Lietuvoje

2019.12.13 22:59

Žemaitijoje kuriamas pirmasis meškų rezervatas, tačiau kas prižiūrės gyvūnus – neaišku

Aina Mizgirdė, Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.13 22:59

Žemaitijos viduryje kuriamas pirmasis Lietuvoje meškų rezervatas. Dalis žemaičių džiaugiasi, nes meška – vienas iš šio etninio regiono simbolių. Tačiau naujuosius gyventojus turėsianti iš neprižiūrinčių savininkų priimti Telšių urėdija sunerimusi. Meškų priežiūrai lėšos nenumatytos, nėra ir jas prižiūrėti gebančių specialistų.

Smaližius Timas medaus niekada neatsisako. Net ir žiemą keliasi iš šilto patalo pasmaguriauti. Timofėjus – vienintelė „Žvėrinčiaus“ meška. Tačiau, daugelis atsimena ir kadaise čia gyvenusią patelę, nukandusią jam liežuvio galiuką. Po konflikto meškos išskirtos ir jau seniai gyvena toli viena nuo kitos. Bet gali būti, kad Timofėjus vėl sulauks draugijos. Ketinama steigti meškų rezervatą. „Žvėrinčiaus“ įkūrėjas Petras Dabrišius sako, kad tai pagyvintų senstantį „Žvėrinčių“ ir pritrauktų daugiau lankytojų.

„Pavyzdžiui, vilkai pas mus buvo, tai jie slepiasi, tai guli, tai kažkas. O meška gali ir pašokti. Jauna tai ji šoks“, – pasakoja „Žvėrinčiaus“ įkūrėjas Petras Dabrišius.

Panorama. Pareigūnų valdžia neįtikino: protestas bus

Lietuvoje nelaisvėje šiuo metu laikoma 13 meškų. Pasak aplinkosaugininkų, pusė jų gali būti įsigytos neteisėtai ir laikomos netinkamomis sąlygomis. Tokios meškos būtų konfiskuojamos ir perkeliamos į rezervatą. Tačiau Telšių urėdija, kuriai priklauso „Žvėrinčius“, tokiais planais nesidžiaugia.

„Kaip bus išlaikymas finansuojamas, kaip bus aprūpinami specialistai, kaip bus teikiamos veterinarinės paslaugos, nes tokios meškutės būna ir psichologiškai traumuotos, ir nesveikos, reikalinga speciali priežiūra“, – pasakoja gamtotvarkos specialistė Edita Lydienė.

Rezervato statybos kainuos apie 120 tūkstančių eurų, lėšų tikimasi gauti iš užsienio organizacijų. O kas finansuos meškyno priežiūrą – nežinoma.

„Galėtų ir valstybė, gal Aplinkos ministerijos sistemos institucijos prisidėtų prie to išlaikymo. Bet irgi gyvūnų globa ir gerovė yra jautrus klausimas ir Lietuvoje galbūt galima būtų dalį surinkti tų lėšų iš gyventojų taip pat iš nevyriausybinių organizacijų“, – teigia Aplinkos ministerijos atstovė Lina Čeplikaitė-Denisovienė.

Meškų rezervatą Lietuvoje nutarta kurti dėl to, kad užsienio jau yra perpildyti. Į Vakarų Europos rezervatus iš Lietuvos buvo perkeltos 6 šeimininkų neprižiūrimos meškos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt