Lietuvoje

2019.12.09 11:00

Norvegijoje tarnaujantis kapitonas Martynas – pirmasis karo inžinierius lietuvis

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.09 11:00

Lietuvoje dislokuotame NATO priešakinių pajėgų batalione su Norvegijos kariais misiją atlieka ir čia tarnaujantis lietuvis – kapitonas Martynas. Jis sako, kad yra vienintelis lietuvis karo inžinierius, karininkas Norvegijos kariuomenėje. Misija Lietuvoje jam pirmoji.

Gaižiūnų poligonas Jonavos rajone. Čia miškuose NATO priešakinių pajėgų bataliono kariai treniruojasi kaip veikti, kai šalta. Norvegai moko Vokietijos karius per 20 minučių užkurti laužą, užvirinti vandenį ir tuoj pat sunaikinti žymes, kad čia jų būta.

Norvegijos kariuomenėje tarnaujantis kapitonas Martynas gimė Vilniuje, 11 metų su mama išvyko į Norvegiją. Gavęs šaukimą tarnauti, planavo likti metus. Dabar jau dešimtmetis, kai jis vilki uniformą. Jis baigė seržantų mokyklą, karo akademiją ir yra karo inžinierius.

„Čia mano pirmoji misija, tai ne tai, kad buvo labai gerai planuota ar kad aš planavau čia atvažiuoti, bet mano pulkininkas paskambino man vieną penktadienį ir sako, reikia žmonių čia, taip ir atsidūriau“, – pasakoja jis.

Norvegijos kariuomenės kapitonas sako, kad dabar kolegos lietuviai jau žino, jog jis kalba lietuviškai, bet pirmosiomis misijos savaitėmis prabilęs gimtąja kalba sukeldavo nuostabą. Misijos pradžia nebuvo lengva, mat karių patirtys – skirtingos.

„Ta sinchronizacija pirma šiek tiek stringa, bet paskui tampa sinergija, nes visi pasimoko vienas iš kitų, pradeda pažinti vienas kitą, pasitikėti ir tada tie žodžiai „Together strong“, kaip mūsų komanderis sako, gaunasi ne tik žodžiai“, – tikina Martynas.

Su lietuviais kariais karininkas bendrauja daug – neseniai inžinieriai turėjo bendras pratybas. Laisvalaikiu jis daug sportuoja ir leidžia laiką su kitais Lietuvoje dislokuoto NATO priešakinių pajėgų bataliono kariais mokomajame pulke.

Batalionas Lietuvoje dislokuotas prieš dvejus metus, reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje. Jam vadovauja Vokietija, karių – daugiau kaip tūkstantis iš aljanso šalių.

Vasarį kapitonas Martynas grįžta į Norvegiją, jis metus turės praleisti namuose. Sako, Norvegija siunčia daug karių į NATO ir Jungtinių Tautų misijas ir jis pasiruošęs važiuoti ten, kur reikės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt