Lietuvoje

2019.12.16 16:26

Politologas sureagavo į užuominą apie galimą Vyriausybės krizę: pasitraukus Skverneliui pasaulis nežlugs

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.12.16 16:26

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pirmadienį nusprendė pradėti tyrimą dėl gatvės, kurioje gyvena premjero Sauliaus Skvernelio šeima, asfaltavimo finansavimo aplinkybių.

Pats premjeras detaliau šios situacijos apžvelgti nenorėjo, o spaudos konferenciją nutraukė, kai žiniasklaidos atstovai bandė sukonkretinti klausimą apie gatvės asfaltavimo aplinkybes.

Tai dar viena problema premjerui, kurį pastaruoju metu prezidentas spaudžia atleisti susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių.

Ar metų pabaigoje galime sulaukti Vyriausybės krizės? Politologo Lauro Bielinio manymu, labai daug kas priklausys nuo to, kaip principingai savo ministrą gins Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ VDU profesorius L. Bielinis sako, kad šiuo metu Vyriausybės vadovas yra sudėtingoje situacijoje – jį spaudžia ir žiniasklaida, taip pat aiški ir prezidento pozicija, o biudžeto, kuris šiuo metu yra klausimas numeris vienas, priėmimas jau antradienį.

„Tiesą sakant, suprantu premjerą, situacija yra sudėtinga. Akivaizdu, kad pirmiausia reikia išspręsti biudžeto klausimą, todėl premjeras stengiasi patraukti viską šiek tiek toliau ir pasakė, kad po savaitės dėl ministro spręsime“, – trumpai apie įtampą Vyriausybės kuluaruose kalbėjo L. Bielinis.

Anot jo, šiuo metu svarbu priimti biudžetą, nes premjeras supranta, kad tai klausimas, kuris kelia nemažai diskusijų dėl galimų naujų mokesčių, iš prezidento lūpų taip pat girdisi tam tikrų pastabų, todėl stengiamasi kitas problemas atidėti kiek įmanoma toliau.

„Čia dar bus klausimas, kaip tai susidėlios Seime ir kaip vėliau į tai sureaguos prezidentas, todėl visi kiti sprendimai bent šią akimirką tampa atitraukti į antrą planą“, – svarstė politologas.

Premjeras pirmadienį taip pat dviprasmiškai užsiminė, kad sprendimas dėl J. Narkevičiaus yra valdančiosios koalicijos reikalas, be to, prabilo, kad tai gali lemti ne tik ministro, bet ir visos Vyriausybės ateitį.

Politologo manymu, tokie žodžiai nebuvo tarsi premjero paslėptas grasinimas, greičiau atvirkščiai, galimos situacijos konstatavimas.

„Mes matome, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) labai energingai gina šį ministrą, todėl realu, jei šio ministro nebeliktų, LLRA galėtų pasitraukti iš valdančiųjų gretų. Ir tai iš tikro žlugdytų ir pačią Vyriausybę bei daugumą. Taigi, neakcentuodamas kažkokių konkrečių galimybių premjeras parodo – gali įvykti ir toks dalykas (Vyriausybės griūtis – LRT.lt)“, – svarstė politologas.

Anot L. Bielinio, tuomet kyla kitas klausimas: Vyriausybės griūtis šiuo atveju būtų teigiamas ar labiau neigiamas dalykas?

„Situacija tokia, ir ji nesusiformavo, kad prezidentas pasakė, jog ministras netinka. Kaip ir pats ponas J. Narkevičius, mes galime jį formaliai išteisinti, bet, pažiūrėję rimčiau, mes matome, keisti pietūs JAE atrodo neskaniai, nors greičiausiai ir buvo skanūs. Ir tas gatvės tiesimas taip pat susijęs su J. Narkevičiaus ministerija“, – svarstė politologas.

Tiesa, laidoje kalbėjęs politologas įžvelgia krintantį šešėlį ir ant premjero personalijos, nes klausimas, kuris taip pat gana aktualus, šiuo metu apipintas gandais ir istorijomis, o valdantieji akivaizdžiai nenori apie tai kalbėti ir vengia šios temos, tai parodė ir šios dienos premjero spaudos konferencija.

„Kalbama apie kitus klausimus, o mums, visą politinį lauką stebintiems, lieka didžiulis įtarimas. Rinkimine prasme, o juk jie artėja, neatsakyti tokie klausimai valdantiesiems tiesiog žlugdo ir Vyriausybę, ir premjerą. Reikėtų sustoti ir aiškiai pasakyti, kur yra padarytos klaidos, jas mes privalome ištaisyti, jie to nesako“, – svarstė L. Bielinis.

Paklaustas, ar artimiausiomis savaitėmis iš tiesų Lietuvą gali ištikti Vyriausybės krizė, L. Bielinis neatmeta tokios galimybės, ir, anot politologo, labai daug kas priklausys nuo LLRA partijos ir jų principingumo.

„Jei jie laikysis savo pozicijos, lieka J. Narkevičius arba mes išeiname, o gal trukdome valdantiesiems. Iš tikrųjų, aiškiai matysime labai aiškiai susiformavusią krizinę situaciją, kurios sprendimus Seimo mechanizmas gali leisti išspręsti. Kažkokią Vyriausybę mes vis tiek turėsime, galų gale Seimo sprendimą. Nebus taip, kad jeigu išeina S. Skvernelis, pasaulis žlunga, o jeigu išėjo valdantieji, mes pasaulio nematysime. Niekas niekur neišnyks“, – šiek tiek su ironija į galimą Vyriausybės krizę pažiūrėjo politologas.

Premjerui nemalonūs klausimai dėl gatvės sutvarkymo

LRT.lt primena, kad spalio pabaigoje perskirstant Kelių priežiūros ir plėtros programos rezervo lėšas Vyriausybė 300 tūkst. eurų papildomų lėšų skyrė Vilniaus rajonui, nors ši savivaldybė nebuvo pateikusi nei konkrečios paraiškos, nebuvo nurodžiusi ir prašomos sumos.

Kaip rašė portalas 15min.lt, visa ši suma skirta vienai – Upės gatvei – asfaltuoti.

Vadinamojo rezervo lėšos keliams šiemet skirstytos du kartus. Gegužę visoms šešioms tautinių mažumų gausiai gyvenamoms savivaldybėms – Vilniaus rajono, Trakų rajono, Šalčininkų, Ignalinos rajono, Švenčionių rajono ir Visagino – duota papildomai po 10 proc. lėšų keliams tvarkyti.

Toks papildomas finansavimas skirtas remiantis 2015 metų Vyriausybės protokolu, numatančiu priemones kai kurių regionų atskirčiai mažinti.

Pagal šio nutarimo nuostatą spalio pabaigoje dar kartą perskirstant rezervo likutį, tik dvi iš minėtų šešių savivaldybių gavo papildomai lėšų dar kartą.

Susisiekimo ministerija yra nurodžiusi, kad likusios keturios savivaldybės negavo papildomai lėšų, nes neprašė, tačiau tuo pačiu pripažino, kad jos nebuvo informuotos apie galimybę šiemet rudenį pretenduoti dar kartą į papildomą finansavimą pagal 2015 metų nutarimą.

Laba diena, Lietuva. Eurui Lietuvoje – penkeri: nors valstybė sutaupė pusę milijardo, daugeliui valiuta išlieka svetima