Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.10 18:49

Gruodį palikdamas postą viceministras pasirūpino ministro Vaičiūno žmonos karjera?

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas antradienį prisipažino, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, kuriai jis laikinai vadovauja, dirba ir jo sutuoktinė. Tačiau ministras nutylėjo, kad jo žmona sparčiai kyla karjeros laiptais.

„Aš pats, būdamas viceministru, pasiūliau jai tapti skyriaus vedėja. Čia normali praktika, esant tarnybiniam būtinumui. Nepamenu, kada tai buvo, gal prieš tris ar keturias savaites“, – LRT RADIJUI sako gruodį ministeriją palikęs viceministras Gintaras Vilda.

Skyriui vadovauja be konkurso

Be konkursų karjeros laiptais ministro sutuoktinę Liną Vaičiūnienę pakėlė ministrui tiesiogiai pavaldus viceministras. Parūpinęs ministro žmonai didesnę algą, viceministras išėjo iš darbo.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos tinklalapyje skelbiama, kad L. Vaičiūnienė yra Verslo ir mokslo bendradarbiavimo skyriaus patarėja. Tačiau buhalterija jai skaičiuoja vedėjos algą. Pasirodo, ministrui tiesiogiai pavaldaus viceministro sprendimu ministro žmonai be konkurso pavesta vadovauti skyriui, bet oficialiai ši informacija neskelbiama.

Buvęs viceministras G. Vilda sako tokį sprendimą priėmęs paskutinėmis darbo ministerijoje dienomis. Nors verslo ir mokslo bendradarbiavimo skyriuje dirba ir mokslų daktarė, viceministras nusprendė, kad ministro žmona vertesnė paaukštinimo. Mokslų daktarė liko specialiste.

„Mes, turėdami išsilavinimą, turime ir saviugdos procesą. Taip įgyjamos papildomos kompetencijos ir tos kompetencijos nugali tuos, kurie netgi baigė mokslus. Tai natūralus augimas. Aš tai mačiau ir jaučiau pareigą padėti jai (laikinojo ministro žmonai L. Vaičiūnienei – LRT.lt) kilti karjeros laiptais. Ji tikrai to verta. Ankstesnė departamento vadovybė gal jos nepastebėjo, gal nenorėjo pastebėti. Ne iš karto ji ir sutiko eiti tas pareigas, reikėjo įkalbinėti, kad ji apsiimtų jas vykdyti“, – kalba buvęs ekonomikos ir inovacijų viceministras.

Staiga pastebėti gabumai

Konkurso nei į ministerijos Verslo ir mokslo bendradarbiavimo skyriaus patarėjo, nei į skyriaus vedėjos pareigas nebuvo. Rugsėjį ministro žmona tapo patarėja. Taip pat be konkurso. Vėliau jai pavesta vadovauti skyriui, kai iš jo pasitraukė ilgametę patirtį turintis specialistas.

Būdama specialiste, Ž. Vaičiūno žmona uždirbo 1879 eurus. Kai be konkurso jai pavesta vadovauti skyriui, jos atlyginimas turėtų siekti 2326 eurus. Tai yra 447 eurais daugiau.

L. Vaičiūnienė ministerijose dirba jau dešimtmetį, tačiau karjera ėmė klostytis pastaruoju metu, kai jos gabumus pastebėjo ministrui tiesiogiai pavaldus viceministras G. Vilda.

Paklaustas, kaip pastebėjo specialistės L. Vaičiūnienės gabumus, viceministras tikino, kad „ji visą laiką pareigas atlikdavo kompetentingai“. „Ir iš pradžių net nesutiko eiti siūlomų vedėjos pareigų, reikėjo įkalbinėti, kad sutiktų“, – tvirtino viceministras.

Susisiekti nepavyksta

Anot jo, tai kad jis kurį laiką buvo pavaldus ministrui, o rūpinosi jo žmonos karjera, yra tik sutapimas. Nes, anot jo, žmonai negali būti uždrausta kilti karjeros laiptais, jeigu jos vyras tampa ministru.

Beje, G. Vilda ekonomikos ir inovacijų viceministru paskirtas 2018 m. sausį, tačiau iki šių metų rudens L. Vaičiūnienės gabumų nebuvo pastebėjęs. Su ministro žmona nei pirmadienį, nei antradienį LRT RADIJUI susisiekti nepavyko – niekas nekėlė jos darbo kabineto telefono.

Dviejų ministerijų ministras Ž. Vaičiūnas sako nieko nežinąs, kaip žmona kilo karjeros laiptais. „Turbūt gerai dirba. Taip galiu paaiškinti. O ką galiu daugiau paaiškinti? Toks motyvas matyt“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Savo žmoną menkai pažįsta

Apie žmonos sėkmę jis siūlo kalbėtis su ministerijos, kuriai vadovauja jau nuo spalio 28 d., personalo vadovybe, nes pats sako nežinąs netgi kokias pareigas šiuo metu užima jo žmona. O ši, esą, tik pasakiusi, kad jai pavesta vykdyti naujas funkcijas, o kokias būtent, ministras nesiteiravo. Sako tam neturėjęs laiko, nes pastaruoju metu buvo labai užimtas, ilgą laiką buvo komandiruotėje ir tik neseniai iš jos grįžo.

Šiuo metu ministerija ieško žmogaus į buvusias L. Vaičiūnienės pareigas. Vedėjo konkursas kol kas nepaskelbtas. Dalyvaudama konkurse į vedėjos pareigas, ministro žmona jau turėtų pranašumą, nes turės vadovavimo skyriui patirties.

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ministras yra nurodęs, kad žmona dirba Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, nurodyta, kad žmona yra valstybės karjeros tarnautoja, tačiau nenurodyta, kad kilo karjeros laiptais. Taip pat nenurodyta, kad gali kilti interesų konfliktas, kai jis laikinai perėmė vadovavimą ministerijai.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi