Lietuvoje

2019.12.12 11:55

Lietuva vis dar siekia „švento tikslo“ būti šalimi be vaikų globos namų

pristatytas paslaugų tinklas
Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.12.12 11:55

Dar vyrauja nuomonė, kad vaikai vežami į institucijas, ligonines, tačiau visada stengiamės vaikams suteikti kuo artimesnę aplinką, leisti jiems gyventi su globėjais. Vis dėlto rasti budinčių globėjų pavyko dar ne visoms savivaldybėms, tai – vis dar iššūkis, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengtoje spaudos konferencijoje ketvirtadienį buvo pristatytas paslaugų tinklas bei nauja informacinė sistema, padėsianti globėjams, įtėviams bei globos centrų darbuotojams.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė V. Augienė kalbėjo, kad Lietuva vis dar siekia „švento tikslo“ būti šalimi be vaikų globos namų. Norint to pasiekti, sakė ji, neužtenka tik institucijų darbo – į tai turėtų įsitraukti ir visuomenė, globėjai.

Iki šiol trūko paslaugų globėjams tinklo, todėl turime galvoti, kaip jiems padėti jau po to, kai globėjai pasiryžta šiai misijai, tvirtino V. Augienė. Globos centrų idėja gimė 2016 metais, Vilniaus miestas su šia idėja startavo pirmasis, pasakojo viceministrė. Jos teigimu, pradėjus įgyvendinti vaiko teisių apsaugos reformą ministerija pradėjo ruošti globos centro aprašus. Taip ir priėjome prie globos centro tinklo, apibendrino V. Augienė.

Gaji nuomonė, kad lietuviai nenori globoti vaikų ir dabar pasirodo, tačiau tokių nuomonių sulaukiame jau mažiau, tikino socialinės apsaugos ir darbo viceministrė. Pasak jos, tikimasi, kad tokie projektai prisidės prie sklandesnio globėjų darbo. Dar vyrauja ir tokia nuomonė, kad vaikai vežami į institucijas, ligonines, tačiau visada stengiamės vaikams suteikti kuo artimesnę aplinką, leisti jiems gyventi su globėjais, akcentavo V. Augienė. Jos teigimu, vis dar yra savivaldybių, kuriose nėra budinčių globotojų, todėl tai – vis dar iššūkis.

Susirasti nuolatinius namus sunkiau vyresniems vaikams

Projekto, skirto didinti vaikų saugumą, plėsti paslaugas šeimoms ir globėjams, vadovė Rugilė Ladauskienė sakė, kad pilna apimtimi projektas pradėjo įsibėgėti šiais metais, kadangi šių metų sausio pirmą dieną projektas visose savivaldybėse startavo su 100 darbuotojų, o šiuo metu jų yra 400. Kiekvienoje savivaldybėje turime globos centrą, todėl globėjai bei globojami vaikai turi prieinamą pagalbą, džiaugėsi projekto vadovė.

„Galime teigti, kad šis projektas yra užtikrintas kiekvienoje savivaldybėje 100 proc.“ – tikino R. Ladauskienė.

Jos teigimu, siekiama, kad tokie globos centrai taptų pagalbos centrais, o lietuviai veiktų kaip bendruomenė – pagalba būtų teikiama iš šeimos į šeimą.

Anot R. Ladauskienės, projekto rengėjai suprato, kad sistema gali atrodyti sudėtinga globėjams bei įtėviams, todėl sukūrė sistemą, kuri padės geriau veikti. Naujose sistemoje galima rasti informaciją apie projektą, globą, todėl bet kuris žmogus, norintis taptu globėju, gali lengvai susirasti kontaktus, į ką reikėtų kreiptis, norint tai padaryti. Skiltyje „budintys globotojai“ įvedus bet kurį globos centrą galima matyti, kiek tam tikroje savivaldybėje yra budinčių globotojų, kiek jie gali priimti vaikų.

„Taip pagalba krizėse atsidūrusiam vaikui bus suteikiama greičiau“, – teigė R. Ladauskienė.

Lengviausia nuolatinę globą surasti vaikams iki 14 metų, vyresniems dažniausiai teikiama tik palydimoji globa, apgailestavo projekto vadovė. V. Augienė pridūrė, kad ir patiems vaikams, kurie pas globėją patenka jau vyresni, būna sunkiau sukurti ryšį su globėjais, pasitikėti. Svarbu išmokti leisti vaikui prisirišti, tačiau leisti ir sau, ir vaikui suprasti, kad šis ryšys nebus visam gyvenimui – tik tol, kol vaikas gyvens pas budintį globėją.

Prieš metus – viena dukra, dabar – trys

Globėja bei įmotė Marija Bogušienė konferencijos metu pasakojo, kad dar nepraėjo nė vieneri metai, kai dirba šį darbą ir globoja dešimtmetę mergaitę. Ji prisiminė, kad apsisprendus suteikti globą kitam vaikui, kyla daug klausimų ir dvejonių, ar šeima sugebės pasirūpinti vaiku. M. Bogušienė tvirtino, kad apsispręsti padėjo ir globos centrų specialistai – po kreipimosi į specialistus jai buvo suteiktos psichologo paslaugos, o konsultacija su juo padėjo nusiraminti.

„Prieš metus turėjau vieną dukrytę, dabar turiu tris – viena mano biologinė, kita – įvaikinta, o trečioji globojama“, – šypsojosi M. Bogušienė.

Į specialistus kreipėsi ne tik globėja, bet ir jos biologinė dukra, o vėliau ir globotinė.

„Man buvo daug ramiau, kad su mumis dirba specialistai, kad mūsų šeima gauna pagalbą. Galėjo gauti ir logopedo pagalbą, kadangi vaikai iš krizinių šeimų dažnai turi tokių problemų, ne tik iš krizinių šeimų, ši problema dabar labai paplitusi“, – svarstė M. Bogušienė.

Pačiai globėjai dar neteko naudotis šia sistema, kadangi ji – nuolatinė globėja, tačiau ji pabrėžia, kad tiems, kurie nori imtis šio darbo, sistema būtų naudinga.

Svetainę ir informacinę sistemą www.globoscentrai.lt sukūrusios įmonės „BTT Cloud“ vadovas Donatas Zaveckas konferencijos metu kalbėjo, kad rengiant naują sistemą didelį dėmesį kreipė į tai, kad ji būtų paprasta ir visiems lengvai suprantama. Jis išskyrė bendradarbiavimo svarbą.

„Manau, kad projektas dar nėra pabaigtas, jis kaip gyvas daiktas – tikriausiai, atsiras dar daugiau poreikių, galbūt atsiras papildymų, todėl projektas gali tęstis. Smagu, kad ir mūsų įmonė prie to prisidėjo“, – kalbėjo D. Zaveckas.

Šiuo metu globos centrams yra suteikti 4 milijonai eurų, planuojama, kad projektas tęsis iki 2022 metų, tačiau ir tada sistemos veikla bus palaikoma.

Tikslas – padėti vaikams augti šeimoje

Lietuvoje veikia 66 globos centrai, kurių užduotis – rengti globėjus, įtėvius, budinčius globotojus ir įvertinti jų pasirengimą auginti vaiką, suteikti jiems paramą iškilus bėdų, nuolat konsultuoti, stiprinti šeimos šeimai pagalbą, organizuoti mokymus, savitarpio pagalbos grupes.

Teigiama, kad tinkamai veikiantys globos centrai ir kokybiška parama šeimoms ar žmonėms, nusprendusiems prižiūrėti, globoti ar įsivaikinti vaiką, reikšmingai padidina tikimybę, kad gyventojai bus vis labiau linkę suteikti namus tėvų globos netekusiems vaikams. Tikslas – kad kuo daugiau vaikų augtų šeimose, o ne globos institucijose.

Anot konferencijos organizatorių, informacinė sistema www.globoscentrai.lt bus naudinga visuomenei, siekiančiai rasti visą informaciją vienoje vietoje apie globą, įvaikinimą ar vaikų priežiūrą, o vidinė informacinė sistema padės komunikuoti skirtingose savivaldybėse esantiems globos centrams ir jų darbuotojams.