Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.11 19:21

Vėl prisiminta žiauri statistika: Lietuvoje – didžiausias savižudybių skaičius ES

Europos Komisijos ekspertų pristatytoje Lietuvos gyventojų sveikatos būklės apžvalgoje pabrėžiama, kad pastaraisiais metais gyvenimo trukmė šalyje pailgėjo, bet vis dar yra viena trumpiausių Europos Sąjungoje. Kaip viena svarbiausių problemų įvardijama – psichinė gyventojų būklė. Lietuvoje – didžiausias savižudybių skaičius visoje bendrijoje.

Lietuviams švenčių laukimas – tai ne vien džiaugsmas, teigia psichiatras. Europos Sąjungos ekspertų ataskaitoje pabrėžiama, kad būtent psichinė sveikata – viena didžiausių problemų. O žvilgantys eglučių žaisliukai – nebūtinai teigiamų emocijų nešėjai.

„Mes paprastai pastebime, kad pasibaigus kalėdiniam laikotarpiui daugėja psichikos sveikatos teikiančiose įstaigose žmonių, tiesiog antplūdis būna pirmosiomis sausio savaitėmis, tai mes ruošiamės tam. Iš kitos pusės yra žmonės, kurie pagalvoja ir apie tas amžinąsias vertybes, kad ciklas metų keičiasi ir galbūt galima surasti ir teigiamų dalykų“, – sako Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius prof. Arūnas Germanavičius.

Pasak Šiaulių ligoninės vadovo, į gydymo įstaigas patekę pacientai neretai būna prastos psichinės būklės, o tai dar labiau paaštrina ligas ir net mintis apie savižudybę.

„Nemažai sieja tas nuotaikas ir socialiniai ekonominiai dalykai, tai yra akivaizdu ir mes tą be abejo jaučiame, jaučiame bendraudami, jaučiame teikdami pagalbą jiems, nes kartais dominuoja ne tik ligos pobūdis, bet nepasitenkinimas viskuo“, – sako Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad teigiamų dalykų yra – mažėja savižudybių, alkoholinės psichozės atvejų, plečiamos psichologinės pagalbos paslaugos, bet, pasak Aurelijaus Verygos, to neužtenka.

„Jeigu bus daugiau specialistų ar psichiatrų, aš abejoju ar nuo to visuomenės psichikos sveikata pagerės. Psichiatrai gatvėmis nevaikščios ir žmonėm nuotaikos nekels“, – tikina ministras.

Ne visi susirgę žmonės turi galimybę įsigyti reikiamų vaistų – tai, buvusio eurokomisaro Vytenio Andriukaičio teigimu, vis dar didelė problema Lietuvoje.

„Nelygybė gydytis, tai nėra tik sveikatos ministerijos bėda. Tyrimai rodo, kad vargingiau gyvenantys žmonėms (...) tenka primokėti už vaistus. Daugiausia nukenčia pensinio amžiaus žmonės, ypač vieniši pensininkai“, – teigia buvęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis.

„Ta pati vaistų politika buvo patvirtinta ir Seimas dabar visiškai neseniai priėmė sprendimus ir dėl mažas pajamas turinčių vyresnio amžiaus žmonių priemokų panaikinimo“, – aiškina A. Veryga.

Europos Sąjungos ekspertai atkreipia dėmesį, kad dauguma Lietuvos gyventojų, ypač turinčių mažas pajamas, mano nesantys geros sveikatos būklės.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Kauno ir Klaipėdos centriniai paštai – nebeparduodami
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi