Lietuvoje

2019.12.16 21:21

Vyriausybės krizės akivaizdoje Kirkilas susidarė įspūdį, jog kažkas nori sukiršinti koaliciją

Rita Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.12.16 21:21

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad dėl prezidento raginamo trauktis iš Vyriausybės ministro Jaroslavo Narkevičiaus turi tartis su valdančiosios koalicijos politine taryba. Pasak premjero, ministro klausimas gali būti susijęs ir su Vyriausybės atsistatydinimu. 

Vienos iš valdančiosios koalicijos partijų – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos – pirmininkas ir Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas – „Dienos temoje“.

Dienos tema. Kirkilas džiaugiasi socdarbiečių simboliu tapusiu bebru: dėmesys šiam ženklui mums naudingas

– Sveiki, pone G. Kirkilai. „Padariniai gali būti labai įvairūs, gali būti susiję ir su ministro pasikeitimu, ir su Vyriausybės pasitraukimu“, – kalbėjo šiandien premjeras. Ar jūs irgi matote, kad šio konkretaus ministro, kurį prezidentas Gitanas Nausėda vadina negalinčiu eiti pareigų, klausimas lemtų visos Vyriausybės ateitį?

– Šiaip koalicija yra subtilus mechanizmas. Visko būna. Jeigu prisimintume, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcija ne taip lengvai įsitraukė į šitą koaliciją, įsitraukė tuo metu, kai buvo faktinė mažuma, tai visko gali būti. Aš šito neatmesčiau. Tikiuosi, kad taip neatsitiks, ir mes svarstysime šitą klausimą. Neabejoju, kad bus karšti debatai. Bet ar taip gali atsitikti – atmesti negalime.

– Ministras pirmininkas šiandien taip pat nedviprasmiškai pasakė, kad pirma biudžetas, o „paskui jau aš spręsiu, ką daryti dėl ministro“. Taip, kaip ir pasiūlydamas versiją, kad, jeigu biudžetas bus priimtas, tai ir ministro J. Narkevičiaus klausimas gali spręstis kažkaip griežčiau ir jam gali būti pasiūlyta trauktis. Kaip jūs matote tokią perspektyvą?

– Biudžetas šiandien yra pagrindinis klausimas politinėje darbotvarkėje – tai visiškai akivaizdu. Jis svarbus visais aspektais.

– Bet aš turiu galvoje, kad šiuo atveju jis dar svarbus ir dėl koalicijos. Apie ką jūs kalbėjote ką tik.

– Taip, aišku. Dar anksčiau sakiau, kad man toks įspūdis susidaro, jog kažkas labai nori sukiršinti šitą koaliciją. To iki šiol neatmetu, nes visoje šitoje viešojoje informacijoje ir apie ministrą, ir kitus dalykus buvo nemažai vadinamųjų „fake news`ų“, kas šiek tiek kelia nerimą.

– Tai jūs, kaip ir LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, sakote, kad yra daugybė klaidingos informacijos, ir kad prezidentas, jūsų manymu, yra suklaidintas. Kas tuomet jį klaidina ir kas jį nori sukiršinti su koalicija?

– Nežinau, ar prezidentas yra suklaidintas, ar jo komanda galvoja, kad tiesiog lengviau būtų nuspręsti taip, kokia yra viešoji opinija jau suformuota, galbūt taip yra. Nežinau, ar prezidentas visas aplinkybes žino. Net ir mes visų aplinkybių nežinome. Manau, artimiausiame koalicijos tarybos posėdyje mes iš tikrųjų apsvarstysime ir išgirsime visą informaciją.

– O kokios jums trūksta informacijos, kad galėtumėte pasakyti, kad jau viską žinome? Ką šiandien jūs laikytumėte tuo nežinomuoju?

– Aš negaliu pasakyti, kokios informacijos trūksta. Bet manau, kad kai kurios informacijos trūksta.

– Kas jums kelia įtarimų?

– Man atrodo, kad, atėjus naujam ministrui, sistema šiek tiek priešinasi. Toks įspūdis susidaro, bet aš tiktai galvoju iš savo patirties. Nežinau visų detalių, bet man taip atrodo.

– Ar ministro elgesys, jūsų vertinimu, atitinka standartus, keliamus valdžios koalicijai? Pats ministras pirmininkas sakė šiandien, kad atitinka.

– Aš nevertinsiu tol, kol nebus koalicijos pasitarimo ir visos informacijos, nes, kaip minėjau, koalicija – subtilus dalykas. Ministro elgesį turi vertinti jo partija, delegavusi jį. Mes, koalicijos partneriai, turime būti atsargūs šiuo klausimu, nes koalicija sudaryta sunkiai. Klausimai, kuriuos turime dabar svarstyti, – visų pirma, biudžetas ir, tiesą sakant, ne tiktai biudžetas, kuris yra svarbus žmonėms ir kuris iš dalies nulems ir tos koalicijos sėkmę arba nesėkmę būsimuose rinkimuose. Akivaizdu, kad opozicijai naudinga, jog nebūtų priimtas biudžetas. Tuo metu visi šauks, kad nepriėmė, viena dvyliktoji, nevykdomi įsipareigojimai NATO. Kas irgi yra labai svarbu ir nepaskutinis reikalas, net, sakyčiau, virš visų partijų interesų. Tai vis dėlto pirmiausia biudžetas, koalicijos taryba susitiks, išsiaiškinsim, tada duosim savo vertinimus. Bet aš įpratęs tokius dalykus, tokius vertinimus sakyti žmogui tiesiai, o ne pradžioje viešai, o po to atėjus aiškintis. Tai yra sudėtingi klausimai.

– Gerai, tada pasakykite savo vertinimą, kaip atrodo tuomet situacija, jeigu klausimas dėl vieno ministro gali palikti nežinioje ir valstybę dėl biudžeto, ir jūsų minėtus įsipareigojimus NATO, ir ką tik nori, nes nuo to klausimo priklauso ir koalicija, ir biudžetas?

– Nėra gerai, bet politikoje viskas įmanoma. Politikoje viskas įmanoma, nes koalicija nėra didelė, ji turi visiškai nedidelę daugumą. Net ir keleto koalicijos narių pasitraukimas iš esmės keičia situaciją. Jeigu pas mus būtų tokia situacija, kad būtų kitos partijos, kurios norėtų prisijungti prie koalicijos, bet, kaip matote, nenori, jos galėjo tą padaryti ne vieną kartą, ir visi, bent jau visos opozicinės partijos, tiesiog laukia. Manau, dėl to jie nesurinko ir parašų interpeliacijai. Jiems taip geriau – būti tokioje situacijoje ir neprisiimti atsakomybės už valdžią. Čia visiškai suprantama, nieko ypatingo nėra. Čia šiuo atveju yra tipiškas politinis atvejis.

– Būtų šis tas ypatinga, jeigu šitoje situacijoje Lenkų rinkimų akciją koalicijoje užsinorėtų pakeisti konservatoriai?

– Labai jau toks teorinis klausimas – konservatoriai tikrai neužsinorės.

– Jūs sakote, kad niekas nenori prisijungti, jeigu lenkai pasitrauktų. Tai aš labai nesistebiu, kad nelabai nori.

– Ne, konservatoriai ne dėl to neprisijungia. Ir ne tik konservatoriai. Galbūt dar prieš metus kitus ir būtų įmanoma, bent jau teoriškai, dabar tikrai ne.

– R. Karbauskis sako, kad J. Narkevičiui paramos nebereiškiantis, ar kaip čia reikėtų vadinti, prezidentas nepasitiki visais valdančiaisiais. Ar jūs jaučiate, kad ir jumis nepasitiki dėl to, jog ragina ministrą pasitraukti prezidentas?

– Nežinau, ką jis čia turėjo omeny. Tikrai nejaučiu. Mes bendraujame su Prezidentūros patarėjais įvairiais klausimais. Klausimų labai daug, ypač mano Europos reikalų komitete, – tai aš to nejaučiu.

– Tuomet jūsų buvusi ministrė Birutė Vėsaitė atsistatydino vien dėl to, kad įsėdo į pakeliui skridusį lėktuvą. Paukštienos verslininkų. Tai ar 2013 m. standartai buvo aukštesni, ar tiesiog dabar situacija pasikeitė?

– Tuomet buvau tvirtesnė koalicija. Ir tai buvo būtent su pačia pagrindine valdančiąja partija. Ji pati ir priėmė sprendimą. Ne koalicija šiuo atveju priėmė sprendimą.

– Tai vis dėlto koalicijos tvirtumas diktuoja standartų lygį?

– Iš dalies taip.

– Biudžetui papildomų lėšų šiomis dienomis buvo atrasta Klimato kaitos fonde. Tai ne pirmas kartas, kai biudžeto skylės lopomos šito fondo pinigais. Imta jau lėšų, kai trūko ikimokyklinio ugdymo pedagogams. Jūs esate ir Europos reikalų komiteto pirmininkas. Kaip šis planas leisti Klimato kaitos fondo pinigus skylėms lopyti dera su Europos Komisijos naujosios pirmininkės ambicinga programa kovoti su klimato kaitos padariniais?

– Manau, kad galima panaudoti tuos pinigus, jeigu galvojama, kad jie nebus efektyviai ir greitai panaudoti. Mes ir šiaip jau esame užšaldę, kaip žinote pagal Valstybės kontrolės ataskaitą, beveik 200 mln. eurų.

– Tai gal čia tas variantas jų nenaudoti kaip neva nereikiamų naudoti, o paskui panaudoti, kai atsiranda skylė?

– Matote, klimato kaitos požiūriu nesame patys prasčiausi. Neabejoju, kad būsimoje finansinėje perspektyvoje bus tokie pinigai paskirti. Tai jeigu šiandien yra įmanoma ir jeigu Vyriausybė mano, kad dalį tų pinigų galima panaudoti, kodėl jų nepanaudoti, nes klausimų iš tikrųjų atsiranda. Mūsų biudžetas nėra didelis, paskirstymas vienas mažiausių ES, kaip jūs gerai žinote, o pageidavimai visada yra dideli. Kai kuriuos finansinius sprendimus tenka ir tokius priimti. Ar tai yra visiškai teisinga, aš nemanau, kad mūsų klimato kaitos programa itin nukentės dėl to, nes, visų pirma, tai nėra labai dideli pinigai, antra, šiuo požiūriu Lietuva dar kol kas lenkia daugelį ES valstybių.

– Bet kodėl jų nepanaudoti ten, kam jie yra skirti, tai yra būtent tam tikslui?

– Galiu pateikti jums pavyzdį iš savo Vyriausybės. Tuo metu irgi buvo dėl šitų pinigų diskusijų, ir mes negalėjome kai kurių panaudoti, nes, pavyzdžiui, upių valymo įrenginiai buvo labai sunkiai statomi.

– Bet nuo to laiko praėjo 10 metų, tai gal dabar jau pasikeitė?

– Buvo sunkiai statomi, nes trūko kompanijų, kurios imtųsi tokių sudėtingų projektų, jų tiesiog stigo, todėl tuo metu buvo tie pinigai permesti kitur. Tai čia įprastas reikalas.

– Kalbant apie upes, bebras, kaip Socialdemokratų darbo partijos simbolis, čia yra jūsų pokštas šventėms ar rimtai?

– Mes rimtai svarstėme, buvo tokia idėja, kadangi taip jau viešojoje erdvėje mus vadina. Berods, Andrius Tapinas tai paleido.

– Iš tikrųjų ne, bet daug kas priskiria A. Tapinui.

– Na, jis nesipriešino.

– Jis yra paneigęs – aš dar šiandien klausiau.

– Bet jau viešojoje erdvėje tas yra, kodėl to neprisiimti? Taip atsitiko ne vieną kartą, politikos istorijoje yra tokių atvejų. Demokratai prisiėmė asilo, dar, sakyčiau, tokio bent jau lietuvių tautosakoje keistesnio gyvūno. Jeigu žvelgtume į lietuvių tautosaką, tai bebras – labai pozityvus gyvūnas.

– Taip, bet tas ūsuotas bebras, kurio autorystę jūs priskiriate A. Tapinui, kaip pavadinimas atsirado kalbant apie tuos senos kartos politikus, kurie išsiskiria nebūtinai ūsais, kurių jūsų bebras, beje, neturi, bet labai nešiuolaikišku požiūriu į politiką ir tokiais dalykais kaip užsienio kalbų nemokėjimu, išskyrus rusų.

– Aš kaip tik moku ir vadovauju visai partijai, ir šiandien kalbėjau Vokietijos-Lietuvos forume angliškai.

– Ir kodėl jūsų bebras ūsų neturi?

– Na, mes turim medžiotojus, kurie teigia, kad bebras ūsų neturi, – tai čia ginčas. Bet kuriuo atveju dėmesys šiam ženklui mums naudingas.

– Jūsų ženklas dėmesio gaus ir „Dviračio žiniose“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.