta Punios šilo rezervato plėtra. Atsakovai – iš Saugomų teritorijų tarnybos, sustabdžiusios darbus, teigia, kad plėtros nėra visai atsisakyta.

„Ji tik sustabdyta, tai akivaizdu, kad bus tęsiama, atsižvelgiant į kitas alternatyvas. Mes juk negalime pasakyti, kad Aplinkos ministerija neatnaujins teritorijų planavimo proceso po to, kai įvertins visus dokumentus, nes dar yra sudaryta kita darbo grupė“, – sako Saugomų teritorijų tarnybos Teisės skyriaus vedėja Žydrė Stirbienė.

Vilniaus apygardos administracinis teismas nurodė pareiškėjams skundą patikslinti - skųsti ne minėtą tarnybą, o aplinkos ministrą, pavedusį tarnybai sustabdyti plėtrą.

„Mes skundėm Saugomų teritorijų tarnybos sprendimą, nes jis turėjo tiesiogines pasekmes visuomenei ir Punios šilui. Aplinkos ministras pavedė , bet rezultatas ir Tas neigiamas rezultatas , buvo sąlygotas Saugomų teritorijų tarnybos, Bet mes sutinkame, kad.. visa bėda yra aplinkos ministro įsakyme ir visa bėda yra aplinkos ministre“, – sako Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

„Nėra visų specialistų vieningos nuomonės, kad ten reikia visą šilą padaryti rezervatu ir galimybės ten steigti kažkokio riboto naudojimo rezervatą, tai neleidžia įstatymai. Matome, kad tų rūšių yra daugiau nei anksčiau, tai reiškia kad žmonių veikla neigiamo poveikio toms rūšims nedaro“, – teigia aplinkos ministras K. Mažeika.

Pasak ministro, dalis šilo gali turėti ir draustinio statusą, o vadinamieji sanitariniai kirtimai būtini, norint apsaugoti mišką nuo kenkėjų. Priešingos nuomonės buvęs aplinkos ministras, kuriam dirbant buvo pradėta Punios šilo rezervato plėtra.

„Jei nebus sustabdyti kirtimai Punios šile, o jie teisiškai nėra visai sustabdyti, tai mes, kad būtų atkurtos tos pačias vertybes turėsim laukti 50 metų, kol pirmosios medžių rūšys pasieks brandą“, – mano buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Ekspertai rekomenduoja, kad daugiau nei dviejuose trečdaliuose Punios šilo teritorijos- 69 proc.. nebūtų jokios ūkinės veiklos.

Teismas Punios šilo bylą toliau nagrinės vasarį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.