Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.12 11:10

Gapšys tikina su „MG Baltic“ vadovais kalbėjęs apie „darbiečių“ pozicijos pateikimą žiniasklaidoje

atnaujinta 13.41
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.12.12 11:10

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Ketvirtadienį buvo peržiūrėta 2015 m. teisėsaugos fiksuota koncerno „MG Baltic“ prezidento Dariaus Mockaus, buvusio koncerno viceprezidento Raimondu Kurlianskio ir buvusio „darbiečio“ Vytauto Gapšio vakarienė. Pastarasis tikino minėtų asmenų nieko neprašęs, o tik užsiminęs apie tai, kad žiniasklaidoje įvairiomis temomis turėtų būti atspindėta ir „darbiečių“ poziciją.

Tęsiant liudytojo D. Mockaus apklausą, teisme buvo peržiūrėtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota 2015 m. lapkritį Vilniaus senamiestyje esančiame restorane „Galo do Porto“ vykusi D. Mockaus, buvusio koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio ir buvusio „darbiečio“ Vytauto Gapšio vakarienė. Beveik trijų valandų trukmės įraše girdima daug pašalinių garsų, tačiau iš pokalbio galima suprasti, kad V. Gapšys verslininkams pasakojo apie artėjančius 2016 m. Seimo rinkimus, apie Darbo partijos lūkesčius, artėjant rinkimams.

Praėjusį kartą teisme liudijęs D. Mockus žurnalistams prisipažino žinojęs, kad jis ir kiti koncerno atstovai buvo sekami specialiųjų tarnybų.

„Kas mus sekė, kad paskui mus slampinėdavo spectarnybos, tai mes žinojome. Kažkaip nuteka Lietuvoje ta informacija. Ir dabar mes turime viso to sekimo išdavą, ką visiems kitiems gali vadinti perspėjimu ir supratimu, kas bus, jeigu tu susitikinėsi, neduok Dieve, ne taip žodį pasakysi“, – tvirtino D. Mockus.

„MG Baltic“ prezidentas, paklaustas, iš kur jis sužinojo, kad buvo sekamas, teigė, kad „Lietuva yra mažas kraštas“, o vėliau užsiminė, kad esą tai pastebėjo jo sūnus.

„Matot, yra pastabūs žmonės. Ir man atrodo tie patys, kurie seka, irgi sugeba perduoti informaciją ne tik žurnalistams“, – vėliau mįslingai užsiminė D. Mockus.

Ketvirtadienį peržiūrėjus minėtos vakarienės vaizdo įrašą, teisėja Nijolė Žimkienė paskelbė, kad D. Mockaus apklausa bus pratęsta gruodžio 16 d., tačiau pats D. Mockus pareiškė, jog tuo metu bus išvykęs į užsienį. Teismas nusprendė, kad koncerno „MG Baltic“ prezidento apklausa bus pratęsta jau kitų metų sausį.

V. Gapšys tikino kalbėjęs apie žiniasklaidos darbą

D. Mockus po teismo posėdžio į žurnalistų klausimus atsakyti nepanoro, pažymėjęs, kad pirmiau atsakys į teisme jam užduotus klausimus. Jis, paklaustas apie vakarienę sur V. Gapšiu ir R. Kurlianskiu, tik užsiminė, kad joje jokių prašymų niekas niekam nepateikė.

V. Gapšys žurnalistams sakė, kad vakarienės metu taip pat jokių prašymų nepateikė. Jis tik pažymėjo, kad su „MG Baltic“ vadovais kalbėjęs apie Darbo partijos atstovų pozicijų nušvietimą žiniasklaidoje.

„Taip, aš kalbėjau ir apie tai, kad, mano manymu, jeigu žiniasklaidos atstovai kalbina temoje, kuri liečia Darbo partijos atstovus, tai, mano manymu ir įstikinimu, objektyvi žiniasklaida turi pakalbinti abi puses. Kartais nutikdavo taip, kad žiniasklaida nepakalbindavo mūsų atstovų, būdavo tokių situacijų todėl tikrai pasakiau, kad, manau, turėtų būti objektyvu, turėtų būti pakalbinami. [...] Ir Gabrielius Landsbergis kalbėjo kažką panašaus. Turbūt bendras politinis laukas ir bendra nuomonė buvo tokia, kad kažkur iš politikų pusės ar iš žiniasklaidos pusės supratimo, kad diskusijoje, kuri vyksta politinėmis temomis, turi būti visos šalys pakalbintos“, – dėstė V. Gapšys.

Jis tikino, kad 2015 m. Darbo partija buvo viena didžiausių reklamos užsakovų Lietuvos televizijose, tad, pasak V. Gapšio, natūralu, kad apie tam tikras paslaugų nuolaidas jis kalbėjosi ir su „MG Baltic“, kuriam priklauso LNK, atstovais.

„Natūralu, kad mes deramės, deramės su jų atstovais. Šiuo atveju mes derėjomės su LNK. Tos nuolaidos buvo normali praktika“, – aiškino V. Gapšys.

Tiesa, anot jo, 2015 m. lapkritį įvykusios vakarienės su D. Mockumi ir R. Kurlianskiu metu apie konkrečias nuolaidas, kurios galėtų būti taikomos Darbo partijos reklamai koncerno „MG Baltic“ valdomoje žiniasklaidoje, nebuvo kalbama.

Bylos duomenimis, po šios vakarienės V. Gapšys išėjo su maišeliu, tačiau apie tai paklaustas pats V. Gapšys tikino neprisimenantis, ar gavo kažkokių dovanų iš R. Kurliansko ar D. Mockaus.

„Įsivaizduokite. 2015 metai. Aš susitikinėjau tuo metu, vakarieniavau su daug žmonių. Dabar kur, kas padavė kokią kalėdinę dovanėlę, kur, kas nepadavė – atleiskite, ne tokia gera atmintis. Advokatas bandė įžiūrėti įraše, bet sakė, kad nesimato. Paneigti 100-tu procentų, kad aš negavau kokios nors dovanėlės, tikrai negalėčiau, bet patvirtinti... to tikrai neprisimenu“, – kalbėjo V. Gapšys.

Pabrėžė, kad apie projektus tik kalbėjosi, bet prašymų neišgirdo

Kaip skelbė DELFI, pagal bylos duomenis, R. Kurlianskio, D. Mockaus ir V. Gapšio vakarienės metu buvo kalbėta apie tai, kad koncernas „MG Baltic“ tikisi, jog jų bendrovė „Mitnija“ taps Ignalinos atominės elektrinės riboto konkurso projekto B19 „Trumpaamžių labai mažo aktyvumo radioaktyviųjų atliekų atliekyno (kapinyno) statyba“ ir B25 „Mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų paviršinio atliekyno“ laimėtoja.

V. Gapšys žurnalistams sakė, kad vakarienės metu apie minėtus projektus galėjo kalbėti „MG Baltic“ vadovai, tačiau jis jokių prašymų neišgirdo.

„Kaip rodo stenograma, aš nieko neatsakau“, – patikino V. Gapšys.

„Tai nebuvo prašymai, tai buvo pono R. Kurlianskio pasakymai, kur jie, kažkur tose srityse turbūt mato save, gal dirba, gal tiesiog jiems tai patinka, bet ponas R. Kurlianskis manęs neprašė nieko padaryti. Aš į tai nieko neatsakiau. Niekada su niekuo nekalbėjau nei apie Stasį Dailydką (buvęs ilgametis „Lietuvos geležinkelių“ vadovas – LRT.lt), nei apie Ignalinos atominę elektrinę“, – tvirtino kaltinamasis.

Jo manymu, normalu, kad verslo atstovai domisi įvairiais projektais.

R. Kurlianskis, po posėdžio žurnalistų klausinėjamas apie vakarienę su D. Mockumi ir V. Gapšiu, teigė nieko blogo susitikime nematantis.

„Jeigu išimtinai politikų reikalas būtų valdyti valstybę, tai valstybė būtų totalitarinė, nežiūrint į tai, kas jos Konstitucijoje būtų parašyta, kaip demokratiškai bebūtų parašyta. Aš niekada nemačiau nieko blogo, kad politika bendrauja su verslu arba atvirkščiai“, – apie vakarienę su V. Gapšiu kalbėjo R. Kurlianskis.

Jis tikino išgirdęs iš V. Gapšio tik prašymą, kad koncernui priklausanti žiniasklaida laikytųsi elementarių objektyvumo kriterijų, tai yra, jog žurnalistai kalbintų ir Darbo partijos atstovus. R. Kurlianskio teigimu, jokių nuolaidų V. Gapšys neprašė.

„Nuolaidos V. Gapšys neprašė, dėl nuolaidos jis pasamprotavo. Jeigu žiūrėti stenogramą, klausyti, tai aš jam į tai nieko neatsakiau, kaip ir V. Gapšys nieko neatsakė į mano samprotavimus. Kaltinamajame akte yra tik įrašas „pritariamai krenkštė“, – aiškino kaltinamasis.

R. Kurlianskis, paklaustas apie su Ignalinos atomine elektrine susijusius projektus, teigė, kad vakarienės metu galėjo būti kalbėta tik apie galimai koncerną „MG Baltic“ dominusius projektus. Vis dėlto, anot jo, koncerno valdoma statybų bendrovė „Mitnija“ nelaimėjo aptartų projektų.

R. Kurlianskis: tokia filosofija patinka

Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis kartojo besilaikantis nuomonės, kad verslo ir politikos atstovai neturėtų vengti bendrauti tarpusavyje.

Anot jo, šiuo atveju Darbo partija iš esmės pasižymi liberalia politika, o tokia linija verslo atstovams patinka.

„Jų (Darbo partijos – LRT.lt) ekonominė platforma yra liberalioji, o liberalizmas ir verslas yra neatsiejami dalykai. Aš skaičiau jų programas, aš skaitau visų programas. [...] Tokia filosofija patinka, nes laisvė ir verslas yra neatsiejami“, – aiškino R. Kurlianskis.

Anot jo, susitikimas su D. Mockumi ir V. Gapšiu įvyko lapkritį, nors tai buvo planuotas „kalėdinis susitikimas“. Todėl, pasak R. Kurlianskio, jis turėjo įteikti dovanų V. Gapšiui, tačiau neprisiminė, ar tąkart tai padarė.

„Šiaip, pagal mano natūrą, man Kalėdos yra šventė. Aš draugus, gerus pažįstamus, rodydamas jiems pagarbą ir dėmesį, sveikinau, tebesveikinu ir sveikinsiu su šventėmis. Tai šiaip aš turėjau atsinešti (dovanų – LRT.lt), nors negaliu pasakyti, ar atsinešiau“, – kalbėjo R. Kurlianskis.

Jis patikino, kad jei ir įteikė kokią dovaną V. Gapšiui, tai tai galėjo būti alkoholio butelis.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi