Lietuvoje

2019.12.17 15:26

Po incidento „Achemoje“ žada mokytis – imsis priemonių, informuos gyventojus

Živilė Kropaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.12.17 15:26

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika su Jonavos azoto trąšų gamyklos „Achema“ vadovais aptarė pastarojo meto incidentus įmonėje. Aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė sako, kad per susitikimą sutarta imtis daugiau priemonių informuojant gyventojus.

Praėjusį trečiadienį dėl techninių priežasčių sustojo vienas iš devynių „Achemos“ azoto rūgšties agregatų, į aplinką pateko daugiau, nei įprasta, azoto oksidų.

„Achemos“ teigimu, incidentas nesukėlė jokių neigiamų pasekmių nei įmonei, nei aplinkai. Lapkričio pabaigoje „Achemos“ veikla buvo sustabdyta maždaug parą trumpam nutrūkus elektros tiekimui. Tuomet į aplinką pateko didesni nei įprastai azoto oksidų bei anglies monoksido kiekiai, o gyventojai skundėsi, kad negavo pakankamai informacijos.

Pasak aplinkos viceministrės, per susitikimą sutarta imtis efektyvesnių priemonių informuojant gyventojus apie incidentus įmonėse. Jos teigimu, informacija apie tokius įvykius bus skelbiama įmonių interneto puslapiuose.

„Bus matoma, kokie yra numatomi įmonės veiklos standartiniai sustabdymo procesai ir pan.“, – teigia J. Grigaravičienė.

Koncerno „Achemos grupė“ valdybos pirmininkės pavaduotojas Gintaras Balčiūnas atkreipia dėmesį, kad gamybiniai incidentai nepakliūva į pramoninių avarijų apibrėžimą, todėl atitinkamos institucijos ir gyventojai negauna visos informacijos, kas, anot jo, turėtų būti reglamentuota.

„Kai įvyksta pramoninės avarijos, įsijungia visų avarijų likvidavimo mechanizmai. Kai tokių avarijų nėra, šie atvejai valstybės mastu nėra sureglamentuoti: kas, kaip ir kokiu būdu turi teikti informaciją ir kas kokius darbus dirbti. Mūsų manymu, tai yra bendras visų institucijų reikalas. Gyventojai turėtų turėti visą informaciją“, – pabrėžia G. Balčiūnas.

Kaip vieną iš priemonių G. Balčiūnas įvardija monitoringo sistemos prieinamumą gyventojams.

„Reikia sutvarkyti taip, kad visų stotelių duomenys būtų matomi online režimu. Dabar galima patikrinti tik kai kurias. Reikia keisti informavimo priemones, galbūt tą patį interneto puslapį koreguoti. Tačiau įmonės šių problemų pačios neišspręs, nes jų pranešimai niekam nėra privalomi“, – akcentuoja jis.

J. Grigaravičienė pažymi, jog bus svarstomos galimybės formuoti minėtas rekomendacijas įmonėms. „Įmonės turi visas galimybes viešinti savo veiklą, ypač kalbant apie monitoringo duomenų viešinimą“, – kalba viceministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.