Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.10 15:42

Lietuvos mokslų akademijoje – renginys, neigiantis armėnų genocidą

Antradienį Lietuvos mokslų akademija (LMA), spaudžiama Turkijos, davė leidimą jai surengti renginį, neigiantį armėnų genocidą.

Tai Turkijos atsakas į antradienį Armėnijos ambasados organizuotą LMA renginį, kuris atskleidžia Turkijos dezinformacijos kampaniją, neigiančią armėnų genocidą. Renginį moderavo prof. Egidijus Aleksandravičius. Turkijos ambasada reikalavo LMA stabdyti šį renginį, atakavo ir Užsienio reikalų ministeriją, ir Seimo narius.

„Nesu girdėjęs, kad toks demaršas vyktų Europoje. Tai tas pats, jei LMA leistų savo patalpose Holokausto neigėjams rengti Holokausto neigimo konferenciją“, – sako žurnalistas, aktorius ir rašytojas Arkadijus Vinokuras.

2005-ais metais Lietuva, Seimo nutarimu, pripažino armėnų naikinimą genocidu. Tai padarė 30 pasaulio šalių. Lietuvos įstatymai draudžia tiek Holokausto, tiek valstybės okupacijos neigimą, todėl minėtas renginys atitinkamai prieštarautų įstatymams, sako A. Vinokuras.

„Dabar įsivaizduokite, kad LMA duoda leidimą organizuoti renginį Lietuvos okupacijos neigėjams, arba „savi šaudė į savus“ teigėjams, arba tiems, kurie visus iki vieno partizanus vadino žydšaudžiais. [...]

Nežinau, kokie buvo jų argumentai, leidžiantys tokį renginį, bet tai yra ir įvaizdžio momentas. [...] Tie argumentai turbūt prieštarautų Lietuvos teisei, Vakarų kultūrai ir Europos Sąjungos sprendimams“, – pažymi rašytojas.

LMA prezidentas, profesorius Jūras Banys tikina, kad organizuodama minėtą renginį Seimo ir Jungtinių Valstijų Kongreso pripažintų oficialių istorinių faktų LMA neigti neketina. Jo aiškinimu, LMA yra atvira mokslinėms diskusijoms, todėl čia gali pasisakyti įvairių nuomonių atstovai.

Kaip bebūtų, LMA direktorius sako, kad Holokausto neigimo renginio nerengtų. Turkai kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, bandydami stabdyti šį renginį. Anot J. Banio, nereikėtų painioti politikos su mokslu.

„Jūs klausiate, ar balta yra juoda. Žinoma, kad ne. Genocidai yra genocidai. Čia padėkime tašką šioje vietoje ir nebesvarstykime. [...] Istoriniai faktai yra istoriniai, o kaip žmonės juos interpretuoja, čia kiti reikalai“, – sako J. Banys.

Anot LMA prezidento, renginys gali ir neįvykti. Šis klausimas bus aptartas Mokslų akademijos prezidiumo posėdyje, sako J. Banys.

„Ar jis bus, pamatysime. Jo gali nebūti dėl įvairiausių priežasčių, pradedant įstatymu, pripažinusiu armėnų genocidą. Kadangi Mokslų akademija į politiką nesikiša, yra eilė priežasčių, dėl kurių galima atšaukti“, – teigia J. Banys.

Jeigu armėnų genocidą neigiantis renginys įvyks, A. Vinokuro manymu, LMA visiškai praras savo prestižą.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi