Lietuvoje

2019.12.17 11:58

Seimas nusprendė, kad vaiko pinigai augs iki 60 eurų

kils ir nuo 2021-ųjų
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.12.17 11:58

Seimas antradienį pritarė, kad vadinamieji vaiko pinigai augtų nuo sausio 1-osios. Kitais metais universali išmoka sieks 60 eurų, o daugiavaikėms bei neįgalius vaikus auginančioms šeimoms bus mokama 100 eurų už vaiką.

Išmokos mokamos kiekvienam vaikui, nepriklausomai nuo tėvų pajamų. Vaiko pinigų kėlimas buvo viena esminių sąlygų, sudarant naują valdančią koaliciją. Vaiko pinigų didinimui pritarė 111 Seimo narių, prieš balsavo 3, o susilaikė 6. Prieš tokį projektą balsavo liberalai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Eugenijus Gentvilas ir Simonas Gentvilas.

Socialdemokratas Algirdas Sysas kalbėjo, kad tokio sprendimo priėmimas yra geras pavyzdys to, kai geras pasiūlymas tampa vidinės politinės kovos įrankiu. Pasak jo, nuomonę dėl vaiko pinigų valdantieji keitė ne kartą – tiek dėl mokamos sumos, tiek dėl datos, nuo kurios vaiko pinigus ketinama pradėti mokėti.

„Jeigu tai yra tvarkingas dalykas, nusistatome ir dirbame toliau. Vaiko pinigai yra geras dalykas, bet visada sakiau ir sakysiu, kad šeimai yra žymiai svarbiau darbo užmokestis. Kalbate apie pažadus vaikams, bet pažadai darbuotojams, tėveliams yra netęsimi“, – kritikavo A. Sysas.

Be to, jam neteisinga atrodė tai, kad lėšos vaiko pinigų kėlimui yra imamos iš kelių priežiūros fondo, nes toli gražu ne visi keliai yra išasfaltuoti. A. Sysas sakė, kad paskutinių dienų blaškymasis sugadino gerą idėją.

Mišrios Seimo narių grupės atstovė Aušrinė Armonaitė kalbėjo, kad reikia rūpintis vaikų lankomais būreliais. Biudžete, pasak jos, nėra numatytos lėšos vaikų būreliams. Ji kalbėjo, kad 100 tūkst. vaikų, kurie visoje šalyje lanko būrelius, negalės jų lankyti arba mokės už tai brangiau.

„Vaiko pinigai mums kitais metais kainuos 500 mln. eurų, 2021-ais metais kainuos 541 mln. eurų. Nelaidykime pinigų į orą ir nedalinkime jų tiesiog gatvėje, o investuokime į vaikų tobulėjimą, į vaikų ugdymą, ugdykime jų supergalias“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen valdančiųjų retoriškai klausė, ar vaiko pinigų didinimą reikėtų vertinti kaip kompensaciją, už kartu su biudžetu įvedamus naujus mokesčius. Ji pripažino, kad vaiko pinigai yra gera priemonė kovojant su skurdu: „Tačiau, nediferencijuota vaiko pinigų išmoka tampa tam tikrais pinigais suaugusiems ir užuot investavę į vaikų ateitį, skiriame tuos pinigus pravalgymui šiandien.“

Taip pat Mišriai grupei priklausantis Mindaugas Puidokas sakė, kad tokiu sprendimu yra atsižvelgiama į šeimas, kurios gyvena nepasiturinčiai, yra daugiavaikės. Jis vadino pasiūlymą sociliai jautriu: „Tai tikrai ženkli parama ir pagalba tokioms šeimoms tiek lankant būrelius.“

O Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Robertas Šarknickas teigė, kad padidinus vaiko pinigus iki 50 eurų sumažėjo besikreipiančių į Raudonąjį kryžių bei panašias organizacijas. Anot jo, tai rodo, kad sistema suveikė.

Kils ir nuo 2021-ųjų

„Taip pat nuo 2021-ųjų siūlau balsuoti, kad bazinė išmoka būtų 70 eurų. Tai mūsų Vyriausybės ir daugumos, koalicijos partnerių dėka iš esmės pasiektas kompromisas. Turime parodyti kryptį, parodyti politinę valią ir 70 eurų yra tas skaičius, kuris toliau leis mums mažinti santykinį skurdą šeimose su vaikais“, – sakė „valstietis“ Tomas Tomilinas.

Toks siūlymas papiktino opoziciją, mat pažado kelti universalią išmoką iki 70 eurų nukeliamas jau kitai valdžiai. Kritiką tam išsakė konservatorė Gintarė Skaistė, ragindama valdančiuosius prisiimti atsakomybę ir su tokiu pažadu eiti į rinkimus, kurie vyks 2020-ųjų rudenį.

„Labai smagu įgyvendinti savo rinkimų pažadus, kai jūsų kadencija pasibaigusi. <...> Tai dar įsipareigokime, kad 2030-ais metais bus 100 eurų arba 1000, nes jūsų jau nebus. Man atrodo, kad yra ypatingai nekorektiška, kai savo pažadus primetate kitai Vyriausybei“, – sakė G. Skaistė.

Visgi, tokiam siūlymui buvo pritarta, už tai balsavo 82 Seimo nariai, 30 susilaikė, o du balsavo prieš.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt