Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.09 11:57

Kaip Seimo Antikorupcijos komisija pažymėjo kovos su korupcija dieną

„oficialiu sprendimu įteisino parazitinį gyvenimą Seime“

Pirmadienį minima Tarptautinė antikorupcijos diena, kuri skirta paskatinti žmones užkirsti kelią korupcijai. Šios dienos išvakarėse Seimo Antikorupcijos komisija savaip paminėjo kovą su siekiančiais pasipelnyti pareigomis. Komisija sprendė, ar jos pirmininko pavaduotoju tinkamas būti asmuo, kuris pats išimties tvarka paprašė Seimo viešbučio, o šeimai priklausantys trys butai sostinėje išnuomoti rinkos kaina.

Tačiau Seimo komisijos balsų dauguma nuspręsta, kad toks verslo modelis, kai pats gyveni rinkėjų sąskaita, o butus nuomoji, tinkamas. Jeigu kas ir kaltas, tai skylėti įstatymai, bet tikrai ne Seimo narys.

Skubos tvarka sušauktame posėdyje Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas Darius Kaminskas nusprendė pasitikrinti, ar po to, kai išaiškėjo, kad politikas turi tris butus Vilniuje, kuriuos žmona nuomoja rinkos kaina, o jis pats gyvena Seimo viešbutyje ir moka tik komunalinius mokesčius, jis vis dar gali vadovauti Antikorupcijos komisijai.

„Mano siūlymas buvo toks, kad jis ne tik komisijos pirmininko pavaduotoju negali būti, manau, kad jis negali būti ir eiliniu komisijos nariu“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos narys Bronislovas Matelis.

Su Lietuvos valstiečių ir žalųjų sąjunga į rinkimus atėjęs Vytautas Bakas buvusiam bendražygiui kritikos taip pat negailėjo.

„Negalime elgtis teisėtai ir kartu nemoraliai, tuo labiau, kai kalbame apie įstatymo leidėjus. Negali būti teisė nemorali. Manau, kad antikorupcijos komisija neturėtų nusišalinti nuo sprendimo, nuo patarimo, įsivertinti, ar toks elgesys nėra bandymas suradus spragą praturtėti, gauti papildomų pajamų“, – teigia Seimo Antikorupcijos komisijos narys Vytautas Bakas.

Tačiau, kai reikėjo balsuoti, V. Bako komisijoje nebebuvo, jis iš posėdžio išėjo anksčiau.

Keturiems komisijos nariams balsavus už, penkiems prieš ir keturiems susilaikius, „valstietis“ D. Kaminskas komisijai vadovauti liko. Po posėdžio žurnalistams jis neatsakė, ar liko gyventi Seimo viešbutyje.

Iš Seimo viešbučio D. Kaminskas nesikrausto. Ir toliau gyvens mokėdamas kuklius komunalinius mokesčius. Birželio mėnesį už Seimo viešbutį jis mokėjo 25 eurus 50 centų, rugsėjį – 36 eurus 50 centų. Spalį mokėjo 53 eurus. D. Kaminskas liko ir Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoju, tad jis ir toliau gaus padidintą algą – 3390 eurų.

„Antikorupcijos komisija oficialiu sprendimu įteisino parazitinį gyvenimą Seime“, – po komisijos posėdžio pareiškė B. Matelis.

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ričardas Juška sako, kad pagal Seimo statutą – viskas gerai, tačiau pagal moralę – ne.

„Teisiniu požiūriu pagal netobulą statutą viskas gerai, pagal moralinę pusę – viskas blogai. Moralinę pusę vertina ne Antikorupcijos komisija, o Etikos ir procedūrų komisija. Kaip matėte, (balsavime – LRT.lt) aš susilaikiau“, – teigia jis.

Žurnalistai ėjo aplankyti D. Kaminsko buto Vilniuje nuomininkus, tačiau jų nerado. Su žurnalistais sutiko kalbėtis kaimynė Janina Griciūtė. Ji teigė, kad praėjusiais metais bute ilgą laiką vyko remontai.

Butai Antakalnyje nuomos rinkoje populiarūs.

„Sutvarkytas vieno kambario butas Antakalnio rajone, su tvarkingu vonios ir tualeto kambariu, jo kaina tikrai galima tikėtis svyruos nuo 350 iki 420 eurų“, – apie nuomos kainas pasakoja nekilnojamojo turto agentė Justina Zabarauskienė.

Kitas Seimo nario D. Kaminsko ir jo sutuoktinės butas – S. Konarskio gatvėje. Iš skelbimų portale užsilikusio parlamentaro žmonos skelbimo sužinome, kad butas vieno kambario, jaukus, tvarkingas, su visais reikalingais baldais ir buitine technika.

„Vieno kambario butas patvarkytas. Galėtume kalbėti apie kainą nuo 350 iki 400 eurų“, – tikina J. Zabarauskienė.

Jeigu D. Kaminsko sutuoktinė šeimos turtą nuomoja net ir už mažiausią rinkos kainą, nuo kadencijos pradžios parlamentaro šeima jau turėjo uždirbti apie 30 tūkstančių eurų. Per visą kadenciją iš nuomojamų butų šeimos biudžetas galėtų pasipildyti 40 tūkstančių eurų. Bet nei sandorių, nei tokių sumų viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nėra.

Savaitė. Prezidento balsas – ne valdančiųjų ausims: Narkevičius ir bendražygiai trimituoja teisinio pagrindo eilutes

„Viešųjų ir privačių interesų įstatymas numato, kad valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys privalo deklaruoti visus sandorius, sudarytus per paskutinius 12 mėnesių, kurių vertė viršija 3 tūkstančius eurų. Jeigu nenurodo, tokiu atveju, jeigu komisija gautų duomenų, kad nesilaiko prievolių, tokiu atveju komisija galėtų spręsti klausimą dėl tyrimo pradėjimo“, – sako Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) atstovė Eglė Ivanauskaitė.

VTEK klausimą dėl „valstiečių“ frakcijos nario permetė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

„Tų piktnaudžiavimų visada buvo ir bus. Juos reikia užkardinti, artimiausias būdas tą padaryti – įvesti nuomos mokestį. Galbūt papiktnaudžiauti nebus materialinės paskatos“, – svarsto A. Matulas.

Seimo viešbutį buvo gavęs ir susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, kuris pats gyvena Trakuose, o Seimo viešbutyje nakvodavo jo dukra. Ministras taip pat turi butą sostinės senamiestyje, netoli Rotušės, bet ten gyvena nuomininkai. Per metus iš jų ministro šeima uždirba 9 tūkst. eurų, o ministro dukros gyvenimas Seimo viešbutyje kainavo tik komunalinius mokesčius.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovui Zbignevui Jedinskiui priklausančiame bute nakvodavo sūnus su mergina, kurios pats Seimo narys nė nepažįsta.

„Pasirašiau sutartį, teisę gyventi turi mano šeimos nariai. Sūnus turi raktus“, – sako Z. Jedinskis, tačiau jis nežinojo, kodėl šio būsto raktus turėjo ir sūnaus mergina.

Konservatorės Agnės Bilotaitės gyvenimo draugas, su kuriuo susilaukė dviejų vaikų, turi namą sostinės centre, Žvėryne. Tačiau nuo kadencijos pradžiose iki šių metų spalio 3-iosios politikė turėjo ir dviejų kambarių butą Seimo viešbutyje.

„Aš turiu pasakyti, kad aš jau to viešbučio atsisakiau, ten nebegyvenu, atsisakiau dar prieš visus skandalus“, – tikina parlamentarė.

Seimo viešbutyje trijų kambarių butą turi ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, tačiau nakvoti grįžta į namus Kaune. Žurnalistams paklausus, ar politikas nakvoja Seimo viešbutyje, jis atsakė, kad tai – ne jų rūpestis.

Seimo valdyba vienbalsiai nusprendė dar Darbo partijai atstovavusios Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pasirašyto sprendimo dėl Seimo viešbučio skyrimo nekeisti.

Savaitė. Prezidento balsas – ne valdančiųjų ausims: Narkevičius ir bendražygiai trimituoja teisinio pagrindo eilutes
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi