Naujienų srautas

Įstatymas, kriminalizuojantis lytinį švietimą
Lietuvoje 2019.12.17 11:26

LRT FAKTAI. Tomaševskis apie įstatymą, kriminalizuojantį lytinį švietimą: jis yra prieš pedofilijos skatinimą

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2019.12.17 11:26

Lenkijos parlamentarai svarsto įstatymą, kuris kelia didžiules aistras visuomenėje – jos neaplenkia ir Lietuvos politikų.

Europos Parlamento nariai paskelbė rezoliuciją, smerkiančią lytinio švietimo kriminalizavimą Lenkijoje. Šiuo metu Varšuvoje svarstomas įstatymas už tokią veiklą esą gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę ir iki 3 m. kalėjimo. Vienintelis prieš rezoliuciją balsavęs Lietuvos europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis posėdyje ir vėliau Lietuvos spaudoje argumentavo, kad lenkai siekia bausti ne už lytinį švietimą, o už pedofiliją, o Europos Parlamentas buvo suklaidintas. LRT FAKTAI aiškinasi, ko iš tikrųjų siekiama nauju įstatymu Lenkijoje, dėl kurio nevienodos nuomonės ir Lietuvos parlamentarai.

„Balsavau prieš rezoliuciją, kadangi Europos Parlamentas buvo ciniškai suklaidintas jos iniciatorių. Paaiškėjo, kad nei vyriausybė, nei Lenkijos parlamentas šiuo metu neplanuoja įvesti įstatymų, draudžiančių lytinį švietimą, nei bausti už jo vykdymą. O tokia melaginga informacija buvo pateikta europarlamentarams. Šiuo metu yra aptariamas pilietinis įstatymo projektas, paremtas virš 250 tūkstančių parašų, kuriame besikreipiantys piliečiai siūlo pedofilijos skatinimo tarp vaikų kriminalizavimą. O su tuo turbūt visi šiame parlamente sutinka, nes pedofilija tai vienas iš sunkiausių nusikaltimų vaikų atžvilgiu, už kurį privalo būti griežtai baudžiama“, – tokį komentarą per lapkričio 14 d. balsavimą pateikė V. Tomaševskis.

Vėliau Lietuvos spaudoje jis taip pat aiškino, kad rezoliucijos Lenkijai šalininkai neteisingai interpretavo faktus. Tuo tarpu rezoliuciją Europos Parlamentas priėmė balsų dauguma.

Kovoja su lytiniu švietimu, baudžia už pedofiliją

Minėtą pataisą išties inicijavo pilietinis judėjimas „Stop pedofilii“ (liet. „Sustabdyti pedofiliją“). Ją pasirašė 265 395 piliečiai ir įteikė Seimui dar rugpjūtį.

Nors V. Tomaševskis teigia, kad pataisa inicijuoja „pedofilijos skatinimo tarp vaikų kriminalizavimą“, tokia nuostata Lenkijos baudžiamajame kodekse jau yra. Naujo įstatymo šalininkai siūlo pridėti nepilnamečių lytinių santykių „propagavimą ir skatinimą“.

Šiuo metu kodeksas numato iki 15 m. laisvės atėmimo bausmes už lytinius nusikaltimus ir kitus veiksmus nepilnamečių atžvilgiu, taip pat atskirai numato iki 2 m. laisvės atėmimo bausmes už „pedofilinio pobūdžio elgesio viešą skatinimą“.

Būtent pastarąjį straipsnį ir siūlo išplėsti naujo įstatymo šalininkai, pridedant nuostatą, kad baudžiama ir už nepilnamečių seksualinių santykių „propagavimą ir skatinimą“. Dar griežtesnę bausmę siūloma taikyti tuo atveju, jei veikiama naudojant masinės komunikacijos priemones bei mokyklose ir medicinos įstaigose.

Lenkijos baudžiamojo kodekso 200 b straipsnio papildymo projektas:

1. tiems, kurie viešai skatina ar pritaria pedofilinio pobūdžio elgesiui, gresia bauda, laisvės suvaržymas arba laisvės atėmimo bausmė iki 2 m.;

2. tokia pat bausmė gresia tiems, kurie viešai propaguoja ar skatina nepilnamečių lytinius santykius;

3. jei pažeidėjas vykdo 2 punkte nurodytą veiklą masinės komunikacijos priemonėmis, jam gresia laisvės atėmimo bausmė iki 3 m.;

4. tiems, kurie skatina ar pritaria nepilnamečių seksualiniams santykiams ar kitokiai seksualinei veiklai, jei veikia eidami pareigas, vykdydami profesinę veiklą ar kitą veiklą, susijusią su nepilnamečių auklėjimu, švietimu, gydymu ar priežiūra, arba veikia mokyklų ar kitų švietimo įstaigų ir institucijų patalpose, gresia laisvės atėmimo bausmė iki 3 m.

Lydinčiame rašte aiškindami tokio įstatymo reikalingumą už jį pasirašiusieji jau teigia, kad pakeitimas užtikrins „teisinę vaikų ir jaunimo apsaugą nuo seksualinių iškrypimų ir demoralizacijos, kuri vystosi pavojingu tempu ir paveikia tūkstančius jaunų lenkų per vadinamąjį lytinį švietimą“.

Politinėje darbotvarkėje atsirado prieš rinkimus

LRT radijo bendradarbio Vroclave Lauryno Vaičiūno teigimu, lyčių lygybės, seksualinių mažumų teisių ir lytinio švietimo klausimai Lenkijoje suintensyvėjo metų pradžioje, prieš rinkimus į Europos Parlamentą.

