Lietuvoje

2019.12.16 22:06

Sinoptikė – apie tai, kas lemia permainingus orus ir ramybės neduodantį vėją

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.16 22:06

Ši naktis buvo audringa, vakarų Lietuvoje fiksuoti vėjo gūsiai net iki 23 m/s. Tiesa, kaip teigia Lietuvos meteorologijos tarnybos klimatologė Audronė Galvonaitė, tokios audros gruodžio mėnesį – ne naujiena.

„Ir lapkritį, ir gruodį vėjo sustiprėjimai yra labai ryškūs, todėl, kad nebelieka stabdymo – medžiai yra be lapų. Dažnai dar būna, kad susidaro sniego danga. Kitas dalykas, niekada nereikia pamiršti, kad visada vyksta dvikova tarp šilumos iš šalčio – dar labai šiltas Atlantas šalia ir labai vėstantis žemynas“, – aiškina A. Galvonaitė.

Iš antradienio į trečiadienį vėl tikėtini vėjo sustiprėjimai. Sinoptikė įspėja, kad vėjas labai pavojingas dėl savo gūsių: „Keliaudami galite tikrai pakliūti į tokį vėjo gūsį, kad jus gali su visu automobiliu nublokšti gerai į šoną“.

Jau kuris laikas vyrauja permainingi orai – vieną dieną lyja, vėjuota, kitą – šviečia saulė. Anot klimatologės, tai lemia labai įdomūs dariniai.

„Iš vakarų nuolat einantys ciklonai, o dabar ir nenormalūs frontai, kurie turi bruožų ir šalto, ir šilto fronto. Labai sunku prognozuoti, ko galima laukti. Iš rytinės pusės – nelabai stipri aukšto slėgio sritis, kuri tai įlenda, tai vėl atsitraukia. Rytinėje, pietinėje, pietrynėje dalyje šiomis dienomis – džiaugsmas, kad galima pamatyti, kokios spalvos yra dangus ar saulės lopinėlį.

Savo ruožtu, vakarinėje dalyje – vėl ciklonas, kuris diktuoja savo: tai dulksna, tai lietus, tai gali būti šiaurės vakariniuose rajonuose šlapdriba, vėjo sustiprėjimai, jeigu vėjas silpnas – rūkas“, – vardija sinoptikė.

Panašu, kad artimiausiu metu, žiema pažers šilumos, o ne šalčių. Anot A. Galvonaitės, apie 30 laipsnių šalčio temperatūrą šiandien belieka tik pasvajoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.