Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Rugsėjo 2 dieną streikuoti ketinančių vaikų tėvams gresia įspūdingos baudos

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2015.09.08 13:45

Rugsėjo 2 dieną Vilniaus krašto tautinių mažumų mokyklų bendruomenės ketina streikuoti, tokiu būdu rodydamos nepasitenkinimą neva vykdoma jų vaikų diskriminacija. Taip tvirtina Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) politikė Renata Cytacka. Tiesa, ji net neužsimena, kad tėvai, neleisdami vaikų į mokyklą be pateisinamos priežasties, gali sulaukti ir nemenkos baudos. Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė tvirtina kol kas neturinti informacijos, kiek mokyklų trečiadienį nedirbs.

Rugsėjo 2 dieną Vilniaus krašto tautinių mažumų mokyklų bendruomenės ketina streikuoti, tokiu būdu rodydamos nepasitenkinimą neva vykdoma jų vaikų diskriminacija. Taip tvirtina Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) politikė Renata Cytacka. Tiesa, ji net neužsimena, kad tėvai, neleisdami vaikų į mokyklą be pateisinamos priežasties, gali sulaukti ir nemenkos baudos. Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė tvirtina kol kas neturinti informacijos, kiek mokyklų trečiadienį nedirbs.

„Mes, lenkų ir rusų mokinių tėvai, pareiškiame, kad nuo naujų mokslo metų pradžios skelbiame visuotinį streiką. Esame priversti žengti tokį radikalų žingsnį, nes iki šiol mūsų prašymai ir postulatai nebuvo nei išgirsti, nei įgyvendinti“, – apie būsimą streiką rašoma išplatintame pareiškime, kurį pasirašė Lietuvos lenkų mokyklų streiko komitetai, Lietuvos lenkų mokyklų tėvų forumas ir Komitetai mokykloms apginti.

Streikuos ir melsis

Šios trys organizacijos ir yra streiko organizatoriai. Pasak R. Cytackos, prie streiko prisijungti ketina visos Vilniaus krašto tautinių mažumų mokyklos. Mokiniai, jų tėvai, mokyklų bendruomenės rugsėjo 2 dieną 11 valandą kviečiami susirinkti prie Aušros vartų, kur bus meldžiamasi.

Ar šios protesto akcijos turės kokį nors tęsinį, R. Cytacka nebuvo linkusi atsakyti. Esą galbūt valdžios atstovai atkreips dėmesį, imsis kokių nors pokyčių. Juk taip nutikę po birželio pradžioje vykusio mitingo prie vyriausybės, nes iki tol kartota, kad mokyklų reforma nebus nukelta, o po to protesto vidurinės mokyklos gavo dar dvejus metus pertvarkai.

Vargu, ar ji tėvus įspėjo ir dėl galimų pasekmių, kai vaikai be pateisinamos priežasties praleis pamokas. Lietuvos Konstitucijos 41 str. 1 d. skelbia, kad asmenims iki 16 metų mokslas privalomas. O už kliudymą vaikams mokytis Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta atsakomybė.

Baudos – įspūdingos

Kodekso 215 str. skelbia, kad „tėvų arba juos atstovaujančių asmenų vengimas arba kliudymas leisti į mokyklą pagrindinio išsilavinimo neįgijusį jaunimą iki 16 metų užtraukia baudą nuo 289 iki 579 eurų. Tokia pat veika, padaryta asmens, bausto administracine nuobauda už minėtą pažeidimą, užtraukia baudą nuo 579 iki 1158 eurų.“

Kiek mokyklų išties ketina streikuoti, kol kas sunku pasakyti. Švietimo ir mokslo ministrė tvirtina, kad ministerija neturi informacijos, kurios mokyklos Vilniaus krašte antrąją naujųjų mokslo metų dieną beveik nedirbs.

Kaip rašo zw.lt, mokyklos kratosi streiko organizatorių etiketės – vadovų teigimu, streikuoti ketina vaikai, o ne mokyklos.

Ministrė piktinasi

„Yra tam tikros mistikos šituose dalykuose, nes po to vieno spaudos pranešimo, kuris atsirado penktadienį, daugiau jokios informacijos nėra, – apie numatomą streiką pirmadienį sakė ministrė Audronė Pitrėnienė. – Mes visur bandome išsiaiškinti, paklausti, su savivaldybe palaikome ryšį, gal yra aiškumas, kokios mokyklos, gal pranešė... Juk rugsėjo 2 diena yra poryt, o beveik jokios informacijos apie šituos dalykus nėra, visiška ramybė. Gal čia koks piktavalių reikalas, siekiant supriešinti, sukelti putas, o iš esmės niekas nevyksta.“

Ministrės teigimu, ji pati labai stengėsi, kad tautinių mažumų mokyklų pertvarka Vilniuje vyktų kuo sklandžiau, nebūtų skubama, rašė laiškus merui ir sostinės tarybos nariams. Bet esą „kas dirba, tą ir muša“.

„Pats blogiausias dalykas būtų – manipuliacija vaikais. Aš suprantu, kad gali streikuoti suaugę žmonės, gali streikuoti tėvai, piketuoti, gali išeiti į streikus mokytojai, bet kuo čia dėti vaikai? Vaikas turi mokytis, tai yra jo teisė, suteikta jam Konstitucijos“, – piktinosi A. Pitrėnienė.

Ministrė priminė, kad suaugusieji turėtų sėstis ir kalbėtis apie problemas. Čia galėtų padėti ir Tautinių mažumų departamentas.

Lietuvos lenkų organizacijų atstovai, tarp kurių yra nemažai LLRA politikų, tvirtina, kad pakeitus Švietimo įstatymą 2011 metais Lietuvos tautinių mažumų situacija pablogėjo, esą taip ribojamos jų teisės.

Vilniuje šiemet nuspręsta reorganizuoti visas vidurines mokyklas, tad kai kurios mokyklos rusų ir lenkų dėstomąja kalba taip pat turėjo netekti teisės formuoti 11-12 klases, bet dėl to iki šiol kovoja teismuose.

Reorganizacija tapo dingstimi LLRA politikams ir kitų tautinių mažumų organizacijų atstovams vėl prabilti apie neva jų vaikus diskriminuojantį Švietimo įstatymą ir rengti vieną protestą po kito.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

anksčiau įmonėje aptikta pažeidimų; atnaujinta 16.10
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių šeimą

palaiko „Šeimos maršo“ idėją