„Varšuvos meras pasirašė „LGBT+ deklaraciją“, joje buvo deklaruojamas miesto atvirumas LGBT, tolerancijos mokymas mokyklose. Valdantiesiems palankios spaudos ir konservatyvių žiniasklaidos priemonių reakcija buvo staigi. Gal visą mėnesį buvo skelbiama, kad lytinis švietimas – kaip fundamentalus islamas ir panašiai“, – prisimena L. Vaičiūnas.

Pasak jo, būtent tada iškilo ir debatai dėl lytinio švietimo, o „Pro-prawo do życia“ – keliuose šalies miestuose veikianti pro-life (liet. už gyvybę) asociacija – užregistravo pilietinį komitetą Baudžiamajam kodeksui pakeisti.

„Iš vidutinio svarbumo temos lytinis švietimas pakilo į patį viršų“, – sako L. Vaičiūnas.

Tačiau parlamente įstatymo projektas kelią skinasi nelengvai: šiuo metu jis atmestas ir grąžintas svarstyti į komitetą.

Politologės dr. Ievos Gajauskaitės teigimu, taip padaryta siekiant nuraminti radikaliuosius rinkėjus.

„Dabar šis projektas atspindi konfliktą tarp dviejų nevyriausybinių organizacijų ir juos palaikančių politikų: „Piliečių platformos“ ir „Teisės ir teisingumo“ radikaliųjų narių“, – teigia ji.

Pasak I. Gajauskaitės, valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ jau nuo 2016 m. priima svarstyti visus piliečių ir nevyriausybininkų siūlymus.

Tačiau ji taip pat mano, kad įstatymas – pernelyg prieštaringas, kad jį politikai eskaluotų toliau ir bandytų remtis rinkimuose. Esą būtent dėl to jis buvo atmestas spalio mėnesį, kai vyko parlamento rinkimai.

„Dabar taip pat nematau galimybės priimti šias pataisas, nes gegužės mėnesį vyks prezidento rinkimai ir „Teisė ir teisingumas“ nerizikuos [savo kandidato, dabartinio Lenkijos prezidento] Andrzejaus Dudos reitingais. Lenkijoje dabar jau vyksta nauja politinė kampanija.“

Ji atkreipia dėmesį į apklausas, rodančias, kad per pastarąjį dvidešimtmetį homoseksualumo netoleruojančių gyventojų Lenkijoje sumažėjo perpus. Paskutiniais duomenimis, šiuo metu tokių yra 24 proc. lenkų, šis įsitikinimas iš dalies persidengia su valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ palaikymu.

Įstatymas pernelyg neapibrėžtas

Tačiau nerimas dėl įstatymo nemažėja, projektas iškart sulaukė žmogaus teisių aktyvistų pasmerkimo. Jo oponentai teigia, kad įstatymas – pernelyg platus ir neapibrėžtas.

„Valdemaro Tomaševskio argumentas [kad įstatymas nukreiptas prieš pedofilijos skatinimą, o ne lytinį švietimą] atitinka įstatymo šalininkų liniją Lenkijoje“, – teigia politologas Marcin Zaborowski, taip pat įvardijantis įstatymą būtent kaip kriminalizuojantį lytinį švietimą mokyklose.

„Jie nedaro perskyros tarp homoseksualumo ir pedofilijos, teigia, kad vienas veda prie kito. Tai iš dalies daroma siekiant pritraukti palaikymo anti-LGBT judėjimui Lenkijoje, nes dalis lytinio švietimo programos yra skirta supažindinimui su įvairove ir tolerancijai LGBT“, – sako jis. Politologo teigimu, taip gali būti nukreipiamas dėmesys ir nuo Lenkijos Katalikų Bažnyčioje kilusių pedofilijos skandalų, kurie šokiravo šalies visuomenę.

L. Vaičiūno nuomone, įstatymas kelia grėsmę LGBT padėčiai ir apriboja galimybes mokyti lytinio švietimo, o esminis jo trūkumas – neapibrėžtumas ir pabrėžiama nuostata bausti asmenis, užsiimančius lytiniu švietimu.

„Pakeistas baudžiamasis kodeksas gali greitai tapti būdu susidoroti su lytiniu švietimu užsiimančiais asmenimis ir mokyklų vadovais. <…> Tokiose situacijose interpretuoti tektų policijai, prokuratūrai ir teismų sistemai, kuria dalis visuomenės nepasitiki, centrinės valdžios skiriamiems švietimo kuratoriams – vaivadijų lygio švietimo inspektoriams.“

Europos Parlamente už rezoliuciją Lenkijai balsavo Petras Auštrevičius, Vilija Blinkevičiūtė, Andrius Kubilius, Aušra Maldeikienė, Juozas Olekas, Viktoras Uspaskichas, prieš – Valdemaras Tomaševskis, susilaikė Rasa Juknevičienė, Liudas Mažylis, Stasys Jakeliūnas ir Bronis Ropė.

Manipuliacija / dezinformacija

Net ir vertinant tik pažodžiui, Lenkijoje siūlomos Baudžiamojo kodekso pataisos siūlo įvesti bausmes ne už pedofiliją, bet už tai, kas vadinama „nepilnamečių lytinių santykių skatinimu“. Pataisų atsiradimo aplinkybės leidžia sieti jas su politiniais judėjimais, pasisakančiais prieš LGBT ir lytinį švietimą mokyklose. Priešingai, nei teigia V. Tomaševskis, pataisose smerkiamas ne pedofilijos skatinimas, o nepilnamečių lytiniai santykiai bei informavimas apie juos, todėl būtent tai sudarytų sąlygas bausti už lytinį švietimą.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą