Lietuvoje

2013.02.02 10:35

Darbo partijos byla: teismas nekvies 100 papildomų liudytojų

ELTA2013.02.02 10:35

Vilniaus apygardos teismas, nagrinėjantis vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą, neapklaus daugiau kaip 100 „darbiečių“ prašytų papildomų liudytojų, neskirs ekspertizės nustatyti Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho parašo tikrumą ant pinigų išdavimo orderio.

Vilniaus apygardos teismas, nagrinėjantis vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą, neapklaus daugiau kaip 100 „darbiečių“ prašytų papildomų liudytojų, neskirs ekspertizės nustatyti Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho parašo tikrumą ant pinigų išdavimo orderio.

Tai penktadienį paskelbė teismas, protokoline nutartimi atmetęs daugelį kaltinamųjų ir jų gynėjų prašymų.

Atsisakymą kviesti liudyti gynybos ir kaltinamųjų prašytus asmenis teismas motyvavo tuo, kad teismui buvo pateiktas 429 asmenų sąrašas, iš kurių matyti, kad kai kurios pavardės kartojasi ne kartą, kai kurie asmenys byloje jau buvo apklausti, pranešė teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja Daiva Pranytė Zalieckienė.

V. Uspaskicho parašo ekspertizę teismas atmetė, nes pačias orderio rašymo aplinkybes nurodė liudytoja buvusi Darbo partijos kasininkė Nijolė Steponavičiūtė.

Teismas atmetė V. Uspaskicho gynėjo advokato Vytauto Stanislovo Sviderskio prašymą kaip liudytoją papildomai apklausti Evaldą Matulį, kuriam, bylos duomenimis, buvo išduotas 1 mln. litų. Teismas netenkino prašymo apklausti Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovą, administravusį partijos buhalteriją 2004–2006 m. Atsisakyta atlikti ir buhalterinių duomenų ekspertizę. Teismas taip pat atmetė prokurorų prašymus, tačiau jų nurodyti liudytojai bus kviečiami į apklausą. Tai siūlė ir Darbo partijos advokatai.

Tačiau teisėjų kolegija nutarė tenkinti prašymus ir į posėdį iškviesti Darbo partijos bylai ekspertizes atlikusius specialistus iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos, kompiuterių specialistus, prie bylos prijungti atitinkamus dokumentus.

Prokuroras Saulius Verseckas sakė teigiamai vertinantis teismo sprendimą netenkinti jo prašymo kviesti papildomus liudytojus, tarp kurių yra ir Darbo partijos politinis elitas.

„Vertinu teigiamai, kadangi, aišku, liudytojų apklausa visada yra efektyvesnė. Kadangi mes buvome išreiškę nuomonę daugiau liudytojų nebekviesti, tai rinkomės tokią formą, kad garsintų jų parodymus, kurie, manėme, dar gali būti reikšmingesni. Tačiau teismas nusprendė, atsižvelgdamas ir į gynėjų nuomonę, jog ir jie jiems nori užduoti klausimų, nusprendė šiuos asmenis kviesti į teismą. Manau, kad tai yra teisingas sprendimas“, – žurnalistams sakė prokuroras.

Jis pripažino, kad jeigu teismas būtų nusprendęs nekviesti papildomų liudytojų, laiko būtų šiek tiek sutaupyta. Kita vertus, liudytojų nėra tiek daug, jų apklausa neužtruks.

„Svarbiausia, kad jie atvyktų ir dalyvautų. Čia didesnė problema“, – atkreipė dėmesį S. Verseckas.

Teisininkas aiškino, kad po papildomų specialistų, liudytojų apklausų bus atliekamos kaltinamųjų apklausos ir seks baigiamosios kalbos. Vilniaus apygardos teismas posėdžius šioje byloje yra suplanavęs iki pavasario.

„Teismas turi pakankamą rezervą tai bylai planuoti taip, kad būtų išnagrinėta kaip galima greičiau, išsamiau“, – neabejojo prokuroras.

Teismo sprendimu dėl prašymų buvo patenkintas ir V. Uspaskichas. Jo nuomone, dalis liudytojų, kurių teismas nutarė nekviesti, galėjo pakeisti bylos eigą.

„Aš patenkintas, kad nors tiek patenkino mūsų advokatų prašymų. Vieni iš svarbiausių prašymų buvo specialistų, ką jie pasakys, iš ko bus aišku, ar bus ekspertizė, ar ne. Kitas dalykas dėl liudytojų (...) Gailiuosi, kad kai kurių liudytojų neiškvietė todėl, kad kai kurių parodymai galėtų patvirtinti apie melagingus parodymus pagrindinės liudytojos“, – sakė V. Uspaskichas. Liudytojų pavardžių politikas neįvardino ir sakė tai darysiąs, kai duos parodymus.

Teismo posėdžiuose, kurie numatyti vasario 11–14 dienomis, bus apklausiami minėti liudytojai, dėl kurių teismas penktadienį prašymus tenkino.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt