Lietuvoje

2019.12.15 18:30

Sodininkų bendrijų gyventojai piktinasi, kad infrastruktūrą yra priversti plėtoti savo lėšomis

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.15 18:30

Sodininkų bendrijų gyventojai piktinasi, kad visą infrastruktūrą priversti plėtoti savo lėšomis. Nors Seimas šią savaitę priėmė ne vienerius metus svarstytas naujas sodininkų bendrijų įstatymo pataisas, jų nauda abejoja tiek patys gyventojai, tiek vietos valdžia, kuriai leista perimti sodų infrastruktūrą. Tačiau savivaldybių atstovų teigimu, jiems tai taptų dar viena finansine našta.

Panevėžio sodų bendrijoje „Ąžuolas“ daugiau nei dešimtmetį gyvenantis Kastytis džiaugiasi prieš dvi dienas už savo lėšas įsivedęs dujas. Esą čia gyvenantieji tarsi atskirti, viską privalo darytis patys.

„Lyg ir kitokie gyventojai negu visi likusieji. Mes turėjom rūpintis viskuo patys keliais, apšvietimais, infrastruktūra – visas rūpestis buvo nuverstas ant sodų bendrijų galvų, kas iš tikrųjų nėra teisinga, mano manymu. Mes nieko nesiskiriam nuo šalia esančio Molainių rajono“, – sako sodų bendrijos gyventojas Kastytis Vainauskas.

Dar šiemet Susisiekimo ministerija buvo paskelbusi, kad sodų bendrijų keliams liko nepanaudota milijonas eurų, nors savivaldybėms esą buvo suteikta galimybė gauti lėšas. Tačiau, norėdama į ja pretenduoti , vietos valdžia turėjo būti perėmusi sodininkų bendrijas savo nuosavybėn.

„Savivaldybė teigia, kad tai ne jų keliai, o jeigu gauna pinigus, tai jie tiems neegzistuojantiems keliams negali panaudoti – užburtas ratas“, – aiškina sodų bendrijos „Ąžuolas“ pirmininkas Valdas Lipnevičius.

Nors Seimas šią savaitę patvirtino sodininkų bendrijų pataisas ir leido savivaldybėms perimti sodų kelius, vandens tiekimo ir nuotekų tinklus, savivaldybės abejoja, ar tai situaciją pakeis. Panevėžio rajone šiuo metu yra 48 tokios bendrijos, ir, anot mero, jei nebus skiriama papildomai lėšų, savivalda sodų infrastruktūros problemų nespręs. Be to, tai sukeltų pasipriešinimą tarp tų gyventojų, kurie gyvena miesteliuose ir iki šiol neturi nei kelių, nei vandens tinklų.

„Mes turim tokias gyvenvietes, kaip Vadokliai, Jotainiai, Perekšliai, kur koncentruota po 800 žmonių gyvena ir jie neturi tinklų. Tai be abejo, kad savivaldybės taryba, manau, kad priims tokį sprendimą, kad pirmiausiai plėtrą daryti ten, kur yra didelė žmonių koncentracija, o ne ten, kur gyvena pavieniai gyventojai“, – sako Panevėžio Rajono meras Povilas Žagunis.

Skaičiuojama, kad dabar Lietuvoje veikia daugiau nei tūkstantis sodų bendrijų, jose yra beveik 230 tūkst. sklypų.

Žiūrėkite reportaže:

Žinios. Sodininkų bendrijų gyventojai piktinasi, kad visą infrastruktūrą yra priversti plėtoti savo lėšomis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt