Istorijos

2019.12.18 17:21

Karčios lietuvių emigrantų patirtys: nemokantieji anglų kalbos tampa smurtautojų aukomis

„Smurtautojas dažnai naudoja ir psichologinį smurtą prieš savo auką, jei ši nemoka anglų kalbos. Kur gi tu eisi be anglų kalbos? Ką gi be manęs darysi? Atsidurti šiukšlyne nori?“ – LRT RADIJUI pasakoja viena Piterboro lietuvių bendruomenės vadovių Snieguolė Maliavskaja.


Nestokoja veiklų

Anglijos miestas Piterboras yra vadinamas Mažąja Lietuva. Jame daug lietuvių, o bendruomenė nestokoja aktyvumo: liepos 6-ają renkasi giedoti tautiškos giesmės, žaidžia krepšinį, dalyvauja protmušiuose. Visoms šioms ir kitoms iniciatyvoms padeda suktis ir S. Maliavskaja.

Veikli moteris yra ne tik viena iš Piterboro lietuvių bendruomenės lyderių, bet ir vertėja, renginių organizatorė ir įvairių socialinių veiklų iniciatorė. Neseniai jos biure prasidėjo ir anglų kalbos kursai tiems lietuviams, kurie jos visai nemoka.

Vilniuje keliuose bankuose dirbusi moteris sako, kad mėgsta įvairias veiklas ir sėdėti namuose nėra linkusi. „Visai kitoks yra mano vyras. Jam patinka laisvalaikį leisti namuose. Tačiau taip jau gavosi, kad vyras gavo gerą darbo pasiūlymą Anglijoje, tad nusprendėme ten ir emigruoti“, – išvykimo iš Lietuvos priežastis prisimena Snieguolė.

Visokeriopa pagalba mamoms

S. Maliavskaja Jungtinėje Karalystėje ne tik vadovauja Piterboro lietuvių bendruomenei, bet ir užsiima vertėjos darbu. „Dažniausiai vertėjauju ligoninėje. Kartais tenka vertėjauti ir kalėjime. Taip pat vizituoju po namus, kuomet į šeimas ateina sveikatos specialistai, – sako Piterboro lietuvė. – Tai geras kelias man čia pažinti lietuvius. Taip pat kartais tenka vertėjauti ir naudojant rusų kalbą – latviams dažniausiai“.

Pasak Snieguolės, sveikatos specialistai Anglijoje itin rūpinasi šeimomis bei būsimomis mamomis. „Sveikatos specialistas, atėjęs į šeimą, kalbasi ne tik apie tavo fizinę, bet ir psichologinę sveikatą. Čia yra labai svarbi psichologinė būsena šeimose, ypač neseniai vaikų susilaukusių mamų. Yra aiškinamasi, ar jos turi galimybę kažkur išeiti, ar turi tam pakankamai lėšų, ar apskritai šeimai užtenka lėšų tam, kad oriai gyventi, kad nusipirkti tai, ko reikia“, – pasakoja S. Maliavskaja.

Lygiai taip pat, anot pašnekovės, yra lankomos ir būsimos mamos, kurių taip pat teiraujamasi įvairių dalykų. „Yra sprendžiama, kokia pagalba joms būtų aktuali. Klausiama, ar būsima mama bus pajėgi įsigyti lovytę, vežimėlį vaikui, – sako emigrantė. – To, kiek žinau, Lietuvoje, deja, nėra“.

Kovos su smurtu šeimoje

Su policija ir socialinėmis tarnybomis Snieguolė pradėjo aktyviau bendrauti. Taip sako norinti paskatinti šias tarnybas aktyviau domėtis mūsų tautiečiais, mat lietuviai nėra linkę patys kreiptis pagalbos į šias institucijas. „Ypatingai dėl smurto artimoje aplinkoje, – tikina lietuvių bendruomenės lyderė. – Turiu minčių organizuoti lietuvių susitikimus ir suteikti jiems visą įmanomą informaciją, ką jie gali daryti, kur kreiptis, kas jiems gali padėti nutikus nelaimei“.

Dėl lietuvių vengimo kreiptis pagalbos, pasak Snieguolės, neretai yra kaltas kalbos barjeras. „Dauguma lietuvių čia dirba fabrikuose ir sandėliuose. Jie neturi galimybių eiti į kursus ir mokytis anglų kalbos, – problemą įvardija pašnekovė. – Tokie žmonės dirba kartu su kitais lietuviais, latviais ir lenkais, tad ta anglų kalba „neateina“ į jų gyvenimus. O jie pas tą anglų kalbą irgi neturi galimybių ateiti – visa diena darbe, po kurios dar laukia vaikai ir galų gale užtarnautas poilsis“.

Iniciatyvi moteris atskleidžia liūdną tiesą – emigracija angliškai kalbančiajam smurtautojams dažnai pasitarnauja kaip manipuliacijos įrankis. „Smurtautojas dažnai naudoja ir psichologinį smurtą prieš savo auką, jei ši nemoka anglų kalbos. Kur gi tu eisi be anglų kalbos? Ką gi be manęs darysi? Atsidurti šiukšlyne nori?“, – tokius psichologinio smurto pavyzdžius perpasakoja Snieguolė. Ji tikina organizuosianti pagalbos kursus nukentėjusiems nuo smurto šeimoje, kuriuose bus galima mokytis ir anglų kalbos.

Išsamiau – LRT RADIJO projekto „4 milijonai“ garso įraše

Parengė – Vismantas Žuklevičius