Lietuvoje

2015.08.28 16:19

D. Pūras sustabdė savo veiklą Sveikatos apsaugos ministerijoje

ELTA2015.08.28 16:19

Gydytojas, vaikų ir paauglių psichiatras, Jungtinių Tautų pranešėjas Dainius Pūras sustabdė savo veiklą visuomeninėse Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pozicijose.

Gydytojas, vaikų ir paauglių psichiatras, Jungtinių Tautų pranešėjas Dainius Pūras sustabdė savo veiklą visuomeninėse Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pozicijose.

Apie tai jis pranešė savo socialinio tinklapio profilyje.

„Pranešiau sveikatos apsaugos ministrei, kad stabdau savo veiklą visuomeninėse pozicijose, kuriose ministerijos vadovybės prašymu jai talkinau“, – rašo buvęs ilgametis Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas D. Pūras.

D. Pūras SAM visuomeniniais pagrindais ėjo vyriausio vaikų ir paauglių psichiatrijos specialisto, šios srities klasterio komiteto pirmininko bei SAM kolegijos nario pareigas. Jį į šias pareigas buvo paskyręs tuometis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Apie savo sprendimą palikti sveikatos apsaugos ministrę Rimantę Šalaševičiūtę D. Pūras teigė informavęs ketvirtadienį.

„Tikėjausi, kad tie patarimai bus bent jau svarstomi rimtai, o paskui ilgainiui supratau, kad tai, ką aš siūlau, yra iš principo neteisinga ir nepriimtina. Žinote, gal atleisti jiems nepatogu, tai tada pats pasitrauki. (...) Aš žinau, kad pasitikėjimo manimi nebėra, ministrė nebelaiko manęs ekspertu, kuriuo būtų galima pasitikėti. Man labai neaišku, kas jai patarinėja šitais klausimais, nes sprendimai, tiesą sakant, labai prastos kokybės“, – Eltai sakė jis.

Profesorius viešai išplatintame rašte, kurį įteikė R. Šalaševičiūtei, rašo, kad SAM vadovybė atsisako rimtai svarstyti jo ir kitų nepriklausomų ekspertų siūlymus, siekiant proveržio vaikų psichikos sveikatos ir raidos pediatrijos srityje.

Pasak jo, paskutiniu metu iš SAM vadovybės padažnėjo pareiškimų, kad šioje srityje sistema veikia gerai, atsisakoma netgi pripažinti, kad iki šiol modernių paslaugų infrastruktūra Lietuvoje neveikia. Tai, anot D. Pūro, reiškia, kad ir toliau ydinga sistema yra dangstoma, atsakomybė perkeliama kitiems sektoriams, toleruojamas ir skatinamas perteklinis vaikų gydymas vaistais ir perteklinė institucinė globa.

„Keista matyti, kaip nuolatinių skandalų ir tragiškų įvykių, vykstančių vaikų su raidos ir psichikos sutrikimais pagalbos sistemoje, bei tebesitęsiančios kraupios savižudybių epidemijos fone organizuojami posėdžiai, kuriuose giriamasi tariamais laimėjimais šioje srityje ir tildomi šią sistemą kritiškai vertinantys bei geranoriškai siūlymus teikiantys nepriklausomi ekspertai.

Dangstomi neskaidrūs sprendimai, susiję su universitetinės medicinos plėtra Vilniuje. Dėl tokio dangstymo jau keleri metai žlugdoma Vaiko raidos centro, kuriam iki šiol nepradedamas statyti korpusas Santariškėse, veiklos perspektyva. Atsisakoma išsiaiškinti, kieno iniciatyva užblokuota Vaiko raidos centro naujo korpuso statyba, nors tai lieka vienintelis racionalus būdas išspręsti šio universitetinio centro plėtros klausimą. Priiminėjami nevykę anoniminių autorių siūlomi sprendimai dėl tolesnės Vaiko raidos centro veiklos, akivaizdžiai diskriminuojantys vaikus, kurie turi raidos ir psichikos sutrikimų, bei stabdantys užuomazgoje esančių raidos pediatrijos ir vaikų psichiatrijos sričių plėtrą Lietuvoje“, – nuogąstauja vienas geriausių šalies vaikų psichiatrų.

Be kita, anot jo, atsisakoma pripažinti nemedikamentinių gydymo būdų svarbą Lietuvos sveikatos ir psichikos sveikatos apsaugos sistemoje ir prioritetine tvarka pradėti remti psichologinių ir psichoterapinių paslaugų plėtrą vaikų psichikos sveikatos apsaugos sistemoje. Tokiu būdu esą tęsiama žalinga pacientams (ypač vaikams) ir viešajam interesui perteklinės medikalizacijos (besaikio gydymo vaistais) tradicija.

D. Pūras teigia, kad sunku bendradarbiauti ir talkinti, kai iš ministrės aplinkos tenka girdėti gluminančius klausimus bei pastabas apie tai, kad esą kodėl Lietuvoje turėtume daryti taip, kaip yra Europoje, kodėl lėšas reikėtų skirti ne tik vaistams, bet ir nemedikamentiniams gydymo būdams, ar paaiškinimus, kad jis, kaip ekspertas ir profesorius, neturėtų bendradarbiauti su pilietine visuomene, ar kad naujai statomi korpusai Santariškių ligoninėje turi atitekti tokioms prestižinėms ir perspektyvioms sritims, kokiomis jas laiko šios ligoninės vadovai.

„Susiklosčius tokiai situacijai, kai Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija atsisako pasinaudoti siūloma talka ir patarimais, nebematau galimybės toliau eiti su SAM mane siejančias visuomenines pareigas (vyriausio vaikų ir paauglių psichiatrijos specialisto, šios srities klasterio komiteto pirmininko, SAM kolegijos nario). Apgailestauju, kad Lietuvos sveikatos politika yra vykdoma neskaidriai, vyraujant vulgariam biomedicininiam modeliui, neatsižvelgiant į PSO rekomendacijas bei naujuosius sveikatos apsaugos prioritetus, tarp kurių yra ir vaikų raida bei psichikos sveikata. Ypač rimta problema yra ta, kad be jokios steigėjų (SAM ir VU) priežiūros vyksta Vilniaus universiteto ligoninė plėtra. Interesų grupių, atstovaujančių brangioms biomedicinos technologijoms, neskaidrus lobizmas lemia, kad vienos akademinės medicinos sritys nuolat maitinamos perteklinėmis investicijomis, o tuo tarpu kitų sričių plėtra nuolat ignoruojama, turbūt todėl, kad šioms sritims nereikia brangių medicinos technologijų. Tai, kad SAM kaip steigėja toleruoja ir proteguoja tokią neskaidrią VU ligoninės Santariškėse plėtrą, yra rimta problema, reikalaujanti nepriklausomo tyrimo. Jei tokie reiškiniai bus ir toliau dangstomi, jie darys vis didesnę žalingą įtaką visai Lietuvos sveikatos sistemai“, – teigia medikas.

D. Pūras tikisi, kad anksčiau ar vėliau Vyriausybė ir SAM vadovybė atsisakys pasenusių sveikatos politikos formavimo bei vykdymo principų ir imsis realių permainų Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje, bei visada yra pasirengęs talkinti, kai tokiam proveržiui bus subręsta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.