Lietuvoje

2019.12.10 12:51

Pasilengvinti kelią į Seimą pavyko – parlamentarai sumažino rinkimų kartelę

atnaujinta 12.57
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.12.10 12:51

Parlamentas antradienį priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kuriomis sumažino partijoms ir koaliciniams sąrašams parlamento rinkimuose taikomą rinkėjų pasitikėjimo kartelę.

Iki šiol įstatyme buvo numatyta, kad partija deleguoti savo atstovus į Seimą gali, perkopusi 5 proc. rinkėjų pasitikėjimo kartelę parlamento rinkimuose, o koaliciniams sąrašams galiojo 7 proc. kartelė.

Seimas antradienį sumažino šias karteles ir numatė, kad partijoms galios 3 proc. rinkėjų pasitikėjimo kartelė, koalicijoms – 5 proc.

Už įstatymo pataisas balsavo 60 Seimo narių, 1 iniciatyvai nepritarė, 8 susilaikė.

Praėjusią savaitę, balsuojant dėl minėtų įstatymo pataisų, Seime neužteko balsų sprendimui priimti. Dėl to balsavimą teko pakartoti. Tąkart balsų neužteko, nes parlamento opozicijos atstovai nutarė iš viso nedalyvauti balsavime.

Pirminiame pataisų projekte siūlyta, kad politinės partijos dalyvautų mandatų dalybose daugiamandatėje apygardoje pasiekusios 4 proc., o koalicijos – 6 proc. ribą. Tokiam pataisų variantui paramą buvo išsakiusi ir prezidentūra. Tačiau vėliau Seimas pritarė „valstiečio“ Ramūno Karbauskio ir parlamentaro Naglio Puteikio pasiūlymui kartelę dar labiau nuleisti.

Pataisą dėl žemesnės kartelės inicijavo liberalas Simonas Gentvilas, ją argumentavęs siekiu suvienodinti Seimo ir savivaldos rinkimų reguliavimą. Savivaldos rinkimams šiuo metu yra nustatytas 4 proc. ir 6 poc. rinkimų barjeras. Vėliau liberalas su frakcijos kolegomis pareiškė nepritariantis valdančiųjų pakoreguotoms įstatymo pataisoms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt