Lietuvoje

2019.12.17 10:53

Prie Seimo sukrautos padangos: pareigūnai perspėjo – „kitą kartą nespėsime užgesinti!“

atnaujinta 11.42
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.12.17 10:53

Seime antradienį svarstant kitų metų biudžeto projektą, statutinių pareigūnų profesinės sąjungos prie parlamento rūmų surengė protesto akciją, primindami valdantiesiems apie neištesėtus pažadus – nepakeltas algas.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) organizuotoje protesto akcijoje dalyvavo Lietuvos pasienio pareigūnų, Lietuvos policijos darbuotojų, Ugniagesių gelbėtojų, Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinių sąjungų atstovai. Apie 200 statutinių pareigūnų akcijoje siekė priminti Seimui ir Vyriausybei apie pažadus didinti jų algas.

Pareigūnai, laikydami rankose plakatus su užrašais „Programa 1000 = 500 Eur „į rankas?“, „Lengva ištart „Tėvynės labui“, sunkiau – tarnauti Tėvynei!!!“, „Parduodu Alytaus pelenus – pirksiu uniformą“, prie Seimo sukrovė naudotų padangų krūvą. Vėliau uždegė simbolius deglus, tai yra signalines raketas. Susirinkusieji, prisiminę Alytaus padangų gaisrą, juokavo uždegsiantys padangas prie Seimo, tačiau galiausiai deglus užgesino ir užpylė vandeniu.

„Kitą kartą padangų gaisro nespėsime užgesinti“, – perspėjo pareigūnai.

Protestuojantys pareigūnai, siekdami atkreipti valdžios atstotų dėmesį, skandavo „Pagarbos!“.

Reikalauja didesnio darbo užmokesčio

Protesto akcijoje dalyvavęs NPPSS pirmininkas Vladimiras Banel teigė, kad ne kartą protestavę pareigūnai šį kartą susirinko prie Seimo dėl to, kad būtent antradienį parlamente svarstomas 2020 m. biudžeto projektas. Biudžetui, pasak pareigūnų atstovo, profesinės sąjungos teikė ne vieną pasiūlymą, tačiau į pareigūnų pasiūlymus nebuvo atsižvelgta.

„Mes teikėme savo pasiūlymus, bet tik praėjusį penktadienį turėjome netikėtą pakvietimą, kuriame mes apsikeitėme savo nuomonėmis, o Seimas šiandien turės priimti sprendimus. Visi mūsų pasiūlymai yra pateikti. Juos mes šiandien dar kartą pakartosime, eisime į Seimą“, – žurnalistams kalbėjo V. Banel, prisiminę susitikimą su valdžios atstovais Vyriausybėje.

Jis priminė, kad NPPSS, teikdami pasiūlymus, keldami reikalavimus valdžios atstovams, koncentruojasi į pareigūnų algų didinimą. NPPSS vertinimu, ne mažiau kaip 1 mln. eurų papildomų lėšų turi būti skirta Viešojo saugumo tarnybai, 6 mln. eurų – Valstybės sienos apsaugos tarnybai, 3,5 mln. eurų – Policijos departamentui ir 9,8 mln. eurų – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui. Dar 2,8 mln. eurų – aplinkos apsaugos pareigūnų darbo užmokesčiui didinti.

„Mūsų netenkina tai, kad nesilaikoma įsipareigojimų. Mes įspėjome Vyriausybę tiek 2017, tiek ir 2018 metais, kad negalima tempti iki paskutinio biudžeto ir skirti kiekvienais metais mažesnėmis proporcijomis pinigus, įgyvendinant „Programą 1000“, nes gali atsitikti tai, kas ir atsitiko – realus poreikis tam, kad mes įgyvendintumėme minėtą programą , yra 78 milijonai eurų“, – pažymėjo V. Banel.

Sprendimas dėl pareigūnų – ženklas kitiems sektoriams

NPPSS vadovas teigė, kad šiandien pareigūnai, matydami, kad valdantieji nesugebėjo patenkinti ir kitų profesijų protestuojančiųjų reikalavimus, kalba apie minimalų lėšų poreikį – apie 20 mln. Eur. Vis dėlto V. Banel akcentuoja, kad 2021 m. ši ar kita Vyriausybė privalės įgyvendinti ir statutinių pareigūnų reikalavimus.

„Šitas biudžetas nėra paskutinis, gyvenimas nesibaigia. Po kelių mėnesių prasidės derybos dėl nacionalinės kolektyvinės sutarties 2021 metams, tai mes nuo to nepabėgsime ir turėsime pabaigti tuos darbus“, – pažymėjo V. Banel.

Jis priminė, kad biudžeto pajamų perskirstymas galimas ir metų viduryje.

V. Banel vylėsi, kad antradienį Seimas, svarstant kitų metų valstybės biudžeto projektą, atsižvelgs į statutinių pareigūnų reikalavimus, mat grupė parlamentarų savo parašais jau parėmė pareigūnų reikalavimus. NPPSS pirmininko teigimu, Seimo sprendimai dėl biudžeto, dėl statutinių pareigūnų algų taps ženklu ir kitų sektorių darbuotojams, kurie taip pat laukia permainų.

„Tai bus labai aiški žinia ir kitiems sektoriams, kalbant apie medikus, kalbant apie švietimą, kur, me girdėjome ir šiandien girdime – „Ko jūs tikitės, jeigu nieko nedarėte?“, „Ar ir toliau norite turėti tuščias mokyklas, ligonines?“. Tie žmonės, jeigu matys, kad nėra laikomasi susitarimų teisėsaugos atžvilgiu, niekada nedarys jokių pokyčių, jie vaikščios į Seimą, į Vyriausybę, sakydami: „duokite po 100 milijonų eurų“, – aiškino V. Banel.

NPPSS vadovas tikino, kad nepaisant to, jog po 2016 m. Seimo rinkimų, į parlamentą buvo išrinkta, o ir Vyriausybei pradėjo pradėjo vadovauti buvęs policijos vadas Saulius Skvernelis, teisėsaugos atstovai jokio išskirtinio dėmesio nepajuto.

„Visuomenė pradėjo formuoti mitas, kad dabar statutiniams pareigūnams bus lengva, nes atėjo krūva teisėsaugininkų. Pasakysiu iš patirties: čia yra trečia Vyriausybė ir nieko panašaus. Nuo 2016 metų biudžeto nebuvo nė vienų metų, kad būtų mums lengva. Suprantame, kad premjerui yra sudėtinga, nes jam reikia spręsti daug galvosūkių. Bet tai yra jo garbės reikalas, duotas žodis. Jei nuspręsta, kad jie turi įgyvendinti programą, tai ir turi tai padaryti“, – dėstė V. Banel.

Aplinkosaugininkams trūksta darbuotojų

Pareigūnų protesto akcijoje dalyvavęs Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) pirmininkas Eimantas Puodžiukas žurnalistams teigė, kad aplinkosauga Lietuvoje yra pokyčių kelyje, tačiau šiai sistemai trūksta darbuotojų, trūksta ir tinkamo finansavimo.

„Mums reikalinga pinigų suma, kad atsigautume nuo darbo krūvio. Norime, kad būtų užpildyti laisvi, neužimti etatai, nes šiandien, kadangi taupoma, susidaro situacija, kad vienas dirba už tris. Dėl tokio darbo krūvio, įtampos daromos ir klaidos“, – pažymėjo E. Puodžiukas.

Anot jo, kalbėti apie vidutinį aplinkosaugininkų darbo užmokestį keblu, mat paprastų darbuotojų ir vadovų algos labai skiriasi.

„Vieni valgo kotletus, o kiti – bulves, tai, skaičiuojant vidurkį, gaunasi, kad visi valgo cepelinus“, – juokavo E. Puodžiukas.

LAASDPS vadovas pabrėžė, kad aplinkosaugininkų algos Lietuvoje yra per mažos. Pasak E. Puodžiuko, pradedantysis aplinkosaugininkas per mėnesį uždirba iki 600 eurų „į rankas“, ilgiau dirbantis – apie 700-800 eurų per mėnesį „į rankas“. Jis vylėsi, kad algos bus padidintos.

„Gyvename viltimi, nes yra žinių, kad bus ieškoma papildomų lėšų. Manau, kad viskas bus gerai. Viltis yra. O jeigu ne, tai manau, kad ir toliau aplinkos apsaugos kokybė bus tokia, kokia yra. Ji nėra užtikrinta, yra darbo trūkumų dėl darbuotojų stokos. Tai risimės į didelę bedugnę“, – kalbėjo aplinkosaugininkų atstovas.

Pasieniečiai: jei nepakels algų, kartosime protesto akcijas

Žurnalistų kalbintas Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos (LPPPS) pirmininkas Jevgenijus Amelinas tikino, kad šiuo metu pradėjęs dirbti pasienietis per mėnesį „į rankas“ uždirba apie 600-650 Eur.

„Jeigu mes kalbame apie regionus, tai galbūt tai būtų toks darbo užmokestis, iš kurio dar galima būtų verstis. Bet, jeigu mes kalbame apie padalinius, kurie yra prie didžiųjų miestų, tai yra prie Vilniaus, Klaipėdos, tai automatiškai žmonės tiesiog ateina, gauna pirmus atlyginimus ir nusvyla, nes iš tokių pinigų neišgyvena“, – apie pasieniečių padėtį pasakojo J. Amelinas.

Jis neslėpė, kad, jei pasieniečiams nebus pakeltos algos, protesto akcijos tęsis.

„Kartosime protesto akcijas. Aišku, žinote, kad statutiniai pareigūnai negali streikuoti. Mes nesame mokytojai. Negalime uždaryti sienų ar neužtikrinti viešosios tvarkos, bet mes turime kitokias formas ir man atrodo per tiek metų matėte įvairių tų formų. Buvo basų pareigūnų akcija, pasienio kontrolės punktuose buvo įvairūs preciziški tikrinimai. Tai tų formų tikrai yra daugiau“, – tikino LPPPS pirmininkas.

J. Amelinas tikino, kad pasieniečio profesija yra įdomi, patraukli, kilni, patriotiška, bet visa tai, anot jo, praranda žavesį, kai pareigūnas išvysta, kiek gali uždirbti.

„Dabartinis jaunimas nori visko ir iš karto. Jie vien patriotiškumu ilgai neišgyvens. Vis dėlto yra taip, kad aš grįžtu namo ir mano šeima iš manęs, kaip iš maitintojo, nori, kad atneščiau darbo užmokestį“, – kalbėjo pasieniečių atstovas.