Lietuvoje

2019.12.11 16:06

Seimo opozicija kreipėsi į Nausėdą – prašo veto dėl rinkimų įstatymo kartelės nuleidimo

LRT.lt 2019.12.11 16:06

Seimo opozicinės partijų frakcijos išsiuntė kreipimąsi prezidentui Gitanui Nausėdai, prašydamos vetuoti Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus, nustatančius 3 procentų partijų patekimo į Seimą kartelę per rinkimus, sakoma išplatintame pranešime.

„Seimo rinkimų įstatymo pakeitimai dar labiau didins politinį nestabilumą valstybėje. Akivaizdu, kad jie sukeltų dar didesnę politinės sistemos fragmentaciją. Į šalies Parlamentą patektų daug partijų, atstovaujamų po keletą narių. Visuomenei taptų dar sudėtingiau pasirinkti rinkimų sąrašuose – jau dabar rinkėjai skundžiasi dėl painiavos tarp daugybės partijų panašiais pavadinimais“, – sakoma opozicijos kreipimesi į prezidentą.

Opozicijos lyderis Julius Sabatauskas sako, kad jeigu dabar jau Seimo darbas atrodo chaotiškas, tai po Seimo rinkimų įstatymo pataisų jį gali būti sunku pavadinti darbu.

„Seime bus sudėtinga suformuoti frakcijas. Frakcijai sudaryti reikia ne mažiau kaip 7 narių, o pateks iš daugybės smulkių partijų po kelis atstovus. Dar sudėtingiau bus formuoti ir išlaikyti stabilias koalicijas. Akivaizdu, kad jau dabar valdantiesiems sudėtinga rasti ir priimti sprendimus. Neretai tokios koalicijos tampa vienos ar kitos politikų grupės, užtikrinančios daugumą parlamente, įkaitėmis ir patiria spaudimą“, - teigia J. Sabatauskas

Pasak opozicijos lyderio, įstatymo projektą iš dalies galima pavadinti korupciniu, nes jį inicijavusių partijų atstovai dėl tam tikrų interesų atskilo nuo partijų, atvedusių juos į Seimą, arba prarado rinkėjų pasitikėjimą ir dabar tiesiog ėmė ieškoti būdų, kaip užsitikrinti patekimą į kitos kadencijos Seimą.

Opozicija prašo prezidento atsižvelgti ir į tai, kad rinkimų taisyklės keičiamos likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų. Tai irgi kenkia Seimo reputacijai, nes galima daryti prielaidą, jog Seimo nariai skubiai keičia rinkimų įstatymą, siekdami savanaudiškų tikslų. Toks įstatymo projektas tik dar labiau smukdys Lietuvos Parlamento reputaciją, žmonių pasitikėjimą Seimu ir Seimo nariais.

Kreipimąsi į prezidentą dėl veto pasirašė opozicijos koaliciją sudariusių narių – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ir Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnai.