Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.11 10:07

Skvernelis dėl šūkio „Tėvynės labui“: esą tik registruoja tam, kad nepanaudotų kiti

atnaujinta 11.35
LRT.lt 2019.12.11 10:07

Lietuvos prekių ženklų duomenų bazėje oficialiai paskelbus, kad gruodžio 2 dieną gauta paraiška registruoti prekės ženklą „Tėvynės labui“, o nurodžius, kad šio ženklo savininkas yra pats Saulius Skvernelis, viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimo banga. Pats premjeras tikina, jog esą ženklą registruoja tam, kad juo politinėje veikloje nepasinaudotų kiti, „ypač dabar, kai artėja rinkimai“.

Žinomi šalies žmonės išplatino viešą laišką, kuriame protestuoja prieš Sauliaus Skvernelio prašymą registruoti prekių ženklą „Tėvynės labui“ kaip savo asmeninę nuosavybę.

Prieš vidudienį sureagavo ir pats S. Skvernelis: „Atsakau aiškiai: toks sprendimas padarytas tik tam, kad šie žodžiai nebūtų naudojami jokių politinių judėjimų pavadinimuose.“

Jis taip pat pridėjo žinąs, kokia yra šio šūkio svarba.

„Man šis šūkis nėra tik skambi frazė. Esu davęs priesaiką Tėvynei. Daug metų tarnavau Lietuvai dirbdamas policijoje. Puikiai žinau, ką reiškia šie žodžiai, ką reiškia ši priesaika“, – feisbuke rašė premjeras.

Siekis registruoti ženklą „Tėvynės labui“ sukėlė pasipiktinimą: tai Lietuvos piliečių, o ne vieno asmens turtas

Žinomi šalies žmonės išplatino viešą laišką, kuriame piktinamasi šūkio „Tėvynės labui“ naudojimusi.

„Norime atkreipti dėmesį į tai, kad S. Skvernelio prašomas registruoti prekių ženklas – žodžių junginys „Tėvynės labui“ yra nurodytas LR kariuomenės rikiuotės ir karinių ceremonijų statute, patvirtintame Lietuvos krašto apsaugos ministro įsakymu, bei Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2006 m. rugsėjo 7 d. įsakyme dėl vidaus reikalų statutinių įstaigų rikiuotės ir ceremonijų statuto patvirtinimo“, – rašoma viešame laiške.

Anot iniciatorių ir laiško autorių, žodžiai „Tėvynės labui“ yra ištariami tik ypatingomis visiems kariškiams bei statutiniams pareigūnams progomis, t. y. duodant priesaiką, gaunant valstybinius apdovanojimus, reiškiant padėką.

„Tai žodžiai, kuriuos ištaria valstybės apdovanojimus gaunantys realiuose karo veiksmuose pasižymėję kariai, nusikaltėlių gaujas sutriuškinę ar ypatingus nusikaltimus atskleidę pareigūnai ir kitaip priesaiką Tėvynei garbingai vykdę asmenys. Tokiomis progomis neturėtų skambėti kokio nors politiko ar politinio darinio pavadinimas. Tai daugiau nei du žodžiai, tai žodžiai, kuriuos pilietis taria su didžiausia pagarba savo Tėvynei. Tai žodžiai, kurie neturėtų būti savanaudiškai bandomi susieti su kokiu nors asmeniu ar politine organizacija. Toks žodžių junginys nėra ir negali būti kieno nors asmeninė nuosavybė. Tai visų Lietuvos piliečių, o ne vieno asmens turtas“, – teigiama atvirame laiške.

Laiške taip pat atkreipiamas S.Skvernelio dėmesys ne tik į moralinę šio žodžių junginio reikšmę visiems kariškiams, statutiniams pareigūnams ir jų teisę išlaikyti šio žodžių junginio reikšmę įprasminat kariškių ir statutinių pareigūnų gyvenimo ypatingus įvykius ir ceremonijas, bet ir į tai, kad tokio žodžių junginio registravimas prekių ženklu, laiško autorių teigimu, prieštarauja Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymui, kurio 7 straipsnio 1 dalies 11 punkte yra nustatytas draudimas registruoti ženklą arba tokia įregistruoto ženklo registracija pripažįstama negaliojančia, jeigu jis yra sudarytas iš didelę simbolinę vertę turinčio žymens.

„S. Skvernelio bandymas pasisavinti Lietuvos valstybei ir jos piliečiams didelę simbolinę vertę turintį žodžių junginį „Tėvynės labui“ pažeidžia valstybės politiko elgesio principus, įpareigojančius politiką gerbti žmogų ir valstybę, t. y. vadovautis LR Konstitucija, elgtis padoriai, t. y. vengti nesąžiningų pranašumo siekimo būdų, būti pavyzdingam, t.y. deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų, būti nesavanaudiškam, t. y. tarnauti valstybei ir visuomenės, o ne savo asmeniniams interesams“, – rašoma protesto laiške.

Laiško autoriai, tarp kurių yra ir žinomi žiniasklaidos atstovai Edmundas Jakilaitis ir Tomas Balžekas, lenktyninkas Benediktas Vanagas ir kiti, ragina premjerą Saulių Skvernelį gerbti Lietuvos Konstituciją, įstatymus, Lietuvos kariuomenę, vidaus reikalų statutines organizacijas bei jose tarnaujančius asmenis ir nedelsiant atsiimti savo asmeninę paraišką registruoti prekių ženklą „Tėvynės labui“ kaip savo asmeninę nuosavybę ir taip išvengti nepagrįsto ir neteisėto svarbių Lietuvos valstybei simbolių naudojimo savo asmeniniams politiniams tikslams.

„Jei per vieną savaitę S.Skvernelis neatsiims savo paraiškos registruoti prekių ženklą „Tėvynės labui“, šio protesto dalyviai bus priversti imtis teisinių priemonių kreipiantis į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo, į patentų biurą dėl registracijos panaikinimo bei į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl valstybės politiko elgesio principų pažeidimo“, – skelbiama laiške.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi