Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.11 13:52

Incidentas „Achemoje“: į dangų pliūptelėjo oranžiniai dūmai, gyventojai piktinasi likę nežinioje

atnaujinta 16.14

Trečiadienį Jonavos pakraštyje esančios bendrovės „Achema“ azoto rūgšties UKL gamybos agregate, dėl neaiškių priežasčių suveikė apsaugos sistemos įrenginys – membrana. Nuo bendrovės pusės nusidriekė oranžiniai dūmai – „Lapės uodega“.

Per kaminą į orą išmesta padidėjusi azoto oksidų koncentracija. Jonavoje esanti oro kokybės matavimo stotelė padidėjusio užterštumo kol kas nefiksuoja. Teigiama, kad teršalus vėjas nupūtė nuo miesto.

Šiuo metu aplinkosaugininkai vyksta į Achemos teritoriją vietoje vertinti situaciją.

„Įvyko technologinis sutrikimas azoto rūgšties gamybos agregate ir į aplinką pateko padidintas azoto oksidų kiekis“, – BNS sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja Jurgita Arbočienė.

Aplinkos ministerija BNS informavo, kad padidėjusio teršalų kiekio neužfiksavo ir Jonavoje esanti Aplinkos apsaugos agentūros oro kokybės matavimo stotis.

„Šiuo metu gamykla dirba normaliu gamybiniu režimu. Minėto įrenginio sustojimas nesukėlė jokių neigiamų pasekmių, išskyrus trumpalaikį gamybos sutrukdymą ir leistiną apie minutę trūkusį dūmų išmetimą. Tačiau viešojoje erdvėje pasirodę tyčia skleidžiami gandai apie darbuotojų sužalojimą, taršą ar net sprogimą yra absoliučiai niekuo nepagrįsti, gąsdina ir klaidina žmones bei atsakingas valstybės institucijas“, – tvirtinama „Achemos“ išplatintame pranešime.

J. Arbočienė, teigė, kad NVSC specialistai šiuo metu yra išvykę į teritoriją Jonavos rajone link Aklojo ežero pažiūrėti, kokia ten yra situacija.

„Susitikti su žmonėmis, informuoti, kaip elgtis, jeigu jie pajustų akių, nosies, gerklės dirginimus ar kažkokį galvos skausmą, pykinimą“, – kalbėjo J. Arbočienė.

Viešojoje erdvėje kilo gyventojų pasipiktinimo banga dėl Achemos neatsakingo požiūrio į gyventojų informavimą.

Portalo jonavoszinios.lt redakcijai paskambinę jonaviečiai pranešė, kad 10.30 val., Jonavoje buvo galima išgirsti ir sprogimo garsą, kuris, jų manymu, atskriejo nuo AB ,,Achema" pusės. Mūsų nepatvirtintais duomenimis, bendrovėje sprogo nitrozinių dujų vamzdis.

Anot aplinkosaugininkų, kurie kaip tik šiuo metu vyksta link Ukmergės, nuodingi dūmai, tame tarpe ir azoto oksidai pažeme driekiasi už Pageležių, tarp Laimiškių Ukmergės rajone.

Agregatas buvo sustabdytas dėl techninių kliūčių

Įmonė pranešė, kad incidento metu pasimatė oranžinis dūmas, reiškiantis, kad sustabdymo metu susidarė tam tikras kiekis medžiagų, tačiau jų medžiagų pavadinimų nedetalizavo.

„Achema“ teigia, kad procesas buvo itin trumpas ir užtruko apie minutę, o pasirodžiusį dūmą vėjas nupūtė nuo Jonavos miesto.

„Iš mūsų pusės bus nustatinėjami kiekiai teršalų, kurie buvo išmesti į orą ir pradėtas tyrimas“, – BNS sakė Aplinkos apsaugos departamento atstovė Ieva Krikštopaitytė.

Anot jos, pirminiais duomenimis, dūmų šleifas, vadinamoji „lapės uodega“, nuėjo tarp Laibiškių ir Pagelažių gyvenviečių.

„Pirminiais duomenimis, jokių nukentėjusiųjų nėra“, – kalbėjo I. Krikštopaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi