Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.11 21:46

Ispanija perdavė Lietuvai dokumentų, atskleidžiančių tarpukario Lietuvos pripažinimo istoriją

Ispanija perdavė Lietuvai dokumentų, kuriais pripažįstama Lietuvos valstybė po Pirmojo pasaulinio karo, kopijas. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius viliasi, kad ir kitos šalys paseks Ispanijos pavyzdžiu ir pasidalys archyvuose turima mūsų šaliai reikšminga informacija.

Lietuvos nepriklausomybę įrodančių dokumentų archyvas pildosi. 1922-ųjų birželio 22-ąją Kaune darytoje telegramos šifruotėje pranešama, kad „Madrido Vyriausybė norėtų gauti pripažinimo de jure prašymą, pasirašytą ministro, kaip ir kitos valstybės darė.“ Centrinio valstybės archyvo vadovas teigia, kaip ir Ispanija, taip ir kitos šalys stebėjo Lietuvos nepriklausomybės eigą.

„Ispanijos valdžia įdėmiai sekė, kaip Lietuva kūrėsi, kaip ji siekė savo nepriklausomybės, ten tie dokumentai aprašo visą tą procesą. Tai, aš manau, istorikams, kurie tyrinės tą visą tą dalyką, bus labai įdomu. Šie dokumentai bus archyvo skaitykloje serveriuose“, – sako Centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys.

Ispanijos ambasadorius Lietuvoje teigia, vedinas smalsumo Madrido nacionaliniame archyve ieškojo, kaip Ispanija pripažino Lietuvos nepriklausomybę.

„Su didžiausiu atsargumu ir priežiūra man davė kartotinę dėžę, kuri nebuvo atidaryta labai, labai ilgai. Vienoje iš papkių buvo labai gražus ranka parašytas laiškas, ant kurio ispaniškas užrašas „Lietuvos nepriklausomybės pripažinimas“. Buvau labai sujaudintas savo rankose laikydamas tokią svarbią jūsų istorijos dalį savo rankose“, – pasakoja Ispanijos ambasadorius Lietuvoje Jose Maria Robles Fraga.

Ispanijos ambasadorius Lietuvos centriniam archyvui perdavė dokumentų skaitmenines kopijas.

„Šiuo atveju vienos iš šalių pripažinimo istorija, tai yra labai geros kokybės kopijos, susirašinėjimo, liudijančio Ispanijos, konkrečiai pripažinimą. Tai, aš manau, svarbu tai ir todėl padėkoti Ispanijai ir kitus galbūt paskatinti, ką mes jau pernai kalbėjom, kuomet Liudas Mažylis atrado tą originalą akto, tikrai tuose archyvuose, neabejoju, daugely šalių yra ir fotografijų, ir laiškų, ir daug ko mes nesam matę ir turėję“, – tvirtina L. Linkevičius.

Ispanijos archyvuose išsaugotų dokumentų kopijos eksponuojamos Centriniame valstybės archyve.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi