Lietuvoje

2019.12.10 13:27

Nausėda skeptiškas dėl nuleistos kartelės rinkimams: bus dar daugiau chaoso

Karbauskis: prezidentui nepritarus, veto greičiausiai būtų atmestas; atnaujinta 15.51

Antradienį su Utenos regiono savivaldybių merais ir Dusetų bendruomene susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda džiaugėsi susitikimu, nes, jo teigimu, tik tokiu, tiesioginiu, būdu bendraujant su gyventojais, galima geriausiai suprasti jų problemas bei poreikius. Tuo pačiu šalies vadovas nepagailėjo kritikos valdantiesiems. Prezidentas taip pat buvo skeptiškas rinkimų kartelės nuleidimo klausimu.

G. Nausėda neslepia skepsio dėl antradienį Seime priimto sprendimo nuleisti rinkimų kartelę iki 3 procentų partijoms ir 5 procentų koalicijoms. Šalies vadovo teigimu, toks sprendimas gali atnešti daugiau chaoso formuojant valdančiąją koaliciją ir apskritai, pažymi jis, nėra jokių garantijų, kad gausių valdančiųjų partijų atstovai, išsigandę mažesnių politinių jėgų, jau po ketverių metų nenuspręs grąžinti pakeistą rinkimų tvarką.

„Mes pradedame kaitalioti įstatymus, ir turbūt 99 proc. visuomenės puikiai supranta, kas čia vyksta ir dėl ko visa tai yra daroma“, – antradienį lankydamasis Utenoje sakė G. Nausėda.

Šalies vadovo teigimu, valdančiųjų užmojis nuleisti kartelę yra rizikingas, pirmiausia, tuo atžvilgiu, kad politikai prieš dar kitus rinkimus gali mestis prie užmojo sugrąžinti anksčiau galiojusią tvarką.

„Tai yra negerai, nes įsivaizduoju situaciją po ketverių metų. Galbūt atvirkštinę... kuomet valdžioje esančios partijos nuspręs, kad geriau būtų eliminuoti tam tikras trukdančias mažesnes partijas, ir galbūt vėl atstatys tą kartelę į buvusį lygį“, – neslėpė skepsio prezidentas. Šalies vadovo teigimu, dėl šios priežasties Prezidentūra palaikytų nebent nuosaikesnį rinkimų kartelės mažinimo projektą.

G. Nausėda pabrėžė, kad kartelės nuleidimas iki 3 ir 5 proc. gali neigiamai paveikti valdančiosios koalicijos darbą.

„Mažesnis (nei 4 ir 6 proc. – ELTA) kartelės mažinimas reikštų, kad einame tuo keliu, kada Seime atsiras dariniai, kurie smarkiai destabilizuos valdančiosios koalicijos veiklą ir sukels dar daugiau chaoso“, – apibendrino G. Nausėda.

Seimas antradienį, valdančiųjų iniciatyva, iki 3 ir 5 proc. sumažino ribą, pagal kurią politinių partijų kandidatų sąrašas ir jungtinis kandidatų sąrašas galės gauti mandatus šalies parlamente.

Ištesėtas rinkiminis pažadas

G. Nausėda patikino, kad uteniškiams dar rinkimų kampanijos metu buvo pažadėjęs juos aplankyti pirmiausia, jei taps prezidentu.

„Toks buvo mano pažadas dar rinkimų kampanijos metu. (...) Vienas dalykas – sėdėti Vilniuje, kalbėtis telefonais ar žiūrėti televiziją. Kitas dalykas – nuvažiuoti, susitikti, išgirsti“, – sakė G. Nausėda, pareiškęs viltį, kad tokie susitikimai su regionų gyventojais vyks reguliariai.

Prezidentas kalbėjo apie Utenos laimėjimus, švietimo politiką, taip pat pabrėžė, kad yra būtina gerinti regionų politiką.

„Lietuvai šiandien reikalinga regionų politika, pagrįsta ne principu „gelbėkis pats“, bet požiūriu iš centro, kuriame būtų aiškiai matyti Lietuvos teritorija ir aiškiai suprantama, kad šitam regionui reikia labiau to, anam regionui – labiau kito“, – kalbėjo G. Nausėda.

Kritikavo valdančiuosius

Šalies vadovas nepagailėjo kritikos ir kitų metų biudžeto projekto svarstymo procesui, kurį įvardijo „nuvažiavusiu traukiniu“.

„Yra daug netvarkos, savanaudiškumo, chaoso elementų. (...) Biudžetas kuriamas neturint aiškaus plano. Čia pat susėdę keli žmonės sutaria, kad reikėtų gal va tokį mokestį įvesti, nes pinigų trūksta, bet šitaip svarstant nepagalvojama, kad kažkas tuos mokesčius turi mokėti“, – teigė prezidentas, pabrėžęs, kad nauji mokesčiai negali būti įvesti skubotai.

Šalies vadovas kartu patikino, kad šalyje problemų yra ir daugiau, pavyzdžiui, įvardijo G. Nausėda, – su Vyriausybės funkcionavimu ar atskirų ministrų veikla.

Įvardijo, ką būtų galima gerinti

Kultūros fondo atstovui paklausus prezidento, ką jis tikėtųsi pamatyti Utenoje atvykus čia po dešimties metų, G. Nausėda atsakė, kad būtina išnaudoti regiono stipriąsias puses, taip pat stabdyti miestelių nykimą.

„Mano pagrindinis noras – kad žmonės rastų pritaikymą savo gebėjimams“, – sakė prezidentas.

Šalies vadovas taip pat paragino skatinti verslo plėtrą regione, plėtoti turizmą.

„Apylinkės nuostabios, žmonės įdomūs, reikia tik truputį išradingumo ir panaudoti visus tuos resursus, kuriuos turime“, – sakė šalies vadovas, pasidžiaugęs gausiu bendruomenės susidomėjimu susitikimu.

Karbauskis: prezidentui nepritarus dėl rinkimų kartelės, veto greičiausiai būtų atmestas

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad patekimo į Seimą kartelės mažinimas iki 3 procentų partijoms ir 5 procentų koalicijoms turės įtakos stipresnei demokratijai šalyje. Anot valdančiųjų „valstiečių“ lyderio, prezidentui nusprendus įstatymą vetuoti, veto greičiausiai būtų atmestas.

„Mes priėmėme sprendimą, kuris didina demokratijos lygį Lietuvoje, ir niekas niekada nepaneigs šito. Tad klausimas, jeigu užteko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai tos valios, tai man tik lieka liūdėti, kad opozicijai tai neatrodo reikalinga padaryti“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Anot LVŽS pirmininko, nei vienas politologas negalėtų teigti, kad su rinkimų kartelės mažinimu Lietuvoje demokratija nukentės. Pasak R. Karbauskio, įstatymo pataisa padės geriau atstovauti visiems visuomenės sluoksniams.

„Labiau atspindės visus visuomenės sluoksnius, t. y. šalys, kurios visai panaikino kartelę arba ją sumažino, jos ėjo demokratijos link. Mūsų Seimo sprendimai, kada buvo įvesta 5 proc. ir 7 proc. kartelė, buvo tada, kai buvo siekiama, kad Lietuvoje būtų dvipartinė politinė sistema“, – pabrėžė R. Karbauskis.

Į žurnalistų klausimą, ar nesijaučia ateinančiuose rinkimuose atidavęs kelis Seimo mandatus mažoms partijoms, R. Karbauskis atsakė dėl to nesijaudinantis, nes tai bus rinkėjų sprendimas.

„Demokratiniuose rinkimuose žmonės išsirenka tuos, kuriuos nori matyti. Jeigu žmonės renkasi vienus ir kitus, tai yra teisėta ir demokratiška“, – savo poziciją išsakė LVŽS pirmininkas.

R. Karbauskis taip pat teigia, kad opozicija savo prašymą įstatymą vetuoti turėtų pagrįsti argumentais. Anot valdančiųjų lyderio, prezidentui visgi nusprendus įstatymą vetuoti, veto greičiausiai būtų atmestas.

„Tikriausiai atmesime, jeigu bus veto, bet reikia argumentų. Manau, kad (opozicijai. – ELTA) labai lengva prašyti veto, tiesiog reiktų įvardinti, kokie yra argumentai. Opozicija visą laiką nori, kad įstatymų nepriimtume arba juos kas nors vetuotų“, – žurnalistams teigė R. Karbauskis.