Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.05 20:27

Priekabiavimas darbe – kaip jį atpažinti ir kur kreiptis?

Po to, kai apie patiriamą priekabiavimą darbe prakalbo medikai, į specialistus kreipiasi vis daugiau žmonių. Pastarieji teiraujasi, ar situacija, su kuria jie susiduria darbe, yra laikytina priekabiavimu.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresniosios patarėjos, teisininkės Laimos Vengalės-Dits teigimu, dėl priekabiavimo darbe daugiausia kreipiasi medicinos ir švietimo įstaigų darbuotojai.

Specialistės aiškinimu, mobingas yra suprantamas kaip grupinis psichologinis smurtas, o priekabiavimas – siejamas su tam tikrais asmens tapatumo požymiais.

„Tai gali būti lytis, negalia, religija, rasė ir kiti požymiai. Mobingas nebūtinai paliečia asmens tapatybės požymius. Be viso to, teisinio apibrėžimo mobingui neturime ir jis nėra teisiškai apibūdinamas kaip žmogaus teisių pažeidimas“, – sako L. Vengalė-Dits.

Paklausta, kaip atskirti priekabiavimą nuo įprastų darbo santykių, pašnekovė sako, jog pirmiausia reikia įsivertinti atmosferą darbe ir darbuotojui pavestas pareigas. Anot jos, priekabiavimą kiekvienas gali suvokti skirtingai.

„Reikia pažiūrėti, ar darbdavys reikalauja daugiau, nei įrašyta pareigybės aprašymuose. Kartais moterims pasiūloma padaryti kavos, aptarnauti svečius, nors jos dirba finansų skyriuje.

Kiekvienas atvejis turi būti įvertinamas lyginant save su kitais, nes diskriminacija kildinama iš nepalyginamų asmenų nevienodos padėties, pavyzdžiui, kai prie vieno žmogaus darbdavys priekabiauja, skiria papildomas užduotis, kontroliuoja, prašo atsiskaityti už užduotis, sako įžeidžiančius komentarus ir pan.“, – sako specialistė.

Tokius priekabiavimo darbe atvejus būtina fiksuoti, sako L. Vengalė-Dits.

„Būtina užrašyti visas pastabas, kurią dieną tai įvyko, kelintą valandą, kas galėtų patvirtinti tokius dalykus. Matant, kad minėti veiksmai tęsiasi, pirmiausia reikia pasakyti priekabiautojui, kad tokie veiksmai žeidžia, bet, jei vis tik nesiliauja, būtina kreiptis į darbdavį, nes, pagal įstatymą, jis yra atsakingas, kad darbuotojas nepatirtų priekabiavimo.

Darbdavys savo ruožtu gali sukurti ir tam tikras komisijas, tiriančias tokius atvejus, paskirti atsakingą asmenį, išsaugojantį konfidencialumą. Darbuotojui reikia būti aktyviam. Tikrai nesiūlyčiau iškart keisti darbo, nes gali atsirasti ir kita auka, kuri tai patirs“, – pažymi ji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi