Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.12 15:58

Jonavos meras po incidento „Achemoje“: vaizdelis tikrai nekoks

atliekami tyrimai Jonavos ir Ukmergės rajonuose; atnaujinta 17.54

Trečiadienį Jonavos pakraštyje esančios bendrovės „Achema“ azoto rūgšties UKL gamybos agregate, dėl neaiškių priežasčių suveikė apsaugos sistemos įrenginys, nuo bendrovės pusės nusidriekė oranžiniai dūmai. Dėl situacijos ketvirtadienį Jonavos rajono savivaldybėje vyko pasitarimas.

„Vaizdelis tikrai nekoks. Manau, tą supranta ir visuomenė, visi suprantame, kad Jonavoje istoriškai turime ne saldainių ir ne pyragaičių fabriką, turime chemijos pramonės gigantą. Tai reiškia, kad gyvename šiokioje tokioje rizikos zonoje. Žinoma, ne tik jonaviečiai, bet ir aplinkiniai rajonai. Manau, kad visuomenė labai pagrįstai nori žinoti, jei kas nors nutinka“, – sako Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Viešojoje erdvėje pasklidus incidento medžiagai kilo gyventojų pasipiktinimo banga dėl „Achemos“ neatsakingo požiūrio į gyventojų informavimą. Jonavos rajono meras teigia, kad vakar azoto trąšų gamykloje „Achema“ įvykus incidentui trūko visuomenės informavimo.

Anot M. Sinkevičiaus, duomenys buvo pasiekiami ne oficialiai, o filmuota medžiaga, nuotraukomis, kurios pasklido socialiniuose tinkluose, ir viskas apaugo „fake news“ (liet. netikromis naujienomis). Kita problema, anot mero, tokiu būdu nukenčia ir įmonės reputacija, kuri „nesugeba paaiškinti, kas įvyko, nesąmoningai bando nutylėti“.

Jis tikina, kad vis dėlto į situaciją buvo reaguojama – buvo nuvykta į incidento vietą, buvo paimti mėginiai, tačiau chaoso, anot jo, netrūko.

„Šiandien dviejų institucijų – visuomenės aplinkos apsaugos atstovo ir visuomenės sveikatos centro – paklausiau, kaip jie sužinojo apie incidentą. (...) Abu pareigūnai pasakė, kad sužinojo arba per socialinius tinklus, arba per savo aukštesnius vadovus iš centro, iš Vilniaus, žiniasklaida. Ar tai yra normalus informacijos sužinojimas?“ – klausia meras.

Savo ruožtu Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pripažįsta, kad informacija galėjo pasiekti gyventojus greičiau. Anot jo, ateityje reikėtų dažniau informuoti visuomenę trumposiomis žinutėmis.

„Paprašysime, kad įmonė pateiktų visus savo planus, kokias jie turi vidines tvarkas, kaip jie vadovaujasi. Iš tiesų tai šiame technologijų amžiuje turėtų būti galimybės pakankamai paprastais būdais pasiekti kuo daugiau žmonių, nes per tą laiką, kol kažkas su kažkuo susiskambina, tai socialiniuose tinkluose ta žinutė būna apskriejusi pusę Lietuvos“, – LRT RADIJUI sako aplinkos ministras.

Visą pokalbį su Jonavos meru žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“:

Po incidento atliekami papildomi oro tyrimai Jonavos ir Ukmergės rajonuose

Aplinkosaugininkai ėmėsi papildomų oro tyrimų Jonavos ir Ukmergės rajonuose.

Kaip pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), ketvirtadienį paimti oro mėginius nuspręsta įvertinus Aplinkos ministerijos paskelbtą informaciją, kad tarša dėl „Achemos“ techninio veiklos sutrikimo į aplinką pateko iš šaltinių, kurie nėra įtraukti į šios įmonės turimą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą.

„Kadangi aplinkosaugininkų pateikiamų duomenų apie oro kokybę nepakanka, norint įvertinti riziką visuomenės sveikatai, planuojama tirti ne tik azoto oksidus, bet ir kitas medžiagas, kurios gali būti išmetamos į aplinkos orą tiek įmonės įprastinės veiklos, tiek avarinių įvykių metu“, – rašoma pranešime.

Kol bus gauti papildomų tyrimų rezultatai, gyventojams rekomenduojama kuo mažiau laiko praleisti lauke, patalpose sandariai uždaryti langus, išjungti mechanines vėdinimo ar rekuperavimo sistemas, o sunegalavus nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją.

Tyrimų rezultatus tikimasi gauti penktadienį.

NVSC atstovai informavo, kad trečiadienį įmonėje „Achema“ sutrikus vieno iš azoto rūgšties gamybos agregatų veiklai į aplinką pateko azoto oksidai. Aplinkos ministerija teigė, jog padidėjusios taršos po incidento neužfiksuota.

Pati „Achema“ pranešė, kad incidentas truko apie minutę, o pasirodžiusius dūmus vėjas nupūtė nuo Jonavos miesto. Pirminiais duomenimis, dūmų šleifas nusidriekė tarp Laibiškių ir Pagelažių gyvenviečių.

Kokios medžiagos pateko į aplinką, įmonė nedetalizavo.

Šių metų lapkričio pabaigoje avariniu būdu buvo sustabdyta „Achemos“ veikla. Tuomet per incidentą iš visų galimų išmetimo šaltinių į aplinką pateko didesni nei įprastai azoto oksidų bei anglies monoksido kiekiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16