Lietuvoje

2019.12.10 09:57

SAM akiratyje atsidūrę odontologai atskleidė, kokią skylę valstybės biudžete išgręš nauja tvarka

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.12.10 09:57

Antradienį Seimas turėtų grįžti prie odontologų licencijavimo tvarkos klausimo. Jeigu Seimo nariai įstatymo pataisoms pritars, jau nuo kitų metų odontologams licencijas išduos nebe Odontologų rūmai, bet Valstybinė akreditavimo tarnyba. Odontologai su nauja tvarka nesutinka ir ruošia ieškinį teismui. 

Įstatymo pakeitimus inicijuojanti Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) aiškinamajame rašte nurodo, kad dabar galiojanti tvarka, kai odontologams licencijas išduoda Odontologų rūmai, yra negalima, nes licencijavimo pagrindai nėra reglamentuoti įstatyminiu lygiu ir reglamentuoti neišsamiai.

Kita projektų rengimo priežastis – kad odontologų ir burnos priežiūros specialistų licencijavimo modelis skiriasi nuo kitų asmens sveikatos priežiūros specialistų licencijavimo modelio. Mat likusiems medikams licencijas išduoda Valstybinė akreditavimo tarnyba. Anot SAM, toks skirtumas nėra pagrįstas ir pažeidžia teisę į vienodas veiklos sąlygas.

Odontologų rūmai su tokiu valdžios užmoju nesutinka. Odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus sako, kad licencijavimo funkcijų perleidimas Akreditavimo tarnybai yra nelogiškas žingsnis, kuris ne tik kad neatneš laukiamos naudos, bet ir padidins valstybės biudžeto išlaidas.

„Prieš 15 metų rūmams šią funkciją delegavo valstybė. Tas funkcijas 15 metų sėkmingai vystėme. Valstybė nustatė įstatymais ir sveikatos apsaugos ministro įsakymais, kaip turi būti licencijuojama. Per tą laiką negavome nė vieno skundo ir darėme tai savo narių pinigais. Valstybė neįdėjusi nė vieno cento į šitą dalyką. Mes nesuprantame, kodėl dabar tai turi būti pakeista ir valstybė, nesurinkdama biudžeto, turi didinti biurokratinį aparatą. Tai visai nelogiška ir neprotinga“, – sako A. Šeikus.

Odontologų rūmai per metus išduoda apie 400 licencijų naujiems specialistams: odontologams, dantų technikams, burnos higienistams. Viena licencija asmeniui kainuoja 19 eurų, įstaigai – 56 eurus. Licencija išduodama vienąkart visam laikui, kas penkerius metus atnaujinama, bet už atnaujinimą mokėti nebereikia. Licencijavimo veikla Odontologų rūmų biudžetą kasmet papildo 9 tūkst. eurų. Ji valstybės biudžetui nekainuoja – mat tiek licencijavimas, tiek ir kita veikla finansuojama iš to paties licencijos mokesčio, taip pat Odontologų rūmų nario mokesčio. Rūmuose dirba 2 licencijavimo specialistai ir 2 kontrolės specialistai.

Jeigu odontologų licencijavimo funkcija bus perduota Akreditavimo tarnybai, tai biudžetui papildomai atsieis 47,7 tūkst. eurų per metus. Tiek lėšų esą reikės dviejų papildomų darbo vietų įsteigimui. Taip pat reikės dar 5 tūkst. eurų jų darbo vietoms paruošti. Tačiau iš odontologų licencijavimo funkcijos tarnyba kasmet planuoja surinkti apie 15 tūkst. eurų arba beveik 33 tūkst. eurų mažiau, nei bus išleidžiama funkcijos užtikrinti.

Akreditavimo tarnybą peikia medikai

SAM teigia, kad funkcijų perleidimas Akreditavimo tarnybai leis padidinti proceso skaidrumą, įneš socialinio teisingumo, aiškumo, mažinti administracinę naštą. Taip pat tikimasi, kad tai padidins paslaugos kokybę, nes tarnyba vykdys visapusišką odontologijos paslaugų priežiūrą. Tačiau Ūkio ministerijos (dabar – Ekonomikos ir inovacijų ministerija) atliktas vertinimas parodė, kad iš 54 priežiūros institucijų sąrašo pagal veiklos efektyvumą Akreditavimo tarnyba atsidūrė 48 vietoje.

Akreditavimo tarnybos priežiūroje esanti medikų bendruomenė sako, kad nei tarnybos vykdoma licencijavimo tvarka, nei kvalifikacijos kėlimu bei palaikymu nėra patenkinti.

„Darėme savo grupėje apklausą, niekur jos neskelbėme, bet dauguma nepalankiai vertina. Licencijuoti ir licenciją pratęsti yra pakankamai mechaninis darbas. Nuskanuoji, lapus susegi – svarbu, kad tos valandos atitiktų: 120 valandų slaugytojams ir 180 valandų gydytojams per 5 metus. Tačiau ta institucija turėtų užtikrinti, kad tos valandos būtų kokybiškai surinktos.

Pavyzdžiui, dar viena tarnybos funkcija susijusi su antivakseriais, kurie aktyviai agituoja pacientus nesiskiepyti, dezinformaciją apie skiepus skleidžia. Tarnyba iš esmės turėtų kontroliuoti, kad tiems, kam duoda licenciją, kad jie vykdo veiklą pagal normas. Tokios kontrolės nėra. Tau yra tuščia įstaiga, visiškai biurokratinė“, – kritikos negailėjo Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkės pavaduotoja Jurgita Sėjonienė.

Prieš klausimo svarstymą Seime Lietuvos medikų sąjūdis išplatino viešą kreipimąsi, kuriuo teigia visiškai palaikantys kolegų odontologų siekį išsaugoti profesinės bendrijos savivaldą ir Odontologų rūmų, jau 15 metų sėkmingai veikiančios asociacijos, savarankiškumą.

„Seime artėjant dar vienam buldozerio principu pagrįstam balsavimui dėl įstatymų pataisų, kuriomis siekiama pakeisti odontologijos specialistų licencijavimo tvarką ir tuo pačiu sužlugdyti vieną iš nedaugelio Lietuvos medicinoje sėkmingos savivaldos modelių, pareiškiame, kad griežtai pasisakome prieš Sveikatos apsaugos ministerijos šiuo metu vykdomą „skaldyk ir valdyk“ politiką. Ji sukuria pavojingą valstybės kišimosi į profesinių bendruomenių savivaldą precedentą ir prieštarauja pačios vyriausybės programoje įrašytiems savivaldos stiprinimo siekiams“, - teigiama pranešime, kurį pasirašo Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė.

Medikai teigia nesuprantantys, kodėl 24-ose iš 28 ES valstybių sėkmingai veikiantis modelis Lietuvos politikams atrodo netinkamas ir keistinas.

„Jei Seimas sugriaus sklandžiai veikusią sistemą, ją sieksime atkurti platesniu mastu – vienysimės ir vienysime specialistus iš įvairių medicinos sričių“, - teigia Lietuvos medikų sąjūdis.

Įtarimų kelia paties ministro licencija

Specialistė atkreipė dėmesį į tai, kad licencijavimą ir akreditavimą turi vykdyti tos srities ekspertai. Tokių Akreditavimo tarnyboje šiandien medikų bendruomenė pasigenda.

„Kaip vykdomas įstaigų licencijavimas, akreditavimas? Tos moterys, kurios ten (Akreditavimo tarnyboje – LRT.lt) dirba, jos yra biurokratės. Jeigu reikia akredituoti kokią laboratoriją branduolinės medicinos skyriuje, jos atvažiavo – jos nežino, kaip tas turi būti. Sako, tai gerai, jeigu jūs čia įsirengėte, tai reiškia, kad taip turi būti. Po to pas mus važiuoja komisijos iš užsienio ir vietinės, pasirodo, labai daug ten pažeidimų“, – pavyzdžius žėrė J. Sejonienė.

Odontologų rūmų vykdoma specialistų licencijavimo veikla, A. Šeikaus teigimu, per 15 metų nė karto nebuvo kritikuota, jokių pažeidimų šioje srityje neužfiksuota. Abejojama, ar funkciją perėmusi Akreditavimo tarnyba sugebės ją vykdyti tinkamai.

„Mūsų licencijavimas vyksta griežčiau ir skaidriau. Tuo tarpu ministrui (Aurelijui Verygai – LRT.lt) išduota licencija (Akreditavimo tarnyba ministrui šių metų spalio pabaigoje pratęsė psichiatro licenciją – LRT.lt), tai yra nelegaliai, nes jis darbo stažo negalėjo įrodyti. Pagal jokius teisės aktus neįrodo, o paima ir išduoda. O pas mus yra komisija, į kuria įeina ir ministerijos specialistai“, – pabrėžė A. Šeikus.

LRT. lt primena, kad praėjusią savaitę Seime subliuško galutinis balsavimas dėl Odontologijos praktikos įstatymo pakeitimo. Per priėmimo procedūrą balsuojant dėl įstatymo redakcijos nesiregistravo būtinas 71 Seimo narys, todėl prie klausimo priėmimo bus grįžtama šį antradienį.

Jeigu Seimas visgi įstatymo pataisoms pritars, Odontologų rūmai ketina sprendimą skųsti teismui. Mat kai prieš 15 metų odontologų licencijavimo tvarka buvo patikėta rūmams, jie savo lėšomis sukūrė visą funkcijai užtikrinti reikiamą infrastruktūrą. Suskaičiuota, kad per minėtą laikotarpį paslaugos teikimas rūmams atsiėjo apie 2,5 mln. eurų. Odontologų rūmai ir šias lėšas ketintų susigrąžinti iš valstybės teismo keliu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.