Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.09 15:09

Medikai ir pacientai skambina pavojaus varpais – sveikatos sritis kitąmet liks be tinkamo finansavimo

LRT.lt 2019.12.09 15:09

Devynios Lietuvos pacientus ir medikus vienijančios organizacijos pirmadienį kreipėsi į šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą, Vyriausybės ir Seimo narius, ragindami atkreipti dėmesį į 2020 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rodiklius ir ragina tokio biudžeto netvirtinti.

Pacientus ir medikus vienijančių organizacijų atstovai teigia, kad PSDF biudžeto projektas yra socialiai neatsakingas, neužtikrinantis pacientų teisės į kokybišką sveikatos priežiūrą ir pažeidžiantis teisėtus medikų lūkesčius.

„Deja, buvome neišgirsti Seimo Sveikatos reikalų komiteto bei Vyriausybės“, – rašoma pranešime.

Medikai skundžiasi, kad 2020 m. biudžete numatytas neproporcingas PSDF rezervas, kurį nuo kitų metų papildys daugiau nei 200 mln. eurų. Dėl to 2020 m. gale PSDF rezervo lėšos viršys 600 mln. EUR ir sudarys net trečdalį visų faktinių PSDF išlaidų. Organizacijos siūlo kitų metų PSDF biudžeto rezervą sumažinti 100 mln. eurų, kurie būtų tiesiogiai nukreipti kritinėms sveikatos sistemos problemoms spręsti.

„Kituose valstybės biudžetuose tokių didelių rezervų nenumatyta“, - dėmesį atkreipia medikai. – „ PSDF lėšos yra tikslinės įmokos, mokamos gyventojų sveikatos priežiūrai užtikrinti ir jos negali būti naudojamos kitoms reikmėms. Manome, kad Valstybės fiskalinio stabilumo užtikrinimas negali remtis tik PSDF rezervo fondu“.

Kartu atkreipiamas dėmesys į Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymą, kuriuo buvo įsipareigota didinti išlaidas vaistams tiek pat, kiek didėja bendras PSDF biudžetas. Šiuo metu projekte išlaidos vaistams didėja 2,9 proc., nors PSDF biudžetas auga 11,9 proc.

Taip pat kitais metais numatyta gerokai mažiau lėšų skirti kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms. Nors realus poreikis, anot medikų, siekia 427 mln. eurų, kitais metais šioms reikmėms numatyta šeštadaliu mažiau – 359 mln. eurų.

„Nors 2019 m. pabaigoje PSDF rezerve sukaupta 370 mln. eurų, rezervo lėšų naujiems vaistams kompensuoti nebuvo skirta ir šiuo metu 14 naujų vaistų kompensavimo laukia ne mažiau nei 7,5 tūkst. pacientų“, – piktinasi medikų ir pacientų organizacijos.

Atkreipiamas dėmesys ir į medikų algas, kurios pagal 2017 m. šakos susitarimą su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nuo kitų metų turi kilti: minimalus šalies gydytojų atlyginimas turėtų siekti siektų 3,2 tūkst. eurų, slaugytojų – 1,6 tūkst. eurų. Skirtumas tarp dabartinio ir siektino gydytojų bei slaugytojų vidutinio darbo užmokesčio yra 23 proc.

Medikų algų kėlimui PSDF biudžete numatyta apie 36 mln. eurų. Organizacijos atkreipia dėmesį, kad šių lėšų nepakaks įsipareigojimams vykdyti. Mat šiais metais paslaugų įkainiams skirtų 40 mln. eurų neužteko darbo užmokestį padidinti 15 proc.

Taip pat kritikuojami sveikatos paslaugų įkainiai, kurie neatitinka realių sąnaudų. Dėl to sukauptų sveikatos priežiūros įstaigų lėšų nepakanka personalo atlyginimams mokėti, reikiamai įrangai bei medžiagoms įsigyti, įstaigos infrastruktūros išlaikymui.

Europos Sąjungos valstybių narių skiriamų lėšų sveikatos apsaugai vidurkis siekia 10 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Lietuvoje sveikatos sistemos finansavimui 2020 m. bus skiriama 6,7 proc. BVP, iš kurių tik 4,5 proc. sudaro PSDF lėšos, o 2,2 proc. BVP yra tiesioginės pacientų išlaidos. Atmetus 200 mln. eurų siekiančias PSDF biudžeto rezervo lėšas, viešojo finansavimo dalis sveikatos sistemos finansavime kitiems metams lieka tik 4,1 proc. nuo BVP. Tai reiškia, kad valstybė ir toliau neįgyvendina 2013 m. gegužės 16 d. Konstitucinio Teismo nutarimo.

„Esame atsakingi prieš savo atstovaujamas bendruomenes, todėl planuojame kreiptis į Konstitucinį Teismą, jei valstybės biudžetą ir toliau bus siekiama subalansuoti Lietuvos gyventojų sveikatos sąskaita“, – teigiama pacientų ir medikų bendruomenių kreipimesi.

Dokumentą, skirtą šalies prezidentui, Vyriausybei bei Seimo nariams, pasirašė Pagalbos onkologiniams ligoniams, Vaikų retų ligų ir Jaunųjų gydytojų asociacijos, Pacientų asociacija „Kraujas”, Lietuvos vaikų vėžio asociacija „Paguoda”, Lietuvos medikų sąjūdis, Lietuvos medikų forumas ir Santaros klinikų gydytojų sąjunga, Santaros klinikų medicinos darbuotojų profesinė sąjunga ir Santaros klinikų slaugos darbuotojų profesinė sąjunga.

LRT.lt primena, kad medikų bei pacientų bendruomenės į Seimą dėl perteklinio PSDF biudžeto rezervo kreipiasi nebe pirmą kartą. Antradienį vakarinio Seimo posėdžio metu numatytas 2020 m. PSDF biudžeto rodiklių įstatymo projekto svarstymas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi