Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.17 17:18

Biudžetas priimtas, bet opozicija įžvelgia trūkumų, o tarp liberalų atsirado maištininkų

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.12.17 17:18

Seimas antradienį pritarė kitų metų valstybės biudžetui, bet panašu, kad kalbos dėl jo dar nenurims. Oponentai biudžete įžvelgia nemažai trūkumų, o opozicinių liberalų gretose atsirado ir maištininkų.

Keturi liberalai nuėjo prieš srovę

Iš viso 85 Seimo nariai pasisakė už biudžetą, 48 buvo prieš, o 3 susilaikė. Panašu, kad pasikartojo ir praėjusių metų biudžeto priėmimo istorija, kai, opozicijai balsuojant prieš biudžetą, dalis liberalų nutarė jį palaikyti. Biudžetui pritarė liberalai Ričardas Juška, Jonas Liesys, Juozas Baublys ir Jonas Varkalys.

„Nu va, yra dvasinis prisirišimas. Normalūs vaikiai kitais klausimais, bet dėl biudžeto jie labai nori parodyti meilę, sutirpsta kaip gražuolė prieš seną patyrusį lovelasą. Labai aiškiai partijos valdybos sprendimas pasakė rekomenduoti Seimo nariams nepalaikyti šito biudžeto, bet Seimo nario mandatas yra laisvas“, – po posėdžio juokavo liberalas Eugenijus Gentvilas.

Už biudžetą balsavęs Seimo vicepirmininkas, liberalas Jonas Liesys žurnalistams sakė galvojantis, kad be jo balso biudžetas būtų prapuolęs. „O jūs pagalvokite, jei biudžetas būtų nepriimtas, kas tada? <...> Mes turime galvoti apie Lietuvą: sustos viskas – ir gamyba, ir europiniai pinigai, sustos finansavimas, nebus galima vykdyti jokių projektų, čia katastrofa būtų šaliai“, – teigė J. Liesys.

Sukėlusi lūkesčius Vyriausybė nepajėgė jų įgyvendinti

Kaip žurnalistams po biudžeto priėmimo sakė I. Šimonytė, kiekvienas biudžetas pastaraisiais metais buvo ir rekordinis, tai yra didesnis, nei metais prieš tai, ir socialiai orientuotas. Tačiau, kaip kalbėjo Seimo narė, tai, kad biudžetas rekordinis, nestebina, nes augant ekonomikai didėja ir biudžetas, o socialiai orientuotas jis buvo net ir krizės metais, nes visada 70 proc. viešųjų šalies išlaidų tenka socialinei apsaugai, sveikatai ir švietimui.

„Tai tradicinės ir nuvalkiotos klišės. Finansų ministras dar labai didžiuojasi, kad jo biudžetas yra subalansuotas, bet jo biudžetas yra subalansuotas kūrybinės apskaitos priemonėmis“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Anot jos, akivaizdu, kad balansas yra pasiektas sveikatos draudimo fondo, klimato kaitos programos ir kelių fondo sąskaita. Tačiau, kaip sakė I. Šimonytė, vaistams yra planuojama per maža išlaidų suma, atitinkamai ir kitoms priemonėms pinigų greičiausiai pritrūks.

„Valdžia tikisi tiesiog tuos pinigus paimti iš biudžeto, iš rezervų ir iš tų programų vėliau. Dabar svarbu parodyti perteklių, kuris aritmetiškai tarsi sueina, o paskui jau nebe taip svarbu, nes jokios juridinės atsakomybės už tai, kad įstatymo skaičius nebus pasiektas, nėra. Taip, kaip šiais metais nebus 0,4 BVP pertekliaus, kad kitais metais nebus 0,2, mes sužinosime 2021 metais, kai nebus apie ką kalbėti“, – sakė konservatorių frakcijos narė.

Pasak I. Šimonytės, pagrindinė problema yra tai, kad Vyriausybė pati savo rankomis sukūrė labai daug lūkesčių, išdalino pažadų ir dabar negali jų įgyvendinti. Tai, jos manymu, yra ministrų kabineto atsakomybės klausimas. Tiesa, ji teigė maniusi, kad biudžetas bus priimtas, o prezidentas Gitanas Nausėda jo nevetuos.

„Kad pakeliui yra priimta dar keistesnių sprendimų, tai čia jau tokios pašalinės aukos, buvo labai keistų sprendimų, kurie nebuvo priimti ir gali būti, kad Seime taip ir numirs, kaip įžymusis prekybos tinklų mokestis, bankų turto mokestis ir panašūs atradimai“, – sakė politikė.

Biudžetu yra patenkinti

Finansų ministras Vilius Šapoka kalbėjo, kad biudžeto balansas yra nepasikeitęs: „Ta raudona linija, kurią nubrėžiau, 0,2 viešųjų finansų pertekliaus, šis balansas yra išlaikytas. Tikrai noriu pasidžiaugti, kad fiskalinė drausmė tikrai nėra vien tik žodžiai, Seimas laikėsi šito principo.“

V. Šapoka kalbėjo, kad, kaip ir pradiniame biudžeto projekte, Vyriausybės kryptys buvo išlaikytos, o pats biudžetas yra realistinis ir subalansuotas, orientuotas į skurdo mažinimą.

„Praktiškai grįžome į pirminį Vyriausybės variantą ir tikrai noriu padėkoti visiems už palaikymą“, – sakė V. Šapoka.

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad biudžetas visiškai atitinka Vyriausybės pateiktus siūlymus, o biudžetą palaikė tvirta dauguma. Ministras pirmininkas teigė, kad biudžetas atitinka fiskalinės drausmės įstatymus ir atliepia visus lūkesčius.

Svarstant biudžetą Seimo plenarinių posėdžių salės balkone buvo susirinkę ugniagesiai, pareigūnai, aplinkosaugininkai ir t. t. Paklaustas, ar galima teigti, kad buvo atliepti šių grupių lūkesčiai, S. Skvernelis sakė, kad negali išskirti vienos grupės, o turi atsižvelgti į visų poreikius vienodai.

„Antras sektorius, kuris taip (gerai – LRT.lt) finansuotas, yra statutiniai pareigūnai. Policijos pareigūnų atlyginimai auga daugiau nei 30 proc., ugniagesių gelbėtojų beveik 45 proc., tiek pat pasieniečių, kiek mažiau viešojo saugumo tarnybos. <...> Suprantu, kad norisi dar daugiau, bet žiūrėkime šiandien realiai“, – sakė premjeras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi