Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.15 21:01

Anonimiškai papasakoti išdrįsę ugniagesiai: tenka dirbti per kelis darbus, vargina nenaudojami brangūs pirkiniai

Statutinių pareigūnų algoms didinti reikia 78 milijonų eurų. Suvokdami, kad tai visiškai nerealu, jie reikalauja gerokai mažiau – 20 milijonų. 10 milijonų iš jų būtų skirti ugniagesiams, tačiau po penktadienio pokalbių Vyriausybėje, jiems tebuvo pažadėtas milijonas, kaip jie patys sako, pirštinėms ir batams. Valdžios pirkiniai geriausiu atveju gali kelti tik apmaudą.

Vietoje taip trūkstamų pirštinių, uniformų ar priedų prie algų, jie gauna apatiniams, o ne uniformoms džiovinti tinkamas spintas arba į garažus netelpančias autocisternas. Pinigų stokojantys ugniagesiai per privalomus laisvadienius dirba net po kelis darbus, o gesinti gaisrų dažnai važiuoja pavargę ir ne visa komanda.

Vidaus reikalų ministrė sako, kad problemos kol kas nesprendžia, nes gandais nesivadovauja. Iš vieno atlyginimo nepragyvenantys ugniagesiai apie problemas prabyla anonimiškai, o kai kurie, sutarę dėl interviu, pabūgsta kone paskutinę akimirką. Esą prabilus, sistema susidoros.

Ugniagesiai apie problemas išdrįsta šnekėti tik anonimiškai – bijo, kad kitaip susidoros sistema

Išdrįsta papasakoti tik anonimiškai

Didžiausią visuomenės pasitikėjimą turintys ugniagesiai lekia į gaisrą. Dažnai skuba ne visa komanda, o kartais nė negali skubėti. Pasak jų, reikėtų patiems išstumti į garažą vos tilpusį naujutėlaitį automobilį. Tokių naujų autocisternų Lenkijoje nupirkta 10. LRT šaltiniai dalinasi vaizdais, kaip Panevėžyje ir Prienuose automobiliai taikosi tvarkingai išvažiuoti pro vartus ir dėl to į gaisrą ne išlekia, o išrieda lėtai. Net batams pinigų stokojantys ugniagesiai tik anonimiškai išdrįsta papasakoti, kokių brangių nekokybiškų daiktų jie gauna.

– Vienas automobilis, kuris atvažiavo į Vilniaus miestą, jis neįtilpo į garažą, – neįvardintu likti norėjęs pasakoja ugniagesys.

– Kai skubat į gaisrą, tai dar reikia per jėgą grūst ir automobilį pro vartus? – paklausė žurnalistai.

– Taip. Čia praktiškai su viskuo taip.

Garaže stovi dar du nauji beveik nenaudojami pirkiniai. „Autobusas yra registruotas 2017 metų balandžio mėnesį. Jo rida sudaro 8410 km“, – aiškina ugniagesys.

Vadovybė paaiškina, kad automobiliai dėl to ir tarnauja 20 metų, nes retai naudojami. Nauja kovines uniformas turėjusi džiovinti spinta čia pat, prie automobilių, stovi tuščia. Pasak ugniagesių, ji per 4 valandas išdžiovina apatinius, o ne gaisre permirkusias uniformas. Tam pritarė ir greta buvusi inventorizacijos specialistė.

Ugniagesys rodo ir kitą – savadarbę, antrą dešimtmetį skaičiuojančią spintą. Ji pilna.

– Tai matom, kad šioje džiūsta drabužiai, nauja – tuščia. Kaip mes supratom, buvo užsakytos vienos, mums atvežė kitas, kurios visiškai neatitinka standartų. Mūsų reikalavimų.

– Sakėt vadams, ką jie į tai?

– O kaip rusai sako: „į atsakymą tyla“.

Į klausimus neatsakinėja

Priešgaisrinės apsaugos departamento viršininkas Saulius Greičius į klausimus neatsakinėjo, pasiaiškinti pasiuntė pavaduotoją Giedrių Sakalinską. Departamento atstovė Vida Šmigelskienė paaiškino: jeigu naujasis vadovas dalytų interviu, neturėtų kada dirbti.

„Šiandien aš nelabai atsimenu, koks daiktas nepraktiškas, kad būtume nupirkę“, – sakė PAGD vadovo pavaduotojas Giedrius Sakalinskas.

Vos į garažą tilpusi autocisterna kainavo kiek daugiau nei 187 tūkstančius eurų. Nenaudojama, išbandyti įsigyta džiovyklė atsiėjo kiek daugiau nei 2 tūkstančius eurų. Tai yra kone 4 mėnesių pradedančio ugniagesio alga. Profsąjungos vadovas Saulius Džiautas vardija ir daugiau brangių mažai naudingų pirkinių.

„Yra autobusas „Mercedes“ už kelis šimtus tūkst. Sąskrydžiams naudojamas. Suvažiuoti vasarą į sąskrydžius. Štabo konteinerio, kainuojančio 700 tūkst., Alytaus gaisre neprireikė, neva vėjas gali pasikeisti, o jis išsirenka per nepilną valandą. Tai, jei jis nereikalingas, kam jį pirkt? Reikėjo uniformas, pirštines nupirkt“, – tvirtina S. Džiautas.

Dėl padorios algos tenka dirbti kelis darbus

Tik po LRT klausimų vidaus reikalų ministrė ėmė domėtis brangiais nepraktiškais pirkiniais.

„Už pirkimus atsako PAGD, paaiškėjus, kad jie vykdomi neefektyviai, neskaidriai, stengsimės, kad vyktų kitaip“, – patikino Rita Tamašunienė.

Ugniagesiai sako, kad juos vargina ne tik nenaudojami brangūs pirkiniai. Padorią algą užsidirbti tenka dirbant kelis darbus. Vienas kalbintas ugniagesys dirba dviejuose, kitas – trijuose, trečias duonai taip pat užsidirba keliuose darbuose. O kitų darbų vadovai supratingai pildo dokumentus, kad ugniagesių vadovybei viskas formaliai atrodytų tvarkingai. Nors realybė jiems – ne paslaptis.

„Aš įsivaizduoju, jei jis 3 dienas praleidžia statybose, tai 4 dieną jam sudėtinga, jei daug gaisrų“, – pasakoja S. Džiautas.

„Nesinori man dirbti antro darbo, norisi ir šeimą dažniau matyt, bet aš kitos išeities neturiu“, – aiškina ugniagesys.

Prieš kelerius metus šiam vyrui teko dėvėti per didelę uniformą, esą imk, kol nors tokia yra. Uniformai skiriama iki pusantro šimto eurų, nors tik viena ugniagesio striukė kainuoja brangiau. Ne vienas sostinės ugniagesys pasakojo apie atvejus, kai kovinės uniformos negavo, nes tuo metu, kai jos buvo dalijamos, atostogavo. Kitos laukti teko kone metus.

„Suma juokingai absurdiškai. Tau reikia visko, tu nusiperki minimaliai, pirštines vienas, porą marškinėlių, gal kelnes vienas. Kitas užsakymas po 2–3 metų“, – tvirtina ugniagesys gelbėtojas.

Čia pat priduria – gaisrą įmanoma gesinti ir skęstant per didelėje uniformoje. Tačiau kur kas blogiau, kai vietoj privalomų 12 ugniagesių iš tiesų budi 8.

„Taip, turime tokią problemą, atvirai sakau, per 400 etatų laisvų būtent statutinių, tų žmonių, kurie gesina gaisrus“, – patvirtina PAGD vadovo pavaduotojas G. Sakalinskas.

„Su ugniagesių profsąjungomis nuolat bendraujam. Mes ministerijoj turim ir pasitikėjimo liniją, labai kviečiame pasidalinti ta informacija“, – atsako ministrė R. Tamašunienė.

„Aš nežinau, kas turi įvykt...Alytaus gaisras, tai čia... aš gal pasakysiu baisiai, bet reikia žmonių aukų, gal tada“, – mano ugniagesys.

Antradienį statutiniai pareigūnai valdžią įspėjo tokiomis salvėmis, kad pažadų nedera laužyti. Ateinančią savaitę, jei negaus reikalaujamų 20 milijonų, iš kurių beveik pusė atitektų ugniagesiams, žada ir protestą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi