Naujienų srautas

Istorijos2019.12.15 15:17

Vairuotoju Londone dirbantis lietuvis: nenoriu būti emigrantu savo šalyje

Prieš 10 metų į Jungtinės Karalystės sostinę atvykęs Robertas Čepliauskas dirba taksistu vienoje didžiausių visame pasaulyje taksi įmonių. „Tautiečius vežti tenka retai. Mes, lietuviai, nemėgstame viešojo transporto, mieliau vairą imame į savo rankas“, – LRT RADIJUI sako emigrantas iš Lietuvos.


Užmigdavo prie vairo

R. Čepliauskas sako turintis vairuotojo teises, kurios leidžia vairuoti sunkvežimius, tad Londone užsiima ir šia veikla. „Per vieną agentūrų dirbu sunkvežimio vairuotoju. Kuomet užsakymų ir darbo būna nedaug, sėdu į lengvąjį automobilį ir įsijungiu „Uber“ taksi programėlę – niekada nebūnu be darbo, – pasakoja nuolat kelyje būnantis vairuotojas Robertas.

Pasak jo, eismo spūstys viename didžiausių Europos miestų yra tokios didelės, kad grįžus į Lietuvą atrodo, kad šios problemos visai nėra. Emigrantas tikina, kad nuoširdžiai dirbant taksistu, galima sočiai užsidirbti. „Anksčiau galėdavai dirbti nors ir 24 valandas per parą. Dabar „Uberis“ padarė taip, kad po 10 val. darbo, privalai daryti šešių val. pertrauką, – sako Robertas. – anksčiau rumunai net automobiliuose gyvendavo, mat dirbti gali tiek, kiek nori. Dabar jau ne, tenka daryti pertrauką“.

Pašnekovas prisimena iš pirmo žvilgsnio juokingą, tačiau kartu ir labai pavojingą istoriją, kurią jam papasakojo vienas keleivis. „Kartą vežiau anglą ir jis man pasakojo, kad sankryžoje prie raudono šviesoforo sustojęs taksi vairuotojas tiesiog ėmė ir užmigo. Užsidegus žaliai šviesai tas anglas jį pradėjo budinti ir raginti važiuoti“, – nuskamba taksi bendrovės sprendimą riboti darbo laiką pateisinanti istorija.

Kita vairavimo kultūra

Robertas sako lietuvius vežęs vos keletą kartų. Pasak jo, lietuviai mieliau renkasi patys vairuoti. „Dauguma lietuvių čia turi nuosavus automobilius. Nesvarbu, kad čia juos brangu išlaikyti, bet mes, lietuviai, nemėgstame viešojo transporto, mieliau vairą imame į savo rankas“, – neabejoja Londono lietuvis.

Vyras, vairavimo praktikos turėjęs ir Lietuvoje, sako, kad vairavimo kultūra gimtinėje ir Anglijoje labai skiriasi. „Čia visi praleidžia tuos, kurie yra nepatogesnėje padėtyje. Tuo tarpu pamenu, kai grįžau į Lietuvą ir vairuodamas per spūstis sustojau praleisti iš šalutinio kelio išsukančio automobilio, iš savo keleivių išgirdau pasipiktinimų, ne va tai, ko aš čia praleidinėju, – prisimena Robertas. – O juk gatvėse spūstis, niekur juk nepaskubėsi. Na, skiriasi mentalitetas mūsų ir britų“.

R. Čepliauskas sako pastebintis, kad lietuviai, nors ir stengiasi bendrauti vieni su kitais, tačiau pagalbos ranką ištiesia retai. „Pavyzdžiui dėl darbo. Jei lenkas ar rumunas randa gerą darbą, jis greitai ten susikvies savo draugus. Jei tokį darbą gaus lietuvis, jis tylės ir niekam apie tai nesigirs, – teigia taksi vairuotojas. – Lietuviai kažko bijo, o dar tas pavydo jausmas...“.

Vienišos Kalėdos

Lietuvis neslepia norintis grįžti į tėvynę, tačiau tokias mintis šalin veja baimės dėl darbo. „Visi lietuviai, su kuriais pakalbu, norėtų grįžti į Lietuvą, tačiau kyla klausimas: ką reiktų ten veikti? Ką dirbti? Vairuoti sunkvežimį po Europą? Tai vėl būsiu ne Lietuvoje! Kraustytis iš mažo miestelio į Vilnių ar Kauną ir ten nuomotis butą? Ir vėl būsiu toks pat emigrantas, kaip kad dabar esu Londone!“, – sako tvirto apsisprendimo grįžti į gimtinę neturintis pašnekovas.

Lietuvoje, pasak emigranto, stovi tušti namai, o čia „nuomoju vieną kambarį“. „Liūdna, bet ką daryti?, – retoriškai klausia Robertas. – Kai čia per savaitę gali uždirbti dviejų mėnesių lietuvišką atlyginimą, tai grįžus į Lietuvą gali būti psichologinis šokas. Po truputį, aišku, apsiprasčiau“.

Artėjant Kūčioms ir Kalėdoms, Robertas sako negrįšiantis į Lietuvą. „Šeimos neturiu, esu vienas, tai jau trečius metus per šventes renkuosi dirbti, nes tada daugiau moka, – sako R. Čepliauskas. – Žinoma, kuomet bus šeima, laiką leisiu su ja. Gal ir Lietuvoje“.

Pokalbio su Robertu klausykitės ir radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi