Lietuvoje

2019.12.09 13:59

LRT FAKTAI. Už paranormalaus pasaulio naujienų srauto – rusiški šaltiniai ir serveriai

Jurga Bakaitė, LRT.lt2019.12.09 13:59

Tūkstančiai Lietuvos „Facebook“ vartotojų seka paskyrą pavadinimu „Paranormal.lt naujienos“. Maždaug kas valandą jie gauna žinutę apie naują straipsnį. Tai beveik taip pat dažnai, kaip savo naujienomis „Facebooke“ dalijasi LRT ir kiti populiariausi šalies naujienų portalai. Tik čia dalijamasi informacija apie ateivius, anomalijas, mistiką, sąmokslo teorijas, ezoteriką, liaudies mediciną, receptus. 

„Hobis, laisvalaikio praleidimas ar tiesiog gyvenimo būdas“, – taip puslapį „Paranormal.lt“ apibūdina jo autoriai. Tačiau, pasigilinus į jo turinį, nesunku pastebėti sąsajas su rusiškais informacijos šaltiniais, o atvirai prieinama informacija apie tinklalapio duomenis neleidžia abejoti: Lietuvos vartotojų kompiuterius ir mobiliuosius įrenginius ši informacija pasiekia iš Maskvoje esančių serverių, apie puslapio lankytojus informaciją renka rusiški kenkėjiškais pripažinti skaitliukai (angl. trackers).

LRT FAKTAI tikrina, kas iš tikrųjų yra šis puslapis: ar tai tik pramoginis projektas ir už jo neslypi politiniai tikslai?

Pėdsakai veda į Rusiją

Puslapyje galima rasti ne tik naujienų srautą, bet ir nuorodų į „veiksmo ir mistikos TV“: tai rusiški kanalai TV3, REN TV ir STS. Šie kanalai išties išsiskiria atitinkamo turinio naujienomis (laidose suplakama politika, karyba ir mistika, pavyzdžiui, galima išgirsti diskusijų, ar Vladimirą Putiną siuntė Dievas), tačiau taip pat yra siejami su Rusijos vyriausybės įtaka. Lietuvos teismas prieš 4 metus sustabdė „REN TV Baltic“ transliacijas dėl kurstomo karo ir neapykantos.

Pagal viešai prieinamą informaciją galima atsekti, kad puslapio vardų serverių (DNS) informacija nėra įprasta lietuviškoms svetainėms – ji kreipia į rusišką hostingo kompaniją „uCoz“. Vadinasi, tai yra lietuviškas puslapis, kuris naudojasi Rusijos paslaugų teikėju. Tai nėra įprastas pasirinkimas Rusijai vis dažniau prabylant apie norą atsijungti nuo pasaulinio interneto tinklo ir sukurti atskirą sistemą.

Svetainėje taip pat veikia apie lankytojus informaciją renkantys „Yandex“ ir „Yadro.ru“ skaitliukai (angl. trackers), laikomi kenkėjiškais.

Kalbinti IT specialistai nemano, kad tinklalapio veikimo schema kelia ypatingų geopolitinių grėsmių.

„Kai visuomenė stabili, reikia labai didelio spaudimo ir įtakos, kad ką nors pakeistum“, – įsitikinęs „Facebook“ dirbantis IT plėtros inžinierius, „Wikimedia Foundation“ valdybos narys Domas Mituzas.

Eksperto nuomone, politinį gyvenimą galinčios pakeisti techninės atakos būtų įvykdytos prieš pavienius svarbius postus užimančius asmenis.

Paranormalios naujienos – ne komerciškai, o politiškai naudingas turinys

Tačiau būtent stabilumo kvestionavimas ir abejonių sėjimas yra ne vieno puslapyje skelbiamo straipsnio centre. Štai kelios citatos:

Daugybė pasaulio lyderių įsitikinę, kad staigus gyventojų skaičiaus augimas pasidarė panašus į virusą ar epidemiją, su kuria reikia kovoti.

Greta Thunberg buvo aptikta 1898 m. nuotraukoje, tai buvo šokas daugeliui interneto vartotojų <...> Be to, yra ir kitų variantų, kad Greta yra klonas, pažengusios lėlės Sindy versija, kurią galima pamatyti filme „Šešta diena“, arba mergaitė J. Soroso klonas, kurį galima matyti specialiais akiniais.

Koks chemikalų poveikis grožio salonuose?

Nori gražios odos? Važiuok Vištyčio akmens link. Teigiama, kad akis juo praplovę aklieji praregėdavo. <...> Nepabandęs nesužinosi.

Pentagonas netrukus galės suteikti kareiviams naktinį matymą.

Skaitmeninės komunikacijos ekspertas Domantas Širvinskas sako manantis, kad tokia informacija – pramoga tam tikrai visuomenės daliai, kuri „bando prieštarauti nusistovėjusioms žinioms, ieškoti alternatyvių faktų, nepasitikėti tradicine žiniasklaida ir tradiciniu mokslu“.

„Turint auditoriją žmonių, kurie ištroškę alternatyvių žinių ir nepasitiki tradiciniais žinių šaltiniais, yra patogu jiems papasakoti savo istorijos ar dabarties pusę, ką neretai mėgsta daryti mūsų didžioji kaimynė. Negalėčiau visų Jūsų išvardintų puslapių griežtai sieti su Rusija – manau, kad yra įvairių grupių, kurios suinteresuotos alternatyvios nuomonės formavimu.

Tikrai spėčiau, kad už panašių grupių slypi labiau politiniai ar lobistiniai nei įprasto verslo interesai. Pastaruoju atveju, manau, matytume konkrečius komercinius pasiūlymus“, – teigia D. Širvinskas.

LRT FAKTAI susisiekė su mediku bei tinklaraštininku, „Facebook“ vartotojams žinomu kaip Ciniškas Chirurgas, ir pasiteiravo jo nuomonės dėl platinamų alternatyvios ir liaudies medicinos naujienų. Mediko teigimu, medicinoje, nors ji ir paremta mokslu, yra gana daug neišspręstų klausimų, problemų, kurioms moksliniai įrankiai dar nepritaikomi.

„Tokiose juodosios skylėse ir pradeda veistis pseudomokslas ir alternatyvioji medicina“, – teigia jis. – Paprastai į alternatyviąją mediciną nuklysta tie, kuriems tradicinė medicina padėti negali, pavyzdžiui, sergantys vėžiu. Žmonės ima taip panikuoti, kad griebiasi bet ko.“

Jis sutinka, kad net ir medicinos sritis neišvengia politinių ir informacinių kovų įtakos.

„Skleidžiama baimė, nepasitikėjimas. <...> JAV už antivakserių stovi Rusijos troliai, kurie rašo ir už skiepus ir prieš juos, sukurdami priešpriešą visuomenėje.“

Per dieną puslapis paranormal.lt sulaukia vidutiniškai 20–30 tūkst. peržiūrų. Tai ne vienintelis tokio tipo naujienų portalas Lietuvoje, pavyzdžiui, anomalija.lt skelbiasi esantis „portalas nr. 1 apie nepaaiškinamus reiškinius“. „Facebooke“ šis turi beveik 61 tūkst. sekėjų – panašų skaičių sekėjų turi tenisininkas Ričardas Berankis arba grupė „G&G Sindikatas“.

3. „Internetas visagalis, suspaudi ir eina įdomybės“

LRT FAKTAMS galiausiai pavyko susisiekti su tinklalapio autoriumi. Jį nustatyti pavyko nagrinėjant laisvai prieinamą informaciją apie puslapio domeną ir kitus duomenis internete.

Klaipėdietis Rolandas Kurpeikis teigia, kad paranormalios naujienos yra senas jo pomėgis, domėjimosi sritis.

„Netikėčiau – neužsiimčiau tuo“, – teigia Rolandas, paklaustas apie tai, ar jį patį įtikina sąmokslo teorijos, žinutės apie ateivius. „Sąmokslo teorijos iš nieko neatsiranda.“ Jis teigia, kad šiuo metu yra daug teorijų, į kurias įdomu gilintis: 5G ryšys, vakcinos, o naujausia jo atrasta – teorija, jog Greta Thunberg, švedė klimato aktyvistė, nėra tikras žmogus, neva ji sukurta dirbtinai ir valdoma iš išorės.

„Dabar keičiu sferą, labiau orientuojuosi į liaudies mediciną. Kai pats susergi, pradedi domėtis“, – sako jis ir priduria pastebintis, kad jo skaitytojams taip pat įdomesnės žinutės apie mediciną, o ne apie paranormalius reiškinius. Vyras teigia, kad puslapį kuria nesiekdamas pelno – „dėl savęs“.

Rolandas sako, kad informacijos puslapiui randa užsienio tinklalapiuose, kur tiksliai – negalėjo įvardyti, tačiau pripažino, kad tai daugiausia rusiški puslapiai, juose ir daugiausia informacijos tokiomis temomis, kaip ateiviai. Jis teigia, kad naujienos apie paranormalius reiškinius, kaip ir dauguma internetinių naujienų, kartojasi, yra kopijuojamos iš vieno šaltinio į kitą.

„Tiesiog vartai: kai pradedi gilintis, tai ir gauni. Internetas visagalis, suspaudi ir eina įdomybės.“

„Įdomybių“ vertimui ir redagavimui jis esą skiria laisvą laiką po darbo ir savaitgaliais, o tam, kad naujienų srautas nenutrūktų, generuoja automatines žinutes „Facebooke“ su nuorodomis į senesnius straipsnius.

Į kritikus vyras sako nekreipiantis dėmesio. Jis nemano, kad racionaliai nepaaiškinamų naujienų skleidimas gali būti kenksmingas.

„Tai tas pats, kaip vienam žmogui patinka vienas saldainis, kitam – ne. Kaip ir su religija – jei pradėsi šnekėti, gali susipešti, politika taip pat.“

Jis taip pat teigia puslapį kūręs remdamasis rusiška platforma, nes tuo metu nesupratęs anglų kalbos.

Mistikos politika

Azijos šalių ir islamo ekspertas, Vilniaus universiteto doktorantas Šarūnas Rinkevičius aiškina, kad misticizmo ir iracionalaus pasaulio aiškinimo idėjos Rusijoje, iš kur į Lietuvą ir atkeliauja didžioji konspiracijos teorijų dalis, yra nulemtos dar prieš tūkstantį metų įvykusio krikščionių bažnyčios skilimo, kai atsiskyrė katalikai ir stačiatikiai.

„Tarp Rusijos intelektualų ir politinio elito tebeegzistuoja Trečiosios Romos idėja, kai Maskva turėjo perimti Konstantinopolio politinį ir dvasinį autoritetą ir lyderystę. Šis motyvas itin aktyviai buvo išnaudojamas per visą istoriją. Koncepcija pastebima ir šiandien, pavyzdžiui, neretai galima išgirsti apie Rusijos, kaip krikščioniškų vertybių gynėjos, vaidmenį pasaulyje, ypač šis naratyvas plėtojamas vykstant Rusijos operacijoms Sirijoje“, – sako jis.

Š. Rinkevičius taip pat atkreipia dėmesį į religijos atgimimą šiandieninėje Rusijoje: „Per pastaruosius 30 metų buvo atstatyta arba pastatyta daugiau nei 30 000 Rusijos ortodoksų bažnyčiai priklausančių šventovių, ir šis skaičius toliau auga. Vien per 2017 m. Maskvoje buvo atstatytos 24 cerkvės.“

Mokslininko žiniomis, mistikos populiarumą mūsų dienomis lėmė Sovietų Sąjungos žlugimas, su juo atėjusi neviltis ir sunki šalies ekonominė padėtis, socialinė nelygybė. Pasak jo, dėl tos priežasties Rusijoje klesti ir milijonus dolerių uždirbantis aiškiaregių verslas.

„Kai netiki, kad pats gali ką nors pakeisti, tiki, kad gali pakeisti kažkas, kas yra aukščiau. Šarlatano sėkmės paslaptis – susirasti žmonių, kuriems sunkus periodas – ar pinigai, ar santykiai, ar darbas, ar dar kas, ir įteigti, kad tai prakeiksmas, bet jis gali padėti“, – pasakoja jis.

Konspiracijos teorijos / pramanai

Mistikos ir paranormalaus pasaulio naujienos – asmeninės nuomonės klausimas, o jų skleidimas nėra draudžiamas. Tačiau jos turi ir politinę reikšmę: dėl savo pobūdžio yra pasitelkiamos kryptingai skleidžiant tam tikras nuostatas, kuriant konspiracijos teorijas, keliant susipriešinimą visuomenėje, todėl turėtų būti vertinamos kaip kuriančios grėsmę.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra