Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.16 10:04

Su Nausėda susitikęs Skvernelis sprendimą dėl Narkevičiaus žada kitą savaitę

atnaujinta 10.32
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.12.16 10:04

Nerimstant triukšmui dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus ir išasfaltuoto keliuko prie premjero Sauliaus Skvernelio namų, pastarasis pirmadienio rytą susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda. Po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje situaciją komentavo šalies vadovo vyriausias patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis.

Prezidentūra dar prieš susitikimą teigė, kad jame numatoma kalbėti apie švietimo sistemos efektyvinimą, taip pat Utenos regiono problematiką. Prezidentas praėjusią savaitę paragino švietimo ministrą Algirdą Monkevičių sparčiau įgyvendinti atliktų auditų rezultatus ir kurti antikorupcinę aplinką ministerijai pavaldžiose įstaigose. Lankydamasis Utenoje jis taip pat teigė pasigendantis dėmesio kai kurioms regionų problemoms.

Nausėda susitiko su Skverneliu: premjerui priminta, kad valstybės biudžeto projektas gali būti vetuojamas

Kaip jau po susitikimo sakė P. Mačiulis, daugiausia dėmesio skirta kitų metų valstybės biudžeto projektui. Pasak prezidento patarėjo, matyti, kad dalis anksčiau planuotų mokesčių nebus priimti, o kai kurių įsigaliojimas atidedamas.

„Prezidentas dar kartą priminė premjerui, kad biudžetas, neatitinkantis konstitucinio finansų tvarumo įstatymo, bus vetuojamas. Matome, kad iniciatyvos Seime gimsta itin greitai, o sprendimai ir pozicijos gali pasikeisti kelis kartus per dieną. Todėl šios paskutinės valandos iki biudžeto patvirtinimo yra labai svarbios ir reikalauja aktyvaus Vyriausybės ir premjero dalyvavimo, derinant biudžeto projektą Seime“, – kalbėjo prezidento patarėjas.

Anot P. Mačiulio, šalies vadovas taip pat atkreipė dėmesį į pareigūnų profesinėms sąjungoms duotų pažadų nevykdymą. Jis sakė, kad prezidentas pabrėžė, jog Vyriausybė turėtų kur kas aktyviau vesti dialogą ir ieškoti sutarimo bei ilgalaikės strategijos.

„Pažadai turėtų būti dalijami tik įvertinus galimybes juos įgyvendinti, o duotų pažadų privalu laikytis, nes priešingu atveju griaunamas pasitikėjimas valstybe“, – sakė P. Mačiulis.

Susitikime taip pat kalbėta apie švietimo situacijos gerinimą. Anot P. Mačiulio, aptarta, kad nors finansavimas švietimui nemažėja, pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) tyrimo rezultatus, Lietuvos moksleivių žinios dar atsilieka nuo kaimyninių šalių mokinių.

„Premjeras pažadėjo, kad sausio mėnesį bus imtasi konkrečių veiksmų, kad nacionalinis susitarimas dėl švietimo, jo iniciatyva, virstų kūnu. Pasak prezidento, švietimo sektoriuje būtina sparčiau vykdyti reformas, įgyvendinti Valstybės kontrolės atliktų auditų rekomendacijas“, – be kita ko sakė patarėjas.

Kalbėta ir apie Utenos regioną, kuriame prezidentas lankėsi praėjusią savaitę. Pasak patarėjo, tai vienas daugiausiai iššūkių keliantis Lietuvos regionas, kur proveržio galima tikėtis tik vietinei ir nacionalinei valdžiai sutelkus jėgas.

Sprendimą dėl ministro žadą kitą savaitę

Po premjero ir prezidento susitikimo žiniasklaidai komentarus davęs šalies vadovo patarėjas sakė, kad sprendimą dėl susisiekimo ministro S. Skvernelis žadėjo priimti kitą savaitę. Tiesa, pats S. Skvernelis komentarų žiniasklaidai po susitikimo nedalino.

„Prezidentas dar kartą pabrėžė, jog visuomenės ir valstybės vadovo pasitikėjimą praradęs susisiekimo ministras yra tapęs Vyriausybės problema, o užsitęsęs šios problemos sprendimas menkina Vyriausybės ir valstybės institucijų autoritetą. Premjeras paprašė galimybės šią savaitę koncentruotis į svarbiausią metų įstatymą, tai yra, 2020 metų biudžetą.

Sprendimą dėl ministro premjeras pažadėjo priimti kitą savaitę“, – teigė P. Mačiulis. Tiesa, kita savaitė yra šventinė, dalis jos bus – nedarbo dienos.

Portalas LRT.lt primena, kad jau prieš beveik tris savaites prezidentas paragino susisiekimo ministrą J. Narkevičių trauktis iš pareigų. Šiam nesitraukiant, o valdantiesiems jį palaikant, G. Nausėda ne kartą išsakė kritiką ministrui, sakydamas, kad jis nėra tinkamas šioms pareigoms, yra lengvai „tampomas už virvučių“ Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderio Valdemaro Tomaševskio.

Tačiau valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis jau anksčiau sakė, kad esą šalies vadovas dar neturi patirties, pirmą kartą susiduria su tokia situacija ir nesupranta, kad yra manipuliuojamas opozicijos. Priežasties atleisti J. Narkevičių iš pareigų anksčiau sakė nematantis ir premjeras S. Skvernelis. Šis teigė, kad tokiam žingsniui nėra teisinio pagrindo.

Aptarė ir keliuką

Negana to, kaip sakė P. Mačiulis, prezidentas su premjeru susitikime aptarė ir prie jo namų išasfaltuoto keliuko klausimą. Pasak jo, G. Nausėda patarė S. Skverneliui kreiptis į Vyriausią tarnybinės etikos komisiją (VTEK).

„Premjeras išdėstė savo versiją dėl Upės gatvės asfaltavimo. Prezidentas išklausė, tačiau pasakė ir akcentavo, jog visuomenėje kilo daug abejonių ir tikrai dar ne visi atsakymai yra pateikti, daug klaustukų yra išlikę. Todėl prezidentas paragino premjerą kreiptis į VTEK, kad ji išsklaidytų visas kilusias abejones“, – sakė P. Mačiulis.

Šalies vadovo patarėjas teigė, kad VTEK yra pajėgi įvertinti visas keliuko asfaltavimo ir to finansavimo aplinkybes.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi