Lietuvoje

2019.12.09 13:34

„MG Baltic“ teisme – teisėjos klausimai apie keistus Mockaus užrašus

atnaujinta 16.04
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.12.09 13:34

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Pirmadienį liudijęs koncerno „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus teigė, kad vienas iš bylos kaltinamųjų Raimondas Kurlianskis nebuvo koncerno viceprezidentas.

D. Mockus teisme tikino gerai pažįstantis R. Kurlianskį. Liudytojas teigė, kad su juo kartu studijavęs ir kartu dirbęs. Eligijų Masiulį D. Mockus sakė pažįstantis kaip buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį. Jis teigė pažįstantis ir kitus kaltinamuosius – parlamentarą Gintarą Steponavičių, buvusį „darbietį“ Vytautą Gapšį, buvusį liberalą Šarūną Gustainį. Minėtus kaltinamuosius D. Mockus sakė pažįstantis kaip politikus, bet asmeninių santykių su jais nepalaikantis.

Teisme „MG Baltic“ vadovas pasakojo apie koncerno veiklą, apie darbuotojų skaičių. D. Mockus pasakojo, kad koncerno vienasmeniškai valdyti neįmanoma, mat jį sudaro trys holdingai. Pasak jo, įmonių administracijos yra atsakingos koncerno akcininkams, koncerno valdybai. Kaip pasakojo D. Mockus, kai kurie valdybos nariai turėjo savo atsakomybes, pavyzdžiui, R. Kurlianskis buvo koncerno žiniasklaidos grupės vadovas.

Teisėja Nijolė Žimkienė klausė liudytojo, kaip R. Kurlianskis yra susijęs su koncernui priklausančia įmone „MG Valda“ (dabar „Darnu Group“). D. Mockus tikino, kad minimas asmuo su šia įmone nėra susijęs.

„Tiesioginio ryšio nėra, nes tai skirtingos įmonės. R. Kurlianskis buvo atsakingas už žiniasklaidą ir „Mediafoną“, o „MG Valda“ užsiėmė nekilnojamuoju turtu“, – aiškino D. Mockus.

D. Mockus, teisėjos N. Žimkienės paklaustas, kokias pareigas R. Kurlianskis ėjo „MG Baltic“ 2015-2016 m., tikino, kad jis buvo koncerno valdybos narys.

„R. Kurlianskis buvo valdybos narys ir žiniasklaidos grupės vadovas“, – tikino D. Mockus.

„Nebuvo“, – tikino D. Mockus, paklaustas, ar R. Kurlianskis buvo koncerno viceprezidentas.

Neneigė susitikinėjęs su politikais

D. Mockus teigė, kad koncernas specialiai nepalaikė santykių su politinėmis partijomis.

„Santykių su partijomis nepalaikėme“, – tikino „MG Baltic“ prezidentas.

Vis dėlto jis neneigė bendravęs, susitikinėjęs su aukščiausiais valstybės politikais, kai vadovavo Prekybos, pramonės ir amatų rūmams (2003-2008 m.). Koncerno „MG Baltic“ prezidentas teigė tuomet bendravęs su prezidentu Valdu Adamkumi, su tuometiniu premjeru Gediminu Kirkilu ir kitais politikais.

Vėliau, kaip pasakojo D. Mockus, kai prezidente buvo išrinkta Dalia Grybauskaitė, susitikimų su politikais sumažėjo. Verslininkas neslėpė su kitais koncerno atstovais lankydavęsis politinių partijų štabuose Seimo rinkimų rezultatų paskelbimo išvakarėse.

„Buvo įdomu pasižiūrėti, kaip rinkimų naktį politikai laukia rezultatų“, – kalbėjo D. Mockus.

Liudytojas, paklaustas apie susitikimus su politikais, teigė, kad 2015 m. pietavo su V. Gapšiu ir vakarieniavo su tuometiniais Liberalų sąjūdžio atstovais. Jis tiksliai neįvardijo, kas organizavo susitikimus, bet užsiminė, kad jį į susitikimus kvietė R. Kurlianskis. D. Mockus tikino, kad susitikimų metu buvo apsikeičiama dovanomis – alkoholio buteliais.

D. Mockus, klausinėjamas apie Seime svarstytus įstatymų projektus, nedaugžodžiavo. Jis teigė specialiai teisės aktų pataisomis nesidomėjęs. „MG Baltic“ prezidentas, paklaustas apie viešos ir privačios partnerystės projektą, kelią Vilnius-Utena, tvirtino apie tai žinojęs, tačiau pabrėžė, kad „MG Baltic“ esą projektas nebuvo aktualus.

„Žinau, kad tai didelis projektas. [...] Dabar jis neįvyks. [...] To ko nėra, mes to nesvarstome. Formaliai tas konkursas nebuvo paskelbtas“, – tikino D. Mockus.

Klausė apie pažintis, užrašų knygelę

D. Mockus, teisme klausinėjamas apie jo ryšius su įvairiais asmenimis, teigė pažįstantis buvusį europarlamentą Antaną Guogą, tačiau kažkokių santykių esą su juo nepalaiko. D. Mockus patikino, kad A. Guoga jį yra kvietęs pietų.

„MG Baltic“ prezidentas teigė nieko nežinantis apie A. Guogos planus Liberalų sąjūdžio gretose įkurti „Klestinčios Lietuvos“ frakciją.

D. Mockus teigia pažįstantis buvusį Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovą Modestą Kaseliauską, tačiau ryšių su juo teigė nepalaikantis.

„Aš jį porą kartų mačiau. Žinojau, kad yra Mokesčius inspekcijos vadas“, – tikino D. Mockus.

Jis teigė pažįstantis ir kitą buvusį Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovą – Dainorą Bradauską. D. Mockus tikino jį pažįstantis „nuo studijų laikų“.

Teisėja N. Žimkienė liudytojo taip pat klausinėjo ir apie jo užrašų knygelės, kuri buvo paimta krato metu, turinį. Teisėja klausė, ką reiškia knygelėje fiksuoti užrašai „Rinkimai 40“, „Eligijus vak“, „Biudžetas VIP“. D. Mockus replikavo tiksliai nežinantis, ką šie užrašai galėtų reikšti.

„Tai yra darbo dienos informacinio srauto reflekcijos. [...] Eina informacinis srautas ir jį fiksuoji“, – kalbėjo D. Mockus.

Frazes apie „štukytes“ vadina užstalės kalbomis

D. Mockus teisme buvo klausinėjamas apie 2015 m. žiemą vykusį susitikimą viename Vilniaus restoranų, kuriame be liudytojo dalyvavo R. Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis E. Masiulis ir kitas byloje kaltinamas buvęs liberalas G. Steponavičius. Lapkričio 13 d. teisme buvo išklausytas šios vakarienės garso įrašas.

Kaip fiksuota šio susitikimo dalyvių pokalbių stenogramoje, D. Mockus piktinosi, kad iš bendradarbiavimo su politikais negauna naudos, nors moka pinigus, o „po penkias štukytes“ imantys politikai „žiurkiauja“.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius klausė D. Mockaus, ką gali reikšti šios jo frazės. Liudytojas nebuvo konkretus, jis tvirtino, kad veikiausiai jis kalbėjo apie nuostolingai dirbančias „MG Baltic“ įmones.

„Mes kalbėjome apie savo ūkines bėdas, apie nuostolingas bendroves“, – svarstė D. Mockus.

Vėliau jis, paklaustas, ką reiškia frazės apie „štukytes“, patikino, kad tai gali ir nieko nereikšti.

„Tai yra užstalės kalba... apie neapibrėžtus dalykus“, – teigė D. Mockus.

D. Mockus, prokuroro toliau klausinėjamas apie teisėsaugos fiksuotą pokalbį, tikino negalintis pateikti konkrečių atsakymų.

„Abejoju, ar tos frazės buvo ištartos. [...] Kai mano žodžiai pateikiami kaip vienas ar du žodžiai be konteksto, tai ką galiu apie tai pasakyti?“, – kalbėjo koncerno „MG Baltic“ prezidentas.

Ikiteisminio tyrimo metu D. Mockus buvo apklaustas kaip specialusis liudytojas.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Populiariausi

Karantinas Lietuvoje
8

Lietuvoje

2021.02.28 09:22

COVID-19 Lietuvoje: tęsiasi protrūkiai Visagine, nauji atvejai šalies ligoninėse, rusena židiniai įmonėse ir darželiuose

per parą – 356 COVID-19 atvejai, mirė dar 9 žmonės; atnaujinta 11.00
